Vairumam segliņu ziedi ir mazi un neizteiksmīgi. To trumpis ir krāsainie augļi un košais lapojums, kas īpaši izceļas rudenī. Priecāties par segliņu krāsainību var doties uz Kalsnavas arborētumu. Tā kolekcijā ir 103 segliņi, tai skaitā 25 dažādības – gan sugas, gan dažu sugu šķirnes –, piemēram, Eiropas, kārpainais, spārnotais, Japānas, Māka, dižspārnu, pundursegliņš un Sahalīnas segliņš.
Savvaļā Latvijā sastopamas divas sugas – Eiropas segliņš (Euonymus europaeus) un kārpainais segliņš (Euonymus verrucosus).
Eiropas un spārnotais segliņš ir lieliski akcenta augi, ko iesaku stādīt dārzos kopā ar skujeņiem, lai segliņi izceltos uz to fona. Dobes vidū iederēsies lielāki segliņi, bet mazāki un kompakti dobes priekšplānā. Blakus labi izskatīsies graudzāles, hortenzijas, kas krāsojas rozīgi sārtos toņos, un bārbeles.
Citi lasa
Segliņu dažādība
- Spārnotais segliņš (Euonymus alatus) ir vasarzaļš, 1,5–2 metrus augsts krūms ar izplestu vainagu. Zariem ir četri plati korķa spārni, kas segliņus padara dekoratīvus arī ziemā. Rudenī lapas krāsojas no gaiši purpurrozā līdz ļoti spilgtam purpuram. Skaisti ir arī augļi – spilgti sarkanas pogaļas, kurām paveroties atsedzas oranžas odziņas.
Ļoti koša ir pati pamatsuga, bet ir arī šķirnes, piemēram, ‘Compactus’, kas ir līdz 1 metru augsta ar spilgti rozā lapām rudenī, un ‘Chicago Fire’, kas ir ap 2 metrus augsta un kam lapas krāsojas koši sarkanas. - Eiropas segliņš (Euonymus europaeus) ir 3–5 metrus augsts krūms, kas labvēlīgos apstākļos var sasniegt līdz pat 8 metru augstumu. Savvaļā lielākoties sastopams Latvijas rietumu daļā, kā arī vecos parkos. Dzinumi ir zaļi un četršķautņaini ar korķa svītrām. Zied maijā un jūnijā ar neciliem zaļganīgi dzelteniem ziediem. Rudenī lapas iekrāsojas karmīnsarkanos toņos. Baltās sēkliņas, kas nogatavojas septembrī, ieskautas oranžā sēklsedzī.
Izplatīta ir šķirne ‘Albus’ ar baltām pogaļām, kurās ir oranžīgas sēkliņas. Šķirne ‘Argenteovariegata’ atšķiras ar baltraibām lapām un baltiem augļiem, bet ‘Atropurpureus’ ar šaurām purpurkrāsas lapām, kas rudenī mēdz nokrāsoties līdz pat violetām, bet sēklu pogaļas ir tumši sarkanas. - Retāk sastopams dižspārnu segliņš (Euonymus macropterus Rupr.) ar lielāku auglenīcu. Tas rudenī nav tik spilgts kā spārnotais segliņš, toties ir ļoti dekoratīvs pavasarī lapu plaukšanas laikā.
- Kārpainais segliņš (Euonymus verrucosus) dabā sastopams galvenokārt Latvijas austrumu daļā. Tas ir mazāk dekoratīvs nekā Eiropas un spārnotais segliņš, jo rudenī krāsojas dzeltenbāli violets.
Kokaudzētavas pārsvarā piedāvā pārbaudītas vērtības, kā Eiropas un spārnoto segliņu, kas ir arī sala izturīgi. Tikai jāņem vērā, ka segliņi nav ātraudzīgi un ir indīgi – gan lapas, gan auglīši. Segliņus pavairo ar sēklam, spraudeņiem, noliektņiem un sakņu gabaliņiem. Sēklas vajag 2–4 mēnešus stratificēt – paturēt mitrā substrātā, kas nepelē, vēsā vietā. Dekoratīvās šķirnes var uzpotēt uz augstcelma, piemēram, spārnoto segliņu uz Eiropas segliņa potcelma.
Kā rūpēties?
- Tā kā segliņa pamatsugas aug gar upju krastiem un mežmalās, tam patīk trūdvielām bagāta, auglīga, labi drenēta, neitrāla augsne.
- Segliņi mīl mitrumu. Tie labi nejutīsies smilšainā, sausā vietā.
- Tos var stādīt gan saulē, gan pusēnā. Augs arī ēnā, bet tad tik koši nekrāsosies.
- Segliņi novērtēs komplekso pavasara mēslojumu pavasarī un komplekso rudens mēslojumu rudenī.
- Eiropas segliņa lapas mēdz apgrauzt tīklkodes kāpuri, un tam kā starpsaimniekam nereti uzbrūk laputis. Laputis var nomiglot ar zaļajām ziepēm vai kolu, kā arī izmantot citus tautas līdzekļus. Tiklīdz pamana tīkklodes, tās vajadzētu nolasīt ar rokām vai izgriezt bojātos zarus un tos sadedzināt. Var izmantot dabiskos augu aizsardzības līdzekļus – trihogrammas.
Uz segliņiem var paļauties
Lauma Garkalne, Labie koki ainavu arhitekte:
Cilvēki parasti meklē augus, kas zied visu sezonu, bet segliņi izceļas ar krāsainām lapām un dekoratīviem auglīšiem rudenī. Tas ir brīnišķīgs augs, ko noteikti iesaku iekļaut dārzos. Tie vislabāk iederas savvaļas dārzos un plašākos stādījumos, bet tos var stādīt arī kā soliterus mājas priekšā, pie terases un izmantot kā reprezentablus krūmus, it sevišķi, ja tos cērp. Vienīgi jārēķinās, ka tie neaug tik ātri kā citi krūmi, piemēram, dižskābarži, tāpēc varbūt nevajag tos iegādāties pavisam mazus.
Segliņi lieliski izskatās kopā ar hortenzijām un graudzālēm, piemēram, miskantēm. Tos var iekombinēt jebkurā ziemciešu dobē kā struktūraugus.
Kā jau meža augiem tiem vajag mitrumiņu un trūdvielām bagātu augsni. Ja ir piemēroti apstākļi, segliņus izmantoju gandrīz katrā otrajā projektētajā dārzā. Daudziem augiem nevar pateikt, tieši kā tie rudenī iekrāsosies, bet uz segliņiem var paļauties – tie krāsu nemaina un vienmēr iekrāsojas vienādi,– tā ir liela priekšrocība.
Kur iegādāties stādus?
- Latvijas Valsts mežu audzētavās.
- Stādaudzētavā Dimzas.
- Zaļenieku kokaudzētavā.
- Kokaudzētavā Robežnieki.
- Stādaudzētavā Blīdene.
- Stādaudzētavā Meža Rasas un citviet.