Bruņneši Rīgā
Bruņneši Rīgā
Ja nu arī tu vēlies redzēt bruņnešus, Latvijā to var izdarīt pat divās vietās. Viena, protams, ir Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs, kurā var satikt trīsjoslu bruņnesi (Tolypeutes matacus). Otra iespēja ir doties pastaigā pa Rīgas centru. Rīgas centru? Tieši tā! Blakus Doma baznīcai nu jau kādu laiku var ne tikai apskatīt, bet arī aptaustīt bruņneša statuju.
Interesanti fakti
- Pats lielākais bruņnesis mūsdienās ir milzu bruņnesis (Priodontes maximus), kas sver 60 kilogramu un ir 1,6 metrus garš. Turklāt viņam ir aptuveni simt zobu, kas padara to par zemes zīdītāju ar vislielāko zobu skaitu.
- Pats mazākais ir sārtais bruņnesis (Chlamyphorus truncatus), viņš ir tikai 10 centimetru garš. Argentīnā tas tiek saukts pat aklo bruņnesi, bet, lai gan redze šim dzīvniekam ir slikta, pavisam akls viņš tomēr nav. Sārtais bruņnesis lielāko daļu laika pavada pazemē, bet arī virszemē viņam tomēr izdodas atšķirt gaismas un formas.
- Vispopulārākie bruņneša attēli rāda bumbiņā satinošos dzīvnieku. Patiesībā tikai divas bruņnešu sugas spēj izveidot šādu neievainojamu bumbu: Dienvidu trīsjoslu bruņnesis (Tolypeutes matacus) un Brazīlijas trīsjoslu bruņnesis (Tolypeutes tricinctus).
- Brazīlijas trīsjoslu bruņnesis atšķiras arī ar to, ka nespēj rakt alas un dzīvot pazemē. Ja atceraties 2014. gada Pasaules kausu futbolā Brazīlijā, tad šo bruņnesi varat atpazīt kā Fuleko, čempionāta oficiālo talismanu. Šis dzīvnieks tika izvēlēts, jo ir sastopams tikai Brazīlijā, ir aizsargājams un, protams, spēj kļūt par bumbu.
- Bruņnešu vidū par dumpinieku var uzskatīt Dzelteno bruņnesi (Euphractus sexcinctus). Citi bruņneši ir nakts dzīvnieki, bet dzeltenajam bruņnesim vairāk patīk diena.
- Visvēlāk atklātais bruņnesis ir Čako kailastes bruņnesis (Cabassous chacoensis). Šis dzīvnieks tika klasificēts tikai 1980. gadā. Tiesa, Čako kailastes bruņnesis dzīvo ļoti nelielā un diezgan grūti pieejamā reģionā Argentīnas ziemeļos. Ne velti viena no zināmākajām šī reģiona vietām ir dabas parks Chaco impenetrable, kas latviski nozīmē – necaurduramais Čako.
- Bruņneši var piepūst zarnas, lai varētu peldēt.
- Bruņneši var pārnēsāt lepru, čagas slimību un citas nepatīkamas kaites