Kas tev būs vajadzīgs
Instrumenti
- trauks
- ota
- krāsas maisītājs
- līmlente
- celtniecības trepes
- plēve apsegšanai
Materiāli
- grunts Tiefengrund
- krāsa
Kā izvēlēties rulli krāsošanai?
Vispirms jāpievērš uzmanība krāsošanas ruļļa iesaiņojumam vai veikala plauktiem, kuros sakārtoti ruļļi, – arī tur mēdz būt norādes, kādiem krāsošanas darbiem rullis paredzēts. Jāsaprot, vai nepieciešams panākt gludu sienas krāsojumu vai arī krāsojumu ar nelielu faktūru.
Pērkot kvalitatīvu rulli, arī krāsu varēs uzklāt vienmērīgi, turklāt rulli pēc tam var rūpīgi izskalot, izžāvēt, un tas būs derīgs arī nākamajam remontam. Ja krāsošanas darbi ilgst pāris dienu, rulli var nemazgāt, bet gan ielikt polietilēna maisiņā, lai neizžūst.
Sienu sagatavošana krāsošanai
- Vecās tapetes ir jānoplēš. Iespējams, siena pēc tam nebūs gluda, sevišķi, ja tapetes līmētas sen un uz veca apmetuma. Ja vien māja nav kultūrvēsturisks objekts, atjaunot veco apmetumu nav nepieciešams. Lētākais un ātrākais risinājums – uzlikt ģipškartona plāksnes, aizšpaktelēt, nogruntēt un tad krāsot.
- Ūdens emulsijas krāsa, kas jau klāj sienas, var palikt. Siena gan ir jāattīra no putekļiem, ja nepieciešams – jāattauko. Nelīdzenumi (ja tādi ir) jāaizšpaktelē. Tad sienas gruntē un, kad grunts nožuvusi, krāso.
- Eļļas krāsa gan no sienām būs pilnībā jāņem nost, jo uz tās ūdens emulsiju neklāj. Pēc eļļas krāsas noņemšanas siena jāšpaktelē, jāslīpē, tad jāklāj grunts, un tikai tad var krāsot.
Svarīgāks par krāsu
Segtspēja
Šo īpašību nodrošina speciāla piedeva krāsā – jo tās ir vairāk, jo krāsas segtspēja ir labāka. Tiesa, līdz ar to krāsa būs arī dārgāka. Bet! Pirkt vislētāko krāsu neatmaksājas – lai iegūtu viendabīgu krāsojumu, krāsa noteikti būs jāklāj vairākās kārtās, tātad – patēriņš radīs izdevumus, kas var izrādīties gluži tādi paši, kā iegādājoties dārgāku krāsu ar labāku segtspēju. Lai pastiprinātu segtspēju lētākai krāsai, pirms krāsošanas siena jāapstrādā ar baltu grunti. Bet, ja siena ir jauna (ģipškartons vai apmetums), lai iegūtu īsto krāsas toni, tā būs jākrāso vismaz divas reizes.
Patēriņš
Parasti uz krāsas kārbas ir ražotāja norāde par to, cik kvadrātmetriem attiecīgais krāsas tilpums ir paredzēts (tas tiek minēts ar rezervi). Taču jāņem vērā, ko tieši plānots krāsot. Ja, piemēram, tās ir krāsojamās tapetes, tad krāsas patēriņš būs lielāks, jo tapešu virsma parasti ir reljefa. Nelielas korekcijas krāsas patēriņā var ieviest arī krāsošanas rullis, ja izvēlēts tāds, kas veido faktūru.
Tonēšana
Izvēloties toni, jāatceras, ka krāsu paletē tas redzams ļoti nelielā laukumā, tādēļ ir svarīgi spēt iztēloties, kā šis tonis izskatīsies uz sienas lielā laukumā – nereti rezultāts pārsteidz un siena izrādās krietni tumšāka, tādēļ labāk krāsu izvēlēties par vienu toni gaišāku. Otrs variants – iejaukt izvēlēto toni neliela tilpuma kārbā un mājās to izmēģināt uz sienas, jo arī konkrētās telpas apgaismojumam ir nozīme un tā pati krāsa var izskatīties citādi.
Ko nozīmē krāsas numurs?
Tas raksturo krāsas noturību pret mitrumu un arī spīdīguma pakāpi. Mitruma noturīgāka krāsa ir vieglāk kopjama, tādēļ to izvēlas telpās, kurās sienas ātrāk nolietojas. Piemēram, griestiem parasti izmanto matētu krāsu Nr. 3, istabas sienām – Nr. 7, bet koridorā jau vajadzētu Nr. 20, lai nepieciešamības gadījumā sienu var notīrīt, nenoberžot krāsu. Jāņem vērā, ka spīdīgāka krāsa vairāk izceļ sienas defektus.
Darba gaita
- Ar līmlenti aplīmē durvju aplodas, grīdlīstes, logu ailas (vai logu rāmjus). Elektrības rozetes un slēdžus arī var rūpīgi aplīmēt, taču prātīgāk būtu tos noņemt.
- Krāsu kārbā rūpīgi izmaisa, lai tā ir vienmērīga.
- Ar otiņu nokrāso vietas, kur ar rulli nevar piekļūt, – ap radiatoru, virs grīdlīstēm, stūros utt.
- Ielej krāsu traukā, sausu rulli piesūcina ar krāsu, uz trauka malas izrullē, lai nepil, un ķeras pie krāsošanas.
- Sienu sāk krāsot no augšējā stūra uz leju. Jāraugās, lai rullis neatstāj svītras un krāsojums ir viendabīgs.
- Pēc pāris stundām var klāt vēl vienu krāsas kārtu.
- Celtniecības līmlente jānoņem tūlīt pēc krāsošanas pabeigšanas. Ja tā piekalst, tad plēšot nāk līdzi arī krāsas kārtiņa.
- Ja vienu sienu veido kā akcenta sienu un krāso citā, tumšākā tonī, līmlente uz jau nokrāsotām un labi nožuvušām sienām jālīmē ļoti rūpīgi, precīzi stūrī, stingri piegludinot maliņu, lai tumšākā krāsa neizsūcas pa spraugām.
- Izmazgā otu un rullīti – tie noderēs nākamajā reizē