Konsultē Gita Riekstiņa, Bulduru Tehnikuma dārzeņkopības skolotāja.
- Izvērtē pagājušā gada dārza darbu veiksmes un neveiksmes. Visērtāk to izdarīt, ja ir veikti pieraksti gan par sēju, piķēšanu, stādīšanu, gan kopšanas darbiem, ražas vākšanu un sagatavošanu uzglabāšanai. Parocīgu pierakstu burtnīcu vērts iekārtot jau tagad, lai vēlāk par to nav jāraizējas.
- Pāršķirsti iepriekšējā gada dārza žurnālus, palasi internetā atrodamos rakstus par dārza iekārtošanu, dēstu audzēšanu, pasmelies idejas siltumnīcu labiekārtošanā, piemēram, laistīšanas sistēmu ierīkošanā, kas ļoti atvieglos dzīvi.
- Tiešsaistē noklausies kādu profesionāļa lekciju par veselīgu un kvalitatīvu dārzeņu un garšaugu audzēšanu dārzā, šķirņu izvēli, augu seku, mēslošanu, kaitēkļu un slimību atbaidīšanu – dārzā un siltumnīcā tas viss noderēs.
- Pārbaudi un sagatavo aprīkojumu un inventāru pavasara darbiem. Vai lāpstas un kapļi ir asi, akumulatori uzlādēti, motoriem veikta apkope? Ja ne, ir laiks to visu izdarīt.
- Laiku pa laikam pārbaudi, vai no siltumnīcas nav jānotīra sniegs? Varbūt ir veicams kāds remonts vai uzlabojums, ko var izdarīt jau ziemā, neatliekot uz pavasari, kad darbs dzen darbu.
- Sagatavo – izmazgā kastītes, kasetes, podiņus dēstu audzēšanai.
- Uzzīmē plānu – kur ko sēsi un stādīsi sakņu dārzā un siltumnīcā. Izvērtē krājumus – kas no pagājušajā gadā izaudzētā jau apēsts, bet kas paliks pāri. Attiecīgi – ko audzēt vairāk, bet ko samazināt vai neaudzēt nemaz. Bet varbūt gribas izmēģināt ko jaunu? Aprēķini, kādas sēklas tev vajadzēs un cik daudz.
- Pārskati iepriekšējā gada sēklu krājumus, pievēršot uzmanību, vai tām nav beidzies derīguma termiņš.
- Rūpīgi pārbaudi pašu vāktās sēklas – mīļākās pupiņas, zirņus, cūku pupas sēklas –, lai pirms sējas nav nepatīkams pārsteigums, kad tās sabojājušas mazas, ēdelīgas vabolītes – zirņu un pupu sēklgrauži. Bojātās sēklas izmet.
- Uzraksti sarakstu – cik un kādas dārzeņu un garšaugu sēklas jānopērk. Tas ļaus izvairīties no liekiem tēriņiem pavasarī. Reizē ar sēklām iegādājies arī pavasarim vajadzīgo mēslojumu.
- Uz palodzes sāc diedzēt sīpolus lociņiem, steidzināt pirmos pavasara zaļumus – seleriju, biešu, pētersīļu lapiņas.