• Ļauj putniem ligzdot mierā!

    Daba un dzīvnieki
    Santa.lv
    Santa.lv
    22. marts, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Mudinot skolēnus starptautiskajā programmā Dzīvais pavasaris ziņot par gājputnu atgriešanos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ievērot ieteikumus, kas pasargās putnus no lieka traucējuma un ļaus tiem ligzdot drošībā. Svarīgi atcerēties, ka jebkuras ligzdas postīšana ir likuma pārkāpums.

    “Ik pavasari gājputni velta daudz laika un enerģijas ne vien tūkstošiem kilometru tāliem pārlidojumiem, bet arī ligzdas vīšanai, olu dēšanai un perēšanai, mazuļu aprūpei un barošanai. Nenoliedzami, ir aizraujoši, ja pagalmā vai pilsētas parkā ieraugām putna ligzdu. Taču jāpatur prātā, ja vēlamies rūpēties par putniem un ligzdu nosargāt, tā jāatstāj putnu ziņā, mierā un drošībā, vērojot tikai no attāluma,” skaidro Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Agnis Bušs.

    1. Ja patīk putni, netraucē to dzīvi!
      Ja cilvēks pienāk ligzdai pārāk tuvu, tas var iztraucēt un aizbiedēt ligzdojošos putnus, atstājot olas vai mazuļus bez vecākiem. Pieaugušo putnu uztraukums nodod ligzdas atrašanās vietu iespējamiem postītājiem. Ir vērts iegaumēt ligzdas atrašanās vietu, netuvoties tai ligzdošanas laikā, tā vietā vērojot ligzdā notiekošo ar binokli.
    2. Ļauj dārzam augt
      Koki, krūmi un citi augi dārzā ir piemērotas vietas, kur putns var paslēpt savu ligzdu. Ieteicams nepļaut un necirpt šos augus kā iespējamās ligzdošanas vietas no marta līdz jūlijam, kas ir aktīvākais putnu ligzdošanas periods Latvijā.
    3. Turi mīļdzīvnieku telpās
      Pat vismīlīgākais kaķis var kļūt par aukstasinīgu mednieku, kad nokļūst ārpus mājas. Tā kā mājdzīvnieki nav dabiska ekosistēmas sastāvdaļa, tiem var būt postoša ietekme uz dārza putnu populācijām – īpaši uz tiem putniem, kas ligzdo uz zemes vai tuvu tai. Ja iespējams, jānodrošina kaķa uzturēšanās telpās vai kaķim paredzētā āra teritorijā, kas ir norobežota. Arī sunim ieteicams būt pavadā vietās, kur putni mēdz ligzdot uz zemes.
    4. Uzstādi drošu putnu būri
      Putnu būris ir lieliska gatavā mājvieta putnam. Lai pasargātu putnus no plēsējiem, pie būra ieejas, zem skrejas ieteicams ierīkot laipiņu. Vērtīgs ir arī būrīša jumta pagarinājums, kas atvaira ienaidnieka uzbrukumu no augšpuses. Putnu būri ieteicams izvietot vismaz trīs metru augstumā no zemes un nostāk no lietām, pa kurām plēsēji var uzrāpties. Arī putnu būra uzstādīšana uz gluda metāla stieņa būs putnam drošāks risinājums, nekā koka stabs, kurš ir ērts ienaidniekiem, jo asie nagi ļauj tiem uzrāpties līdz pat putnu būrim.
    5. Uzraugi ligzdu drošību
      Ligzdas postīšana ir likuma pārkāpums. Ja kāds no ligzdas zog olas vai putnēnus vai ja tuvējā apkaimē tiek iznīcināta svarīga ligzdošanas vieta, par to ir jāinformē Dabas aizsardzības pārvalde.
    6. Atbalsti dabas aizsardzību
      Dabas aizsardzības organizācijas, piemēram, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, darbojas, lai aizsargātu svarīgākas putnu ligzdošanas vietas. Kļūstot par šādu organizāciju biedriem, ziedojot, veicot brīvprātīgo darbu vai stāstot citiem par dabas aizsardzības nozīmi cilvēka dzīvē, var palīdzēt nodrošināt tādus apstākļus putniem, lai tos varētu vērot arī nākamās paaudzes.

      Lai palīdzētu apzināt izmaiņas gājputnu populācijās, bērni un jaunieši aicināti reģistrēt savus gājputnu – baltā stārķa, bezdelīgas, svīres, dzeguzes, krastu čurkstes –  novērojumus starptautiskās programmas Dzīvais pavasaris vietnē internetā, vēstot arī pārējo valstu dalībniekiem par to, cik un kādi gājputni un kuros novados novēroti Latvijā. Savukārt pārējo putnu sugu novērojumus, neatkarīgi no gadalaika, ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv.

    Dzīvais pavasaris (Spring alive) ir starptautiska iniciatīva, kuras mērķis ir rosināt bērnos interesi par putniem un to aizsardzību, ļaujot piedzīvot putnu migrācijas burvību pašu acīm. Tas ir aicinājums bērniem, viņu ģimenēm, draugiem, skolotājiem vairāk nekā 50 valstīs Eiropā, Āzijā un Āfrikā ziņot par septiņu gājputnu sugu – baltā stārķa, bezdelīgas, svīres, dzeguzes, bišu dzeņa, krastu čurkstes un smilšu tārtiņa – novērojumiem. Programmas 2021. gada tēma ir putnu ligzdu drošība.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē