Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Rožu iedvesmas dārzs

    Dārzs
    Gunta Šenberga
    Gunta Šenberga
    31. oktobris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Uldis Muzikants
    Liepājnieces Romijas Andersones pilsētas dārzā aug 162 rožu šķirnes, bet lauku – vēl pāri 70. Kolekcionāra azarts un kaislība mudina pasaulē meklēt arvien jaunas – vēl skaistākas un neparastākas – un būt pirmajai, kas tās atvedusi uz Latviju. Padomi rožu audzēšanā un šķirņu apskats.

    Stādi no ārzemēm

    Lielāko daļu rožu stādu Romija pasūta no ārzemju audzētavām. Kāpēc?

    1. Pirmkārt, ārzemju audzētavās šķirņu izvēle ir daudz lielāka. Daudzas no šķirnēm, kas noskatītas un iekārotas internetā, Latvijā vispār nevar nopirkt.
    2. Otrkārt, stādi ir ļoti kvalitatīvi un spēcīgi. Jo īpaši svarīgi tas ir augststumbra rozēm, ka  uz stumbra ir vismaz trīs vai četri potējumi, tad arī rožu kociņš augs kupls un bagātīgi ziedēs. Uz stumbra vislabāk izskatās floribundrozes, mazās patio un klājeniskās rozes, kas jau no dabas veido plašu vainagu. Uz stumbra paceltas, tās iegūst nokarenu formu. Kailsakņu stādus piegādā ziemā. Jārēķinās ar to, ka kailsakņu rožu stādu piegādes laiks sākas novembrī un ilgst visu ziemu, kad pie mums rozes stādīt nevar. Kā saglabāt līdz pavasarim? Romija ziemā atsūtīta kailsakņu stāda saknes vienu diennakti patur spainī ar ūdeni, lai tās atdzīvojas un samitrinās. Nākamajā dienā izņem, liek katru savā podā, uzber zemi un novieto garāžā – tumsā un vēsumā, bet ne salā –, lai gaida pavasari, kad varēs stādīt dārzā. Zeme podā jātur mitra. Vasarā var nopirkt konteinerstādus. Lai gan pats stāds dažkārt nav dārgāks par kailsakņu stādu, dārgāka būs piegāde, jo sūtījums ir daudz lielāks un smagāks.
      No David Ostin Romija ir saņēmusi rozes pat ar ziediem – tās ceļā pavadījušas trīs dienas, un ne ziedlapiņa nav nobirusi.
      Ir speciāls statīvs, un katrs dzinums ir pie tā piestiprināts. Tā kā stādi ir ļoti spēcīgi, tos var droši stādīt ar visiem ziediem.

    Lūk, dažas Romijas iecienītās iepirkšanās vietas

    Rozes slikti zied tiem, kas TAUPA MĒSLOJUMU

    Romijas iecienītais Baltic Agro mēslojums rozēm, cena ap 3 eiro kilogramā. Vienā mēslošanas reizē savā dārzā viņa iztērē ap 30 šādu paciņu. «Rožu ziedēšana simtprocentīgi atkarīga no mēslošanas. Protams, rozēm patīk saulīte un siltums, taču bez mēsliem nekas nesanāks.

    Rozes slikti zied tiem, kas taupa uz mēslojumu. To es varu teikt no visas sirds. Jo vairāk mēslo, jo labāk.

    Pirms dažiem gadiem biju nopirkusi izslavēto Osmocote, kas domāts sešiem mēnešiem, un cerēju, ka tas baros manas rozes visu vasaru. Bet nekā. Nākamajā pavasarī ieraudzīju, ka granulas vēl arvien nav izšķīdušas un rozes neko no mēslojuma nav dabūjušas. Bet rozes taču grib ēst, un viņām jāēd daudz! Tagad daru šādi!» Kad mēslot?

    1. Pavasarī pēc atsegšanas baroju ar slāpekli amonija nitrāta vai kalcija nitrāta formā. Parasti tas notiek marta beigās, bet dažkārt vēl aprīlī ir sniegs un sals un ziemas segu rozēm nedrīkst noņemt.
    2. Aptuveni pēc divām nedēļām atkal mēsloju ar to pašu slāpekļa mēslojumu, jo rozēm vajadzīgs stimuls jauno lapu un dzinumu veidošanai. Taču nevar skatīties tikai kalendārā. Ja pavasaris ir auksts un roze vēl snauž, ar otro mēslošanu jānogaida. Jāskatās, lai jaunie dzinumi būtu jau mazliet paaugušies.
    3. Pašā jūnija sākumā, kad sāk veidoties ziedpumpuri, dodu rozēm komplekso mēslojumu.
    4. Ar to pašu komplekso mēslojumu baroju arī jūlijā pēc pirmās noziedēšanas.
    5. Augusta otrajā pusē mēsloju ar kālija magnēziju, kas palīdz rozēm nobriest un sagatavoties ziemai.

    Kā mēslot?

    • Aptuveni sprīža attālumā ap katru rožu krūmu ar dārznieka mazo plastmasas lāpstiņu izroku grāvīti.
    • Grāvītī iekaisu mēslojuma granulas. Vienalga, kuru mēslojumu izmantoju, daudzums vienmēr ir vienāds. Mazajām rozītēm – miniatūrajām, patio rozītēm vai tikko iestādītām – viena kārtīga sauja. Vidēja lieluma – divas trīs saujas. Lielajām krūmrozēm – piecas saujas.
    • Grāvīti aizrušinu un rozes aplaistu, lai mēslojums izšķīst un iesūcas zemē pie rožu saknēm.

    Romija iesaka

    • Stādi pa divām. Romija līdzās stāda divus vai pat trīs vienas šķirnes rožu stādus. Vientuļa roze ilgi izskatītos maza un necila, bet divas kopā jau nākamajā vasarā veidos gana lielu un krāšņu krūmu. Arī tad, ja viena iznīks, otra paliks.
    • Neielaid slimības. Noplūc katru lapu, uz kuras parādījies vismazākais dzeltenums vai tumšs plankums. Pasargāt no slimībām ir vienkāršāk nekā ar tām cīnīties. Vasarā Romijas pirmais darbs katru rītu ir izstaigāt dārzu, aprunāties ar rozēm, paskatīties, vai kāda par ko nesūdzas.
    • No suņa rozes sargā audzināšana un žogs. Katrs dārza saimnieks zina, ka suns un puķu dobes ne vienmēr sadzīvo vienkārši. Romija uzskata, ka pati svarīgākā ir audzināšana – tik ilgi jāmāca maģiskais vārds: «Nedrīkst!», kamēr suns dobēs neskrien. Turklāt rozes pašas sevi aizsargā. Kad dažas reizes ķepā vai purniņā iedūries ērkšķis, suns saprot, ka tām labāk netuvoties. Taču, ja jau suns ir, arī viņam vajadzīga sava brīvība. Piemēram, Džeka Rasela terjers Bella iepriekšējā dzīvē bijusi Maradona vai Ronaldu, jo viņai ļoti patīk spēlēt bumbu. Tāpēc, lai bumba neieripotu rozēs, tās sargā viegls, zems, saliekams zaļa metāla žodziņš (pirkts veikalā Depo). Ja bumba tomēr dobē trāpa, Bella, lai gan mierīgi varētu pārlēkt žogam, to nedara, bet pacietīgi gaida, kad kāds cilvēks viņai to pasniegs. Tāda, lūk, audzināšana.
    • Izmēģini guļammaisu. Līdz šim augststumbra rozes ieziemotas ar Latvijā nopērkamiem materiāliem – potējuma vietu nopakojot ar akmens vati, tai pāri agrotīklu un apkārt vēl apsienot skujas – un neviena vēl nav nosalusi. Taču internetā var nopirkt arī speciālus guļammaisus augststumbra rozēm. Jāpievērš uzmanība izmēram.
    • Ierāmē. Lobēlijas ietver rožu dobi kā rāmis gleznu, radot pabeigtības sajūtu. Turklāt tumšais, vēsi zilais lobēliju tonis kontrastē ar rožu ziedu gaišajām un siltajām krāsām.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē