Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva
Konsultē Inese Nāburga, Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Lakstaugu laboratorijas vadītāja, pētniece.
- Laiks pievērsties istabas augiem. Telpaugiem puķu podos, kas izvietoti uz palodzes, var sākt pūt saknes – pie tā vainojams vēsums, kas vēdinot nāk no loga, vai arī pārāk bagātīga laistīšana. Biežāk nekā citas istabas puķes cieš sanpaulijas, peperomijas, ciklamenas. Tad lapas vīst, lai gan augsne ir mitra. Augu var mēģināt glābt, no jauna apsakņojot veselās auga daļas.
- Acālijas un orhidejas istabās jātur visvēsākajā un gaišākajā vietā. Tagad, kad tām ir pumpuri, galvenais ir nodrošināt nemainīgus mitruma un gaismas apstākļus. Laistāmajam ūdenim pievieno speciālo acāliju vai orhideju minerālmēslojumu vājā koncentrācijā.
- Dārzā turpina apsegt vai – gluži otrādi – atsegt dobes, ņemot vērā reālos laikapstākļus.
- Saudzīgi apgriež graudzāļu cerus, ja tie pēc pirmā slapjā sniega un atkušņa sagāzušies.
- Notīra sēklotņu apvalkus savāktajām viengadīgo puķu sēklām, labi apžāvē un iepilda papīra tūtās vai sērkociņu kastītēs. Lai sēklas nepārkalstu, iepakojumus ar sēklām saliek stikla burkās kopā mitrumu uzsūcošo bumbiņu maisiņu, kas nereti nonāk mājās ar jauno apavu kastēm. Cieši aizvākotu sēklu burku glabā vēsā pieliekamajā vai ledusskapī, lai ilgāk saglabātu dīgtspēju.
- Sēj daudzgadīgās ziemcietes, kuru dīgšanai nepieciešams ilgstošs aukstuma periods – delfīnijas, īrisus, mežlilijas, peonijas, ziemziedes. Podus ar samitrinātiem sējumiem saliek ledusskapī, pagrabā vai ierok lecektī. Lecektī, lai pasargātu no lieka mitruma un stipra sala, apsedz ar skābaržu vai ozolu lapām.
- Laiks palasīt dārzkopības literatūru – gan žurnālus, gan grāmatas. Būs interesanti iedziļināties, piemēram, permakultūras pamatprincipos, kas ļauj dārzā saimniekot gudrāk un vieglāk, balstoties uz augu ekoloģisko saderību. Iesākumam noderēs Tobija Hemenveja grāmata Gajas dārzs. Piemājas permakultūras rokasgrāmata, kas pirms vairākiem gadiem izdota latviešu valodā. To vēl arvien var atrast grāmatnīcu plauktos. Daudz informācijas var iegūt arī mājaslapā www.permakultura.lv.