Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva
Konaultē Edgars Rubauskis, dārznieks, Dr. agr., Dārzkopības institūta vadošais pētnieks.
- Saule jau debesjumā ir gana augstu, lai saulainākā laikā sasildītu augļu kociņu stumbrus. Koki, sajūtot pavasari, savu stumbru un zaru kažoku saules apspīdētā pusē dienā paver plašāk. Turpretī skaidrās sala naktīs mēģinās ietīties ciešāk, un tā mizā rodas vertikālas plaisas. Ja plaisas laikus nepamanīsi, tās vēlāk var plaši atvērties, miza nokrist un kociņš nokalst. Tāpēc neļauj saulītei sildīt stumbrus, bet sargā tos – aptin ar kādu ēnojuma materiālu, atjauno balsinājumu, ja tas ir lietus noskalots. Ja tomēr radušās mizas plaisas, rīkojies, pirms tās paver skatam koksni, – apzied ar brūču ziedi, lai bojājuma vieta neiežūst, un cieši nosien stumbru. Ja paveiksies, vasarā bojājums apaugs.
- Ja sniegs no jauna uzkritis uz nesasalušas zemes, pieblīvē sniegu ap kociņiem, lai tie neizsūt. Pašlaik tas ir īpaši svarīgi – vairumam augļaugu jau ir beidzies dziļā miera periods. Ja augsne nav sasalusi, saknes aktīvi darbojas, arī elpo. Pieblīvējot sniegu, traucēsim arī pelēm pārvietoties no viena stumbriņa uz nākamo.
- Pieskati dārzu. Pārbaudi žogu – vai lapsas zem tā nav izrakušas caurumu, pa kuru pie jauno koku stumbriem var nokļūt zaķis. Pārbaudi arī to, vai stumbru aizsargi ir savās vietās un kociņus nav apgrauzuši zaķi vai peles. Žoga caurumi, protams, bez kavēšanās jāaizlāpa, bet grauzuma brūces laikus jāapziež ar brūču ziedi, lai tās saulē un salā neiežūst.
- Seko, lai dārzā nekrājas ūdens. Paroc grāvīti, lai ūdens aiztek uz kādu zemāku vietu.
- Iekārto dārzā putnu barotavu. Ziemā barojot sīkos putnus dārza tuvumā, var cerēt, ka arī ligzdošanas laikā tie paliks turpat tuvumā un iegūs barību sev un mazuļiem, nolasot kaitēkļus no augļu koku un ogulāju zariem.
- Palaikam pārskati upeņu krūmus un nolasi un sadedzini apaļīgākos pumpurus, kas izskatās kā mazi kāpostiņi, – tajos ziemo upeņu pumpurērces. Tās parasti apsēdušas tieši gardākās upeņu šķirnes. Ja šādu pumpuru ir daudz, derēu izgriezt visus zarus, uz kuriem tie redzami, vai pat nogriezt visu krūmu līdz pat zemei. Upeņu krūms atjaunosies un nākamā gada vasarā tam atkal būs ogas, ja vien to nebūs pārņēmis upeņu virālo pilnziedainību izraisošais vīruss, ko pārnēsā pumpurērce.