Iesaka Vilnis Onkelis, dārznieks, SIA Onava direktors.
Kā stādīt?
- Rudens – septembra otrā puse un oktobra sākums – ir īstais un pats labākais peoniju stādīšanas laiks.
- Peonijām atvēl vislabāko vietu dārzā – atklātu, visu dienu saules apspīdētu, auglīgu un ne pārāk mitru.
- Katram stādam vajadzīga vismaz 60 × 60 × 60 centimetru liela bedre, ko piepilda ar labu kompostu vai veciem kūtsmēsliem, kas sajaukti ar dārza zemi un māliem attiecībā 1:1:1. Ja augsne skābāka, to neitralizē, pievienojot pelnus, krītu vai dolomītmiltus.
- Peonijas nedrīkst iestādīt par dziļu – tad tās neziedēs. Augsnei virs stāda pumpura jābūt 5 centimetru biezumā, ne vairāk. Peoniju guru Aldonis Vēriņš stādīja vēl seklāk, tikai 3–4 centimetru dziļumā. Viņš uzskatīja, ka tas ir pats svarīgākais peoniju stādīšanā.
- Kad stāds ievietots bedrītē, tam uzmanīgi no visām pusēm ar rokām pierauš augsni, aizpildot brīvās vietas starp lielajām gumsaknēm un sargoties aizlauzt to kakliņus un aplauzt nākamā gada pumpurus, kas jau ir redzami. Augsni nekādā gadījumā nepiemin ar kāju, kā krūmus stādot.
- Kārtīgi salaista. Laistāmajam ūdenim nepievieno nekādu mēslojumu.
Kā pārziemināt peoniju stādus?
Ja tomēr nav sanācis laika rudenī sagatavot dobi peoniju stādīšanai vai arī stādi saņemti, kad jau sācies sals, tos var pārziemināt podos un iestādīt pavasarī. Peoniju sakneņi reizēm mēdz būt visai iespaidīga izmēra – 20 centimetru un pat garāki –, tāpēc tiem vajadzīgs attiecīga lieluma plastmasas pods. Arī mazākiem sakneņiem labāk izvēlēties krietnu podu. Iepodo neitralizētas kūdras substrātā, salaista, tur zem klajas debess, saliekot cieši podu pie poda. Sākoties salam, no visām pusēm – augšas un sāniem – apber ar 10 centimetrus biezu sausas kūdras kārtu. Latvijas austrumu daļā var bērt biezāku kūdras kārtu. Dobē stāda pavasarī.