Kādu pirkt?
Protams, acis vispirms pamana viskuplāk saziedējušās puķes. Tomēr, pērkot falenopsi (tā ir viena no visvienkāršāk kopjamajām orhidejām), jāraugās ne tikai uz tā ziedu bagātību.
- Novērtē saknes! Pacel augu un aplūko podiņu! Tieši veselīgas saknes ir drošības ķīla tam, lai augam būtu iespējami garš mūžs un lai tas uzziedētu atkal. Saknēm jābūt zaļām vai sidrabaini zaļām. Ja saknes ir brūnas – šis augs nebūs ilgdzīvotājs. Tieši šī pati pazīme jāņem vērā, pērkot noziedējušas, nocenotas orhidejas. Ja sakne vesela – labi. Ja, podu pakratot, saknes tajā kustas, ja podā redzami brūni nesmukumi – nepērc!
- Novērtē lapas! Rūpīgi apskati arī auga lapas. Nepērc augu, kam uz lapām redzami brūni plankumi vai citas slimības pazīmes. Nekautrējies uz veikalu paņemt līdzi lupu un augu aplūkot caur to. Mēdz gadīties, ka orhidejai ir kaitēkļi – piemēram, negantās pūkainās bruņutis, no kurām vēlāk grūti atbrīvoties.
- Novērtē ziedkātus! Parasti falenopsim ziedkāti un lapas sakārtotas pamīšus: lapa, ziedkāts, lapa, ziedkāts. Gadās falenopši, kam viens vai pat vairāki ziedkāti ir izauguši nevis starp lapām, bet pašā auga centrā. Augs gan vilinās pircēju, jo tas būs kuplāks nekā citi, tomēr pieredze liecina, ka šādam augšanas kārtību sajaukušam augam nav nākotnes.
- Novērtē ziedus! Ja saknes un lapas augam veselas, novērtē arī ziedus. Daudz un krāšņi ziedi var liecināt, ka augam ģenētiski ieprogrammēta bagātīga ziedēšana – labi kopts, tas arī nākamreiz, visticamāk, ziedēs bagātīgi.
Kur likt augu un kā pieradināt?
- Nodrošini karantīnu! Īpaši ziemā ļoti rūpīgi jāpieskata, lai nupat iegādātais augs neapsalst. Pat daži desmiti metru no veikala durvīm līdz mašīnai augam var stipri kaitēt, tādēļ nepaslinko un iegādāto augu labi iesaiņo. Kad augs pārnests mājās, tam jāatrod piemērota vieta. Orhideju audzētāji mēdz teikt: uz ziemu logi jānomazgā, bet pavasarī jāatstāj nemazgāti. Orhidejām vajag daudz gaismas, bet pavasarī un vasarā pārlieku spilgta saule augu var apdedzināt. Falenopsis gan nav gaismas prasīgākā orhideja, tomēr tumsa tam nepatīk. Rudenī un ziemā falenopsim piemērotākā būs mājas dienvidu palodze, savukārt vasarā augs noteikti jānoliek uz kāda cita loga. Starp citu, jauniegādāto augu vēlams novietot karantīnā – prom no citiem istabas augiem. Tikai tad, kad ir pārliecība, ka jaunulim nav ne kaitēkļu, ne slimību, to var likt bariņā pie citiem.
- Nepārstādi! Tikko iegādāts, veselīgs augs nav jāpārstāda – esošajā podiņā tas var augt pat divus gadus. Orhideja sevišķi nekāro pēc lieka plašuma un brīvības. Dažkārt cilvēki strīdas par to, kādā podā orhideju audzēt: caurspīdīgā vai necaurspīdīgā. Runā pat, ka necaurspīdīgā podā augs būs pagalam, jo saknes būs tumsā un tādēļ nenotiks fotosintēze. Tā nu gluži nav. Caurspīdīgā podiņa efekts drīzāk ir iespēja ērti novērtēt auga saknes – veselas tās vai ne –, bet to droši var likt arī kādā necaurspīdīgā podā.
- Izvēlies plastmasas podu! Ja orhideju pārstāda, labāk izvēlēties plastmasas podu, turklāt tajā jāizdur, jāizkausē vai jāizgriež caurumi, lai saknēm nodrošinātu labu ventilāciju. Orhidejas neiesaka stādīt māla podā. Ja augu laikus neapliesi, māls mitrumu sāks ņemt arī no auga, turklāt māls ir porains materiāls, un orhidejas saknes pie tā var pieķerties. Ziedošu falenopsi drīkst pārstādīt – nekas slikts tam nenotiks. Bet augu, kas vēl ir pumpuros, gan nevajag traucēt.
- Stabilizē! Orhidejai ir svarīga stabilitāte: dabā augs ar saknēm pieķeras kādam stabilam balstam. Ja augs podā šūpojas, tas noteikti jāatbalsta. Augot brīvā dabā, tas atrastu, kur pieķerties, bet poda šaurībā šādas iespējas nav. Bet orhideja nav parazīts – tā nedzīvo uz koka rēķina. Tā ir epifīts – tikai pieķeras savam saimniekam.
Kā laistīt?
- Nepārlaisti! Parasti jauniegādātajam falenopsim ir pievienota audzēšanas pamācība, kurā norādīts, cik bieži tas jālaista un jābaro. Tomēr šai pamācībai akli ticēt nevajag, jo katrā mājā ir citāds mikroklimats, un tieši no tā atkarīga gan laistīšana, gan mēslošana. Falenopšu pārlaistīšana ir viena no biežākajām kļūdām.
- Vēro saknes! Par to, ka augam vajag padzerties, liecina saknes: tās vairs nav zaļas, bet sidrabainas. Ja daļa sakņu vēl zaļas – ar laistīšanu nevajag steigties. Vēl viena metode, kā novērtēt, vai augs jāaplej – podiņa svars. Kad tas ir viegls kā pūciņa – laiks aplaistīt. Iesācējām ieteicams iespraust podiņā kociņu (piemēram, tādu, ko izmanto kā iesmu, gatavojot ķīniešu ēdienus). Lai saprastu, cik daudz mitruma ir poda iekšpusē, kociņu izvelk un aptausta.
- Izvēlies mīkstu ūdeni! Jo labāk falenopsim patiks laistāmais ūdens, jo veselīgāks būs augs. Ūdens, protams, ir problēma. Vai augu var liet ar krāna ūdeni – grūti pateikt, jo katram ūdens mājās ir citāds. Pieredzējuši orhideju audzētāji krāna ūdenim bieži izmanto īpašus osmozes filtrus. Protams, falenopsim patiks mīksts ūdens – lietus, arī izkausēta sniega ūdens, bet to gan pirms liešanas vēlams izfiltrēt caur sietu vai marli. Ja augam ir intensīvās augšanas periods, tas jālaista biežāk, savukārt miera periodā labāk ap augu salikt traukus ar ūdeni, lai būtu pietiekams gaisa mitrums. Smidzināt augus ar ūdeni ir riskanti, jo lapu padusītēs var sakrāties ūdens, lapas var sākt pūt.
- Iemērc, izņem, nopurini! Orhideja nav ūdensroze – to nevajag nepārtraukti turēt ūdenī: pietiks augu iemērkt, izņemt un nopurināt. Var darīt tā: vienā spainī ielej tīru ūdeni, otrā – ūdeni ar mēslojumu, tad augu podiņus citu pēc cita iemērc vajadzīgajā spainī, patur strēķīti, tad izņem un nopurina. Tomēr šāds paņēmiens der vienīgi tad, ja visi augi ir ideāli veseli.
Kā mēslot?
- Nepārmēslo! Cilvēki bieži vien domā, ka veikalos iegādājamie augi ir pārmēsloti, tādēļ arī tik bagātīgi zied. Tomēr noteicošā loma ir nevis mēslojumam, bet augšanas apstākļiem – gaismai, temperatūrai, gaisa mitrumam –, ko specializētajās audzētavās izdodas nodrošināt, savukārt mājās uz palodzes tādus panākt ir daudz grūtāk.
- Ļauj adaptēties! Uzreiz pēc nopirkšanas falenopsi mēslot nevajag, lai tas adaptējas jaunajos apstākļos. Tomēr par aktīvajā augšanas periodā saņemto mēslojumu falenopsis tikai priecāsies. Tad speciāli orhidejām paredzētais mēslojums jādod augam katrā trešajā ceturtajā laistīšanas reizē. Nekādā gadījumā nedrīkst mēslot pirms tam nepadzērušos augu, citādi tam var apdegt saknes. Labi padzērušā auga podiņu uz minūtēm 20 ievieto ūdenī, kam pievienot mēslojums, tad labi nopurina un – lai aug! Mēslot var arī caur lapām, bet tad jāizmanto vājākas koncentrācijas mēslojums – nekādā gadījumā nedrīkst pārsniegt uz iepakojuma norādīto barības devu!
Kā kopt?
Veikalos nopērkamie falenopši ir rūpīgi atlasīti hidrīdi – tie ir tādi augi, kam nav īpaši augstu prasību pret gaismu un temperatūru, tādēļ tiem mājas apstākļos būtu jājūtas vairāk vai mazāk labi. Piemērotos augšanas apstākļos falenopsis var uzziedēt pat vairākas reizes gadā. Bet, ja kopš ziedēšanas pagājis gads, lapas augam zaļas, saknes labas, bet no ziednešiem ne vēsts – kaut kas nav kārtībā. Biežākās kļūdas: augam ir par maz gaismas vai arī tam ir vienāda gaisa temperatūra gan dienā, gan naktī, tādēļ tas nezied. Lai falenopsis sāktu domāt par ziedēšanu, ļoti svarīgi tam nodrošināt triju četru grādu gaisa temperatūras atšķirību dienā un naktī. Ideāli, ja dienā tie ir 22–25 grādi, naktī – 16–18. Gaisa temperatūras atšķirību var panākt, regulējot siltumu mājās. Ja tas nav iespējams, jādomā radoši: piemēram, virs radiatora jāpaceļ biezie aizari un aiz tiem jāpaslēpj falenopši. Starp citu, labāk orhidejas aug mājās, kur ir mazāk nosiltināti logi.
Kad augs pārziedējis un tam jau nobiruši ziedi, to vietā paliek garš, zaļš kāts. Ir divi varianti: ziedkātu nogriezt vai atstāt. Ja ziedkātu nogriež, ir cerība ātrāk sagaidīt jaunu ziedkātu. Savukārt, ja no tā nogriež tikai atmirušo daļu, pavisam drīz ziedkāts veidos zarojumu – izdzīs sānu dzinumu asnus, uz kuriem atkal var veidoties ziedi. Tikai tad gan jaunais ziedkāts būs jāgaida ilgāk. Bet – mazliet pacietības, un viss izdosies!