• Plāno eļļot terasi? 3 lietas, kas jāņem vērā

    Māja
    Liene Millere
    28. jūnijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Lai ilgāk saglabātu gan terasi, gan koka mēbeles, ja tādas atrodas uz terases, jānoķer brīdis, kad koks sāk mainīt krāsu, un tas no jauna jānoeļļo. Ārējie apstākļi, kas ietekmē tās izturību, ir saule, nokrišņi, kā arī nodilums, kas veidojas, kad pa grīdu tiek staigāts.

    Raksts no žurnāla Lauku Māja arhīva 

    Konsultē Arnis Pastars, Tikkurila Academy vadītājs.

    80 procenti no veiksmīgas terases atjaunošanas ir sagatavošanas darbs pirms eļļošanas. Kad visi dēļi ir kārtīgi apstrādāti, notīrīti un sausi, tad ir laiks tos apstrādāt ar jaunu eļļas kārtu. Eļļa būtībā ir vienīgais pareizais risinājums, kas der jebkurai horizontālai virsmai. Antiseptiķi, kas veido plēves kārtu uz koka dēļiem, nebūs labākā izvēle, jo šī plēves kārta ārējo apstākļu iedarbības rezultātā ļoti ātri nonāk nost – būtībā tā kalpo ne vairāk kā vienu sezonu. Protams, ka eļļa arī nav ilgtermiņa risinājums un arī to būtu vēlams atjaunot reizi sezonā, tomēr tā pasargā kokmateriālu daudz efektīvāk.

    Ja terases dēļi ir iepriekš krāsoti ar krāsu, nākamajā sezonā šī kārta noteikti jau būs nonākusi nost un dēļus var eļļot. Ja arī kaut kur krāsas kārta saglabājusies, to var noslīpēt vai nomazgāt ar augstspiediena mazgātāju.

    Kā pareizi eļļot terasi

    1. Noteikti nevajag ar eļļošanu pārspīlēt. Tā ir bieži pieļauta kļūda. Eļļa jāuzklāj plānā slānī, lieko noslaukot ar sausu un tīru lupatu, jo koks nespēj uzsūkt lielu eļļas daudzumu un veidojas nevajadzīga eļļas plēve, kas ilgi žūst, ir lipīga, un rezultātā svaigi eļļotā terase izskatās briesmīgi, jo žūšanas laikā pie tās pielipuši putekļi un netīrumi. Tāpat ar laiku šī liekā eļļas kārta sāk lobīties un terase kļūst nepievilcīga, kā arī vietās, kur liekā eļļas kārta nonāk nost, koks tiek pakļauts lielākai ārējai ietekmei.
    2. Lai atvieglotu eļļošanas procesu, var iegādāties speciālu aplikatoru, kas paredzēts tieši koka eļļošanai. Izmantojot šādu aplikatoru, nepastāv risks, ka eļļas tiks uzklāta par maz vai par daudz. Šī aplikatora pluss ir tāds, ka tas paveic divus darbus uzreiz – ne tikai uzklāj antiseptiķi, bet arī to ierīvē kokā. Vizuāli šis aplikators atgādina grīdas mazgājamo mopu un ir arī ļoti ērts, jo tam ir speciāls kāts, kas nozīmē, ka nebūs jāsaliec mugura, bet darbu varēs izdarīt, stāvot kājās.
    3. Eļļošana jāveic koksnes šķiedras virzienā, dalot terases dēļus pa daļām, – tātad uzreiz eļļo vienu dēli visā garumā, lai nerastos salaiduma vietas, jo slāņi var pārklāties un būs redzami plankumi. 

    Vairāk par terašu atjaunošanu un kopšanu lasi šajā rakstā

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē