Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva
Konsultē Nacionālā botāniskā dārza vadošajai dārzkopības speciāliste Silvija Rožkalne.
Ciklamenām nepatīk
- Pārlaistīšana – pārliet ciklamenu var ļoti ātri. Cilvēki aiz lielas mīlestības puķīti grib liet un liet, bet nepadomā, ka augs nevar uzņemt pārāk daudz mitruma, sākas sakņu pūšana, un tas iet bojā. Mums nereti vaicā, cik bieži jālej ciklamena, bet tas ir atkarīgs no konkrētajiem apstākļiem mājās. Tiklīdz augsnes virskārta apžuvusi, puķe jālaista. Ja zem podiņiem tur apakštasīti vai dekoratīvo podu, pēc katras apliešanas jāpārbauda, vai nekrājas ūdens. Ja ir, tas nekavējoties jānolej.
- Karstums – ciklamenām nepatīk, ja zem palodzes ir ļoti karsts radiators, bet tas nenozīmē, ka vajadzētu puķi likt pārāk tuvu loga rūtij, jo tad augam rodas stress – galva salst, bet kājas cepas. Optimālā gaisa temperatūra ciklamenām ir 12–14 grādu. Vislabāk tās jūtas mājās, kur nav centrālapkures, – tad augu var saglabāt krāšņi ziedošu visu ziemu.
- Sniegs – tik straujas temperatūras maiņas augam sagādā stresu. Cilvēkiem lielākoties taču arī nepatīk, ja viņus aplej ar aukstu ūdeni. Mīkstais sniega ūdens ciklamenai patiks, bet labāk vispirms sniegu izkausēt un ļaut sasilt līdz istabas temperatūrai.