Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam! Akcija līdz 31. decembrim
ABONĒT!
  • Perfektas kokaugu bumbas. Kā pie tādām tikt un kādas kļūdas nepieļaut?

    Dārzs
    Lauma Lūse-Kreicberga
    15. novembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: no personiskā arhīva
    Ziemā, kad krāsu nav, dārzā izceļas tieši kokaugu formas. Ja plāno nākamgad papildināt dārzu ar glīti cirptiem augiem neparastās formās, lūk, padomi, kā tādas izveidot paša spēkiem un kādas kļūdas nepieļaut.

    Konsultē Signe Miltiņa, dārzu veidotāja.

    «Cirpts, formēts augs vienmēr būs akcents dobē, kas piesaistīs uzmanību, savukārt vairāki cirpti augi, piemēram, bumbas vai konusi, veidos dārzā noteiktu ritmu,» atzīst dārzu veidotāja Signe Miltiņa. Viņas perfekti veidotie kokaugi rotā dažādus dārzus Latvijā, un, lai gan pirmajā mirklī šķiet, ka bez īpašām zināšanām nav iespējams iegūt tik perfektas līnijas, Signe aicina veidot savos dārzos kaut ko oriģinālu un atšķirīgu. «Nevajag baidīties no kļūdām! Pat ja uzreiz neizdosies perfekta forma, augi ataug, un kļūdas var labot. Turklāt augu formēšana ir ļoti interesants un meditatīvs process.»

    Eksperimentus ieteicams uzsākt ar kādu veikalā nocenotu, dārzā šķībi augošu vai paplukušu kokaugu, kas šķiet izrokams un ārā metams.

    Pat ja neizdosies tam uzdāvināt jaunu dzīvi, gūsi mācību, bet finansiālus zaudējumus necietīsi. Dārzu veidotāja iesaka sākumā veidot vienkāršas ģeometriskas formas no augiem, kuru forma ir tuvu vēlamajai, – lodi, konusu, cilindru, kubu. 

    Kad iemaņas jau ir rokā, var mēģināt izveidot spirāles formu, ko visbiežāk veido no tūjas. Spirālei būtu svarīgi izvēlēties tūjas stādu ar vienu stumbru. Turpretī, ja dārzā ir kāda apnikusi tūja ar vairākiem dzinumiem, var veidot to galos bumbiņas, atbrīvojot pārējo zaru daļu no skujām. «Šajā gadījumā jāskatās, lai bumbiņas izkārtotos dažādos augstumos, jāizgriež liekie zari,» skaidro Signe Miltiņa. Vēl viens variants ir tūjas pārveidošana par bumbu uz kāta vai arī par zaļo sniegavīru, kas, pēc dārzu veidotājas vārdiem, arī nav nekas grūts. Bumbu uz kāta veido, atbrīvojot stumbru no skujām un zariņiem, atstājot pušķīti tikai augšā, kuru regulāri formējot var iegūt skaistu bumbiņu. Sarežģītākas formas jeb topiārijus veidojot, jau būs nepieciešami šabloni vai karkass no metāla. 

    Dažādas formas

    • Lodi vai bumbu var veidot no augiem un to šķirnēm ar lodveida vai ieapaļu vainagu – tūjām, īvēm, bukšiem, bārbelēm, spirejām, kārkla, grimoņa u. c. 
    • Konuss labi izdosies no īvēm, tūjām, bukšiem, egles, skābarža. 
    • Cilindru arī veido no tūjām, īvēm, kadiķiem, skābarža u. c. 
    • Kubu var veidot no viena auga vai arī sastādot vairākus augus kopā – atkarībā no tā, cik lielu to vēlas izveidot. 

    Kad formēt?

    Augi jāveido tiem piemērotā laikā. Tūjām, īvēm formu veido divreiz sezonā pēc jaunā pieauguma – maija beigās, jūnijā un augusta beigās vai septembrī. Egles formē februārī vai marta sākumā, savukārt kadiķus var veidot maijā un augustā vai septembrī. Bukšus ideāli veidot divas reizes sezonā – maija beigās, jūnijā un augustā. Lapu kokus vai krūmus – bārbeles, spirejas, skābaržus u. c. – sanāk cirpt vairāk, lai saglabātu nepieciešamo formu. Vispirms tas jādara agri pavasarī pirms lapu plaukšanas, vēlāk – jūnijā un augustā. Signe Miltiņa iesaka augus pirms formēšanas saliet un sadzirdīt, tad būs mazāks apdegumu risks. Nevajadzētu cirpt ļoti karstā laikā un dienas vidū atklātā saulē. Vislabāk to darīt tad, kad ir apmākusies diena vai vakarpusē. Ja tomēr nevar izvēlēties labāko cirpšanas laiku, augus pēc tam var noēnot. 

    5 ieteikumi jeb – izvairies no biežākajām kļūdām

    1. Ja sāc formēt augu, tas jādara vismaz reizi sezonā, citādi tas zaudēs savu formu un to būs grūti atjaunot. 
    2. Veido augu nesteidzīgi, ik pa laikam atkāpjoties, novērtējot to no visām pusēm.
    3. Ievēro, lai figūras, piemēram, kuba skaldnes, būtu tiešām taisnas, tāpēc nebaidies izmantot līmeņrādi, auklas vai kādu taisnu koku kā vadulu.
    4. Veidojot lodes formu, pievērs uzmanību tās apakšdaļai, lai tā nebūtu spica un neveidotos tā sauktais balons.
    5. Paklāj plēvi vai ko citu zem auga, citādi radīsi sev lieku darbu ar atgriezumu savākšanu, īpaši, ja augsni sedz mulča.

    Tev var noderēt

    Signes Miltiņas instrumentu arsenālā ietilpst akumulatora dzīvžoga šķēres Makita DUM 604 ar maināmiem uzgaļiem vai DUH501 lielākām formām, jo ar tām griešana veiksies ātrāk. Izjustākai augu cirpšanai tiek lietotas mehāniskās šķēres, kuras tiek turētas ar abām rokām, – Hedge Shears Okatsune 217. Signe novērtē, ka tās nesavaino lapiņas, piemēram, bukšiem. Un smalkākiem griezumiem viņa izmanto Niwaki Sentei Topiary šķēres. Atceries – lielākā kļūda ir formēt augus ar neuzasinātām šķērēm!

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē