Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Reibinoši maigās maijrozītes. Kā tās pareizi kopt?

    Dārzs
    Ilma Nereta
    28. maijs, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: AqPBZbW2Y / Shutterstock
    Maijrozīte vai, kā botāniķi teiktu, noraglapu roze, ir viena no vecākajām zināmajām savvaļas rožu sugām. Jau maijā tā pārsteidz ar savu agro, dāsno ziedēšanu un lielisko smaržu, tādēļ izpelnījusies maijrozītes vārdu.

    Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva

    Konsultē Ilma Nereta, Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente un vairāku rožu grāmatu autore.

    Kā kopt maijrozītes

    • Gaisma. Maijrozītes labāk aug pēc iespējas saulainākā un gaišākā vietā. Tām ļoti patīk rīta saule, jo tieši laikā no saullēkta līdz apmēram desmitiem rītā rozes visaktīvāk aug. Nenāks par ļaunu, ja šo rozi, kā vairums citu rožu Latvijā, stādot centīsies pasargāt no aukstajiem austrumu, ziemeļaustrumu un ziemeļu vējiem, tomēr pilnīgs aizvējš šiem rožu krūmiem nav nepieciešams.
    • Ziemošana. Maijrozītes gana labi ziemo mūsu klimatā, neprasot papildu piesegumu.
    • Augsne. Šīs rozes nav īpaši izvēlīgas arī pret augsni, tomēr krāšņāk tās augs un ziedēs labi drenētā smilšmāla vai mālsmilts augsnē, kas pietiekami dziļi bagātināta ar treknu kompostu. Ja dārza pamatā ir smilts augsne, nebūtu par ļaunu stādāmajā bedrē iemaisīt kārtīgu daudzumu trūdvielu komposta un krietnu riekšavu māla zemes.
    • Stādīšana. Piemērotākais maijrozīšu stādīšanas laiks ir agrs pavasaris – aprīļa beigas, maijs – un arī rudens – augusta beigas, septembris
      Stādāmā bedre jārok lielāka un dziļāka, nekā nepieciešams sakņu izvietošanai. Bedres dibenā uzber konusveida pauguru izvieto izvērstas saknes, tad piepildi ar auglīgu augsni. Stādīšanas laikā augu ik pa brīdim sapurini, lai spraugas starp saknēm piepildās ar zemi, augsni ap rozi piespied nelielā diametrā ap krūmu, lai veidotos augsnes valnītis ērtākai laistīšanai. Dažas dienas pēc iestādīšanas augsni ap jauno stādījumu uzirdini. Ja saņemtais rožu stāds ir ar kailām saknēm un tās izskatās apžuvušas (īpaši būtiski tas ir pavasarī!), tad pirms stādīšanas sakņu daļu uz 1–2 stundām iemērc ūdenī un tikai pēc tam stādi.
    • Barošana. Iestādītās rozes sāc piebarot ne ātrāk kā pēc mēneša, pat pēc 5–6 nedēļām, kad augiem izveidojušās jaunās saknes. Vislabāk noderēs kāds no kompleksajiem minerālmēslu maisījumiem. Pavasarī iestādītas rozes regulāri jālaista. Visai ātri sablīvējas augsnes virskārta (dažreiz tā notiek arī spēcīga vai ilgstoša lietus rezultātā), tādēļ augsne regulāri jāirdina. Maija beigās vai jūnija sākumā, kad augsne jau pietiekami iesilusi, jaunais stādījums jāmulčē 4–5 cm biezumā. Mulčai vari izmanto labu lapu trūdu, kūdru, zāģu skaidas, priežu mizas, tā bagātinās augsni ar organiskām barības vielām, saglabās vienmērīgāku mitrumu, pasargās no sakņu pārkaršanas, kā arī aizkavēs nezāļu augšanu.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē