Elysia marginata sugas gliemezis spēj atbrīvoties no ķermeņa, ja to ir pārņēmuši parazīti. Gliemeža ādā ir aļģu šūnas, kas ļauj tam baroties kā augam, līdz izaug jauns ķermenis. Šis process ilgst apmēram 20 dienas, par sava pētījuma rezultātiem žurnālā Current Biology raksta zinātnieki Sajaka Mito un Joiči Jusa.
Mito, kura ir pētniece Naras Sieviešu universitātē, kādu dienu laboratorijā ievērojusi, ka jūras gliemezis negaidīti ir atdalījis galvu no ķermeņa.
Citi lasa
“Es biju pārsteigta, un nolēmu, ka gliemezis ies bojā, taču tas kustējās un diezgan enerģiski turpināja baroties,” raksta zinātniece. “Es viņu turpināju vērot un tas atjaunoja gan ķermeni, gan sirdi.”
Izpēte turpinājās ar 15 laboratorijā izaudzētiem un vienu jūrā noķertu gliemezi, kam tika atdalītas galvas konkrētā vietā uz kakla, vienam gliemim pat divreiz. Katrreiz gliemja sirds palika ķermenī, kas arī turpināja kādu laiku dzīvot, taču jaunu galvu neataudzēja.
“Viena no pārsteidzošākajām lietām ir tā, ka cilmes šūnas ļauj reģenerēties sirdij un pārējam ķermenim,” saka Mito. “Turpinot pētījumus, mēs varbūt varēsim šos atklājumus izmantot reģeneratīvajā medicīnā, taču šajā posmā tas vēl ir pārāk tālu nākotnē.”
Arī citi dzīvnieki ir parādījuši spēju apzināti atdalīt un ataudzēt ķermeņa daļas – šo mehānismu sauc par autotomiju – , taču ne tik ekstrēmā formā, norāda zinātnieki.