Agros vai vēlos? Glabāšanai vai skābēšanai?
Kāposti ir dažādi, ar plakanām un apaļām galviņām, ar plakani apaļām, spuldzītes formā, ar koniskām galviņām – forma atkarīga no šķirnes. Lai arī sēklas šiem visiem ir pieejamas arī sīkpakās, Latvijā vispieprasītākie tik un tā ir parastie, apaļie galviņkāposti.
Agrie kāposti izaug ātri, Latvijā visagrākā šķirne ‘Elisa’ F1 – pat 45 dienās kopš izstādīšanas. Agrie kāposti ir sulīgāki, irdenāku lapu struktūru, savukārt vēlie ir auguši ilgāk, tās ir citas šķirnes, un lapu sakārtojums ir krietni blīvāks. Katram nolūkam ir piemērotas savas kāpostu šķirnes. Lai kāposti labi glabātos, tiem jābūt ar augstu sausnas saturu un pietiekami blīviem. Lai būtu piemēroti skābēšanai – sulīgiem un ar augstu cukura saturu. Tātad, jau iegādājoties sēklas, jāzina, ko gribēsies ar kāpostu ražu darīt.
Audzēšana
- Kāpostiem audzē dēstus – Latvijas apstākļos mēģināt izaudzēt ar tiešo sēju nebūs prātīgākais lēmums.
- Ja gribas agro ražu, sēj kastītē martā, ja vēlāku – aprīlī.
- Izaudzētos dēstus maijā, vēlākais jūnija pirmajās dienās, stāda laukā.
- Pirms tam jāsagatavo augsne – ja nebaidies no ķīmijas, labs ir YaraMila Cropcare mēslojums, iestrādā 50 gramus uz kvadrātmetru. Ja baidies, noderēs komposts un trūdzeme.
- Uzreiz pēc iestādīšanas kāpostus ieteicams apsegt ar agrotīklu, lai visādas mušas netiek klāt kaut ko sadēt. Vēlams zināt, vai pagājušajā gadā tieši šajā pašā vietā arī neauga kāposti, tad muša varētu būt jau pārziemojusi augsnē.
Jāsargā no kaitēkļiem
Kāpostiem ir daudz kaitēkļu – kāpostu mušas, spradži, cekulkodes un citi. Tāpat ir gliemeži un kailgliemeži, tiem arī kāposti garšo! Tātad galvenais ir nosargāt no kaitēkļiem – slimības kāpostus visbiežāk apdraud tieši tad, ja ir jau kaut kādi kaitēkļu bojājumi. Kaut ko palīdzēs pārklātais agrotīkls, arī regulāra apstaigāšana un kāpuru mehāniska nolasīšana. Vēl ir tāds paņēmiens kā apkaisīt kāpurus ar pelniem, cukuru vai sāli – doma tāda, ka uz kāpura ķermeņa virsmas rodas augsta vielas koncentrācija, viņš zaudē mitrumu un burtiski izžūst.
Mazdārziņā tikai prieka pēc
Kāposts nav tipisks mazdārziņā audzējamais dārzenis, drīzāk tas asociējas ar milzīgiem kāpostu laukiem. «Var, protams, izaudzēt arī piecas vai desmit kāpostgalvas savā piemājas dārziņā, jautājums tikai – vai vajag un vai ir laiks ņemties? Jo, redz, kā ir, – ja tajās desmit kāpostgalvās iemetas kaut kādi kāpuri, būs problemātiski pagatavot augu aizsardzības līdzekli tik mazam apjomam, tas būs dārgi, nelietderīgi, un iespējama arī pārdozēšana. Cita lieta, ja kāpostu ir pāri simtam,» Mārīte Gailīte lietas skata no praktiskās puses. «Bet, ja kādam gribas, protams, kāpostus var izaudzēt arī mazdārziņā. Galvenais – lietot uzturā, jo kāposti ir veselīgi! Kāposti satur šķiedrvielas, tie palīdz regulēt zarnu trakta darbību, tie ir nozīmīgs C vitamīna avots, satur arī kāliju, kas ir būtisks normālam asinsspiedienam un sirds funkcionēšanai, un kalciju, kas nozīmīgs kaulu veselībai.»
Populārākie raksti