• Špikeris balto ziemciešu dobei. Gaisīga, bagātīga un noteikti ne garlaicīga!

    Dārzs
    Gunta Šenberga
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Gvido Kajons
    Brīnišķīgs veids, kā pavadīt tumšos rudens un ziemas vakarus, – sapņot par savām nākamās vasaras dobēm. Meistarklasi vada Sanita Reinberga, stādaudzētavas Puķu lauki saimniece.

    Lai baltā dobe neizskatītos vienmuļa, jāļaujas spēlēm ar krāsas niansēm, ziedu formām un lielumiem. 

    Balto ziedu spēles

    1. Viena no pamatformām ir margrietiņu tipa ziedi. Šajā dobē – triju šķirņu baltās ehinācijas. Purpura ehinācija (Echinacea purpurea) ‘Feeling White’ (1a) ar vienkāršiem ziediem ir viena no skaistākajām balto ziedu ehināciju šķirnēm. Veido kompaktu, bagātīgi ziedošu ceru, līdz 50 cm augsta. Ļoti piesaista bites un taureņus. ‘Honeydew’ (1b) – šķirne ar pildītiem ziediem un brīnišķīgu krāsu kombināciju! Ziediem plaukstot, pildītie viducīši lēnām iegūst laima zaļu nokrāsu, bet, ziedam pilnībā atveroties, pakāpeniski kļūst maigi zaļganbalti. Savukārt ziedlapiņas ir krēmbaltas. Veido nelielu, ap 60 cm augstu, ap 45 cm platu ceru. Un trešā ehinācija ir ‘SunSeekers White Perfection’ (1c), zemāka, tikai 40 cm augsta. Tās cita citu papildina. 
    2. Jānīša (Erigeron) krāšņā šķirne ‘Sommerneuschnee’ ar baltiem, margrietiņu veida ziediem un dzelteniem viducīšiem zied jūnijā un jūlijā. Augstums 50–60 cm.
    3. Vietvietām, pat priekšplānā ir milzu rudbekija (Rudbeckia maxima) ar sudraboti zilganu, vaskainu lapojumu un nelieliem margrietiņu tipa ziediem ar dzeltenām ziedlapiņām, bet centrā – garenu, šokolādes brūnu konusu. Zieds nav uzbāzīgi dzeltens, drīzāk zaļgandzeltens, un lapojums un garie kāti ir ļoti skaisti sudraboti. 
    4. Izplestā ziemastere (Aster divaricatus) ir brīnišķīga, pie mums vēl maz novērtēta ziemciete. Izturīga un mazprasīga. Zemi noklāj tumši zaļas, palielas, sirdsveida lapas, kas nemaz nelīdzinās asterēm. Kontrastā tumšajām lapām 60 cm garos kātos kārtojas daudz mazu, baltu ziediņu, kas kopā rada gaisīgu ziedu mākoni. Veido sakņu atvases, tāpēc būs brīnišķīgs augsnes sedzējaugs – kā partizāns tā iesprauksies starp augstajiem augiem visā dobē. Labi iztur citu augu sakņu konkurenci un nelielus sausuma periodus. Sāk ziedēt diezgan vēlu, augustā, un turpina septembrī un oktobrī. 
    5. Ehināciju vizuālo smagnējumu baltajā dobē līdzsvaro kaķumētras piparmētra (Calamintha nepeta) ‘White Cloud’, kam ir gaisīgu, ēterisku ziediņu mākonis. Augstums 50 cm. Zied no jūlija līdz septembrim.
    6. Arī svečveida sūrenes (Persicaria amplexicaulis) ‘Alba’ vieglās, gaisīgās ziedu vārpiņas izjauc margrietiņu tipa ziedu smagumu. Zied no jūlija līdz septembrim, oktobrim. Arī pēc noziedēšanas dekoritivitāte nemazinās. Augstums ap 70–80 cm. 
    7. Izcilās salvijas (Salvia x superba) ‘Schneehügel’ baltās ziedu vārpas kopā izskatās kā krāšņa ziedu bumba. Veido kompaktu, 50 cm augstu un tikpat platu puduri. Zied maija beigās, jūnijā. Smaržīgie ziedi pievilina bites, kamenes un taureņus. Ja pēc noziedēšanas laikus apgriež, atstājot no zemes ap sprīdi garus dzinumus, pēc pāris nedēļām sāk ziedēt atkārtoti. Taču arī nenogriezti noziedējušie salvijas ziedi izskatās dekoratīvi un izteiksmīgi. 
    8. Lielā zvaigznīte (Astrantia major) ‘Sparkling Stars White’ ir bagātīgi ziedoša šķirne. Zied maija beigās, jūnijā. Arī to pēc ziedēšanas var apgriezt, un uzziedēs otrreiz augusta vidū un septembrī. Augstums līdz 80 cm.
    9. Čīkstene jeb izskatīgais laimiņš (Sedum spectabile) 'Iceberg’. neliela auguma, līdz 25 cm. 
    10. Bumbuļainais sīpols jeb Ķīnas ķiploks (Allium tuberosum) – viens no retajiem sīpoliem, kas zied augustā un septembrī ar krēmīgi baltiem, nelieliem ziediem. Lietojams arī uzturā. Lapojums ir dekoratīvs un nepazūd līdz pat vēlam rudenim. Augstums līdz 40 cm. 
    11. Šaurlapu lavanda (Lavanda angustifolia) ‘Alba’, 40 cm.
    12. Rudenī ziedoša ķekarainā sudrabsvece (Cimicifuga racemosa var. cordifolia) veido spēcīgus, skaistus lapu pudurus, virs kuriem izslejas ap 2 m augstas, elegantas, krēmīgi baltas ziedu sveces.
    13. Vārpu liatres (Liatris spicata) ‘Floristan White’ ziedkātu garums var sasniegt 90 cm. Zied no jūlija līdz septembrim. Dekoratīva arī pēc noziedēšanas.
      Lapojuma nozīme. Baltajā dobē ļoti jādomā par lapu struktūru un faktūru, jāizmanto dažāds zaļais tonis – no silta līdz aukstam un sudrabotam. 
    14. Morova grīslim (Carex morrowii) ‘Ice Dance’ ir šauras, ziemzaļas lapiņas ar baltu malu, augstums 35–40 cm.
    15. Vilnainā sārmene (Stachys byzantina) ‘Big Ears’ ar samtainām, platām lapām ļoti izceļas uz smalklapainu kaimiņu fona.
    16. Heihēra (Heuchera) ‘Chantilly’ lieliski iederas gan saulainā dobes apmalē, gan nedaudz noēnotā vietā. Tās mierīgi zaļais lapu tonis netraucē baltās dobes harmonijai. Lapojums ir 30 cm augsts, ziemzaļš, lapu maliņas kruzuļotas. Jūnijā un jūlijā zied ar skaistiem krēmkrāsas ziediem. 
    17. Lai viss nebūtu tik vienmuļi zaļš, gādā sudrabainā Ludviga vērmele (Artemisia ludoviciana) ‘Silver Queen’. Tā atsvaidzina un rada gaišuma sajūtu, taču diezgan nešpetni izplatās ar sakņu atvasēm, veidojot plašas audzes. Ja dobe maza, cītīgi jāpieskata un liekās jāizravē. 
    18. Kalnu grīslis (Carex montana) ‘Raureif’ ir zaļgans ar nedaudz dzeltenīgu pieskaņu un smalku, baltu svītriņu gar malu. Gaisīgs un viegls. Augstums 20–30 cm.  
      Graudzāļu mežģīnes
    19. Zilganās molīnijas (Molinia caerulea ssp. caerulea) šķirnes ‘Edith Dudszus’, ‘Heidebraut’, ‘Moorhexe’ blīvo kārtojumu padara vieglāku un gaisīgāku. Graudzāļu lapojums sniedzas līdz ceļgala augstumam, bet vieglās skaras līdz 160–180 cm. Tāpēc noteikti nevajag augus kārtot pēc augstumiem, arī garākos droši var likt priekšplānā, tie kā vieglas, caurspīdīgas mežģīnes plīvos pāri dobei.
    20. Ķīnas miskante (Miscanthus sinensis) ‘Federweisser’. Veido ap 150 cm augstu, kompaktu, pārkarenu lapu puduri. Vasarā lapojums zaļš, šaurs un smalks, vēlāk kļūst dzeltenbrūns. Sāk ziedēt septembrī ar 180 cm garām, sidrabaini baltām ziedu skarām.
    21. Palmu grīslis (Carex muskingumensis), augstums 90 cm. Šeit vēl varētu kā lielāku akcentu izmantot arī Ķīnas miskanti (Miscanthus sinensis) ‘Variegata’, kam lapojums ir balti svītrots, lielās molīnijas – vai nu niedru molīniju (Molinia arundinacea) ‘Cordoba’, ‘Transparent’, vai ‘Karl Foerster’, kas augstumā pārsniedz pusotra metra. 

    Vēl iederēsies

    • Veidojot dobi, jādomā arī par to, lai visi augi tajā neziedētu vienlaikus. Piemēram, šajā dobē pavasarī ziedēs tiarellas, baltie dekoratīvie sīpoli, baltās kamasijas, balto peoniju šķirnes ar lieliem anemoņu tipa ziediem – tādas kā ‘Jan van Leeuwen’ un ‘Moonrise’. Arī baltās ozolītes un sniega rozes. 
    • Īpaši gribētos ieteikt arī ozolīšu saulkrēsliņu (Thalictrum aquilegiifolium) ‘Nimbus White’ (22), kas veido kompaktu, stāvu, uz augšu vērstu puduri, ar visiem ziednešiem sasniedzot ap 80–100 cm augstumu. Šīs šķirnes ziedneši ir ļoti stingri un izturīgi. Zied jūnijā, jūlijā krēmīgi baltiem ziediem. Savukārt ziedkāti ir sarkanbrūni un veido skaistu kontrastu baltajiem ziediem.
    • Rudens pusei – Delavē saulkrēsliņš (Thalictrum delavayi) ‘Splendide White’. Fantastiska liela auguma ziemciete, kas nepaliek neievērota! Ziedkātu garums sniedzas ap 150 cm, un to galos ir simtiem sīku, baltu zvaigznīšu, kas kopumā atgādina milzīgu, gaisīgu mākoni.
    • Arī baltās lilijas, baltās rozes, kāds skuju kociņš ar sudrabainām skujām vai bukšu bumba.

    Zils akcents pārveido dobi

    Izmantotas agastahes (Agastache) ‘Black Adder’ ar tumši violetzilām masīvākām ziedu vārpām, augstums 80–100 cm, un perovskijas (Perovskia) ‘Blue Spire’ ar pelēkzaļu lapojumu un gaišziliem, smaržīgiem ziediem, augstums līdz 100–120 cm. 

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē