Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva
Konsultē Ilze Grāvīte, Dārzkopības institūta vadošā pētniece
Īsumā par ogulāju veidošanu:
- Ogu krūmus drīkst apgriezt arī ziemā – atkārtots sals brūcēm īpaši nekaitē. Ja nevar pagūt izdarīt visu un ir jāizvēlas, tad upenes, ēdamos sausseržus un ērkšķogas vajadzētu griezt pirmos – agrāk nekā jāņogas un cidonijas.
- Nevienam ogulājam, kad izgriež vecos zarus, nav labi atstāt celmiņus, jo, tiem atmirstot, brūcēs var ieperināties slimības vai kaitēkļi.
- Krūms jāveido tā, lai būtu izgaismota arī krūma iekšpuse.
- Pareizi veidotam krūmam jābūt 15–20 dažādu vecumu skeletzariem jeb pamatzariem.
Upenes
Tām ziedpumpuri veidojas jau uz viengadīgiem kakleņa dzinumiem jeb skeletzariem. Nākamajā gadā uz tiem attīstās pirmās pakāpes sānzari jeb augļzari. Upenēm augļzariņi noveco ātrāk nekā citiem ogulājiem. Skaistākās ogas dod viengadīgie, divgadīgie un trīsgadīgie augļzari, bet vecākiem tās ir sīkas, ražība sarūk.
- Skeletzari, kas sasnieguši jau 5–6 gadu vecumu, no krūma jāizgriež līdz sakņu kakliņam, lai katru gadu no jauna vietā augtu 5–6 spēcīgi kakleņa dzinumi jeb skeletzari.
- Ja krūmu apsēdušas pumpurērces, invadētie zari jāizgriež pēc iespējas agrāk, kamēr vēl ir sals un ērces nav aktīvas, un jāsadedzina. Ļoti slimiem krūmiem jānogriež pilnīgi visi zari līdz pamatnei, krūms jāataudzē no jauna.
- Veidojot jaunu krūmu, katru gadu no jaunizaugušajiem kakleņa dzinumiem atstāj 3–4 vislabāk attīstījušos, bet pārējos izgriež līdz zemei. Šādi skaistu krūmu izdodas izveidot 4–5 gados.
- Atjaunojot vecu krūmu, vispirms izgriež visus vājos, kroplos, apsalušos, nokarenos, aizlauztos un kaitēkļu bojātos zarus.
- Pēc tam līdz pamatnei izgriež 1–3 vecākos skeletzarus, kuriem parasti ir jau 6–7 gadi.
- 5–6 gadus vecus skeletzarus, kuriem pazeminājusies ražība, var atjaunot, saīsinot par trešdaļu vai pusi – līdz spēcīgi attīstītam lēzeni augošam sānzaram. Ja tas nav iespējams, griež, kur to var izdarīt. Mērķis ir veicināt jaunu spēcīgu sānzaru veidošanos. Tikai uz tādiem katru gadu būs skaisti, gari ogu ķekari. Uz novecojušiem zariem ogu ķekari būs īsāki un ar sīkākām ogām.
- Nekad nevajag apgriezt viengadīgos pieaugumus uz skeletzara, jo tieši dzinumu galotnēs veidojas lielākā daļa ziedpumpuru.
- Krūms jāretina.
- Izgriež arī uz zemes gulošie zari.
- Vecākos skeletzarus var aizstāt ar jauniem dzinumiem no krūma sakņu kakliņa, bet var arī saīsināt līdz kādam spēcīgam, pēc iespējas stāvākam sānzaram.


Jāņogas
Ērkšķogas
Tām labi ražo arī 5–6 gadus veci dzinumi, un krūmā var palikt līdz pat 20 skeletzariem. Tomēr krūma vidus nedrīkst būt pārlieku noēnots, sabiezināts ar tieviem dzinumiem, kas pārklāj cits citu.