Konsultē Maija Baiža, stādaudzētavas Baižas saimniece.
Rudbekiju audzēšanas nianses
- Vispiemērotākā ir saulaina vieta, bet augs arī pusēnā. Par pietiekami saulainu vietu uzskata tādu, kur vismaz sešas stundas dienā spīd saule. Augot pie sienas, lieliem kokiem vai krūmiem, mēdz izgāzties. Turpretim saulītē turas stalti un atgādina ziedošas kupenas.
- Novērtēs irdenu, auglīgu augsni pusotras lāpstas dziļumā. Jo labāk to sagatavosi, jo ilgāk rudbekijas augs bez papildu rūpēm. Augsnē iestrādā kompostu, trūdzemi, minerālmēslus un humusu. Trūdvielām bagātā augsnē ziedi būs lielāki un stublāji noturīgāki. Skābā augsnē iekaisi pelnus vai dolomītmiltus.
- Lai gan ir pieticīgas, arī rudbekijām patīk auglīga, labi drenēta augsne, kurā pa ziemu nestāv ūdens. Augs gan smilšainā, gan smagākā zemē, tikai mālainā var būt problēmas ar ūdens caurlaidību.
- Patīk mitra vai vidēji mitra zeme, jo ir liela ziedu masa, taču ieaugušās rudbekijas būs sausuma izturīgas.
- Novērtēs kūdras vai mizu mulčas sedziņu, lai augsnē labāk saglabātos mitrums un tik ātri neaugtu nezāles.
- Augstās rudbekijas stāda 60–80 cm attālumā, bet starp zemākām ietur 40–60 cm soli. Tas atkarīgs no tā, vai vēlies izcelt atsevišķus augus vai veidot vienu kopēju grupveida stādījumu.
- Šķeltlapu, spožās, milzu un mirdzošās rudbekijas var augt vienā vietā bez pārstādīšanas 7–10 gadus, bet lielziedu rudbekijas – 3–4 gadus.
- Ja puķe jūtas labi, tad neslimo. Taču vietā, kur ir slikta gaisa apmaiņa vai bijis liels sausums, var piemesties miltrasa. Pret to īpaši jutīgas ir milzu rudbekijas. Palīdz sēra pulveris, ko var nopirkt saimniecības preču veikalos. To ieber dubultā kaprona zeķē un izpurina kā putekļu mākoni, kad gaisa temperatūra ir virs 20 grādiem. Parasti pietiek ar vienreizēju apstrādi, bet pēc divām nedēļām var atkārtot. Labāk to izdarīt jau profilaktiski jūnija pirmajā pusē un otru reizi – jūnija otrajā pusē.
- Lielziedu rudbekijām ieteicams nogriezt vecos ziedus, lai ir vairāk spēka ziedēt un pagarinātos ziedēšanas laiks. Citādi tās iztērēs spēku sēklu ražošanai.
- Šķeltlapu rudbekijām pārziedot ziedu galvas paliek nesmukas, brūnas. Augi izskatīsies labāk, ja tos apgriezīsi.
- Pavasarī, nokūstot sniegam, rudbekijas priecāsies par slāpekļa mēslojumu un pēc pāris nedēļām – par komplekso lēnas iedarbības mēslojumu, kas šķīst pamazām un dod barības vielas visu sezonu.
- Zemās rudbekiju formas piemērotas akmensdārziem un dobju apmalēm, bet augstākie augi noder fona veidošanai. Var stādīt arī podos un konteineros.
- Rudbekijas brīnišķīgi izskatās kopā ar delfīnijām un kurpītēm, mirdzošās rudbekijas izcili sader ar vārpu liatrēm.