Ļoti seni dzīvnieki
Jau pirms šīs tikšanās bruņneši man šķita ārkārtīgi interesanti, taču pēc tam es sāku pastiprināti par tiem lasīt, meklēt informāciju un runāt ar vietējiem cilvēkiem un pētniekiem. Pirmkārt, arī citi bruņneša radinieki ir savdabīgi.
Par bruņnešu brālēniem var uzskatīt sliņķus un skudru lāčus.
Vēl svarīgi atcerēties, ka pastāv vairāk nekā viena bruņneša suga. Amerikas kontinentā, ceļojot no ASV dienvidu štatiem līdz pat Argentīnas dienvidiem, var sastapt 21 bruņnešu sugu. Tā kā šie dzīvnieki ir dažādi un dzīvo valstīs, kurās ir dažādas kultūras un valodas, tie tiek saukts dažādos vārdos. Daudzi no šiem nosaukumiem nāk no vietējo cilšu valodām. Piemēram, Argentīnā bruņnesi mēdz saukt arī par piche, kas nāk no mapuče cilts vārda mazais. Arī kečvu valodā bruņnesim ir dots skaists vārds: kirkinčo. Tomēr vārds, ko saprot gandrīz visi, ir no spāņu valodas nākušais armadillo. Spāniski bruņas sauc par armadura. Tātad, ne jau tikai latviešiem bruņas ir šķitušas šī dzīvnieka vissavdabīgākā pazīme.
Bruņneši ir ļoti seni dzīvnieki, un evolūcijas gaitā tie nav ļoti mainījuši savu izskatu. Amerikas kontinentā paleontologi ir atraduši bruņnešu senčus, kas dzīvoja pirms 10 tūkstošiem līdz 2,5 miljoniem gadu. Tie izskatījās līdzīgi mūsdienās sastopamajiem bruņnešiem, bet ar vienu nelielu atšķirību – tie bija milzīgi: līdz pat četrus metrus gari, 1,5 metrus augsti un svēra vairāk nekā tonnu. Šādu dzīvnieku satiekot stepē, es noteikti nebūtu bijis tik mierīgs.