Kā šķiršanās ietekmē suni?
Un tā – punkts attiecībās ir pielikts. Viens no pāra ir sakravājis čemodānus un aizcirtis aiz sevis durvis. Tu lieliski zini, ka tavs bijušais negatavojas drīzumā atgriezties. Taču suns to nesaprot. Vienīgais, ko dzīvnieks zina, ka kāds, kas reiz bija blakus, te vairs nav. Un pirmajās dienās vai pat nedēļās viņš noteikti būs apjucis un neizpratnē.
Un, visticamāk, gaidīs savu saimnieku pie durvīm laikā, kad viņš parasti pārnāca mājās.
Cik ļoti tas viss ietekmēs suni, atkarīgs no tā, cik lielas pārmaiņas tās būs. Ja ikdienā tieši tu biji tas, ar ko suns visvairāk laika pavadīja kopā, šķiršanos dzīvnieks pārvarēs salīdzinoši ātri.
Cits jautājums, ja mēs runājam par ilgtermiņa attiecībām vai laulībām, kurās cilvēki nodzīvojuši desmit un vairāk gadu. Lai gan suņi, iespējams, līdz galam nesaprot vārdu ģimene, viņi saprot vārdu iepakojums. Un tavs bijušais partneris ilgstoši bijis viņa iepakojuma sastāvdaļa. Kad viņš vai viņa to atstāj, ierastā lietu kārtība tiek bojāta.
Personas, kas līdz šim palīdzēja viņu barot, vest pastaigās, rūpēties par viņu, vairs nav. Un tu droši vien pastaigām izvēlies pavisam citu maršrutu un arī baro suni citos laikos. Tev šīs izmaiņas var šķist nelielas un nebūtiskas, bet sunim tās var izsist pamatu zem kājām. Nemaz nerunājot par to, ka šķiršanās dažkārt nozīmē pārvākšanos uz citu mājvietu un pat pilsētu. Vai spēj iedomāties situāciju, ka kāds ieliks tevi mašīnā un aizvedīs uz nepazīstamu vietu un māju, kur ikviens ir svešinieks? Un tas viss bez tavas piekrišanas? Izklausās šausmīgi un biedējoši, vai ne?
Suns vienā mirklī zaudē ne tikai tavu bijušo, bet arī veco māju, vecos labos pastaigu maršrutus, suņu draugus, iespēju apostīt atkritumu tvertnes.
Kā saprast, ka suns ir nomākts?
Ja tev šķiet, ka tavs mīlulis cieš no depresijas, meklē šādus simptomus:
- suns pārāk daudz guļ,
- dzīvniekam ir pēkšņs svara zudums,
- apetītes trūkums,
- viņš vēlas paslēpties,
- atsakās rotaļāties,
- nevēlas doties ierastajās pastaigās pa mežu,
- izvairās no saskarsmes ar cilvēkiem,
- kļūst īgns un viegli aizkaitināms.
Ja pamani šādas pazīmes, pirmais, kas tev jādara, – jādodas pie veterinārārsta, lai izslēgtu slimības esamību. Par laimi, suņiem nav klīniskās depresijas, un parasti viņi atgūstas pēc pāris nedēļām vai mēnešiem, īpaši ar saimnieka palīdzību. Tomēr pēc pārcelšanās uz jaunu mājvietu pēkšņu pārmaiņu dēļ suns var kļūt bailīgāks vai – gluži otrādi – agresīvāks. Šādā situācijā būtu vēlams sazināties ar profesionālu kinologu, kurš palīdzētu pārvarēt šo problēmu.