- Tomātu klipšus izmantojam to stiprināšanai pie auklas. Tie ir viegli lietojami, nebojā stublājus un ir izmantojami atkārtoti. Gurķiem un melonēm ir citi klipši, nedaudz platāki.
Foto: no publicitātes materiāliem - Ražas novākšanai reklamē dažādas dārgas šķēres un nažus, bet mēs izmantojam vislētākos steika nažus. Agrāk lietojām labākus griežamos, bet, tā kā tie mēdza pazust, atklājām, ka arī šie ir labi, un mums neko glaunāku nevajag.
Foto: no publicitātes materiāliem - Terra teck stumjamais rindstarpu riteņrušinātājs mūsu saimniecībā radīja veselu apvērsumu. Agrāk ravēšana prasīja daudz laika, bet, izmantojot to, divatā ar vīru lieliski tiekam galā ar triju hektāru mazdārziņu. Pāris reižu izstumjam, un pēc tam augi jau ir tā saņēmušies, ka nezāles tiem vairs netraucē.
Foto: no publicitātes materiāliem - Kukaiņu tīkls. Mēs šos tīklus pamanījām pirms trim gadiem. Nopirkām izmēģināšanai, un tie izrādījās ļoti efektīvi – dārzeņiem neviens mošķis netika klāt. Īpaši labi pasargā no kāpostu balteņiem. Ļoti laba manta, īpaši mazdārziņā, lielākām platībām izmaksā padārgi. Labāk izvēlēties biezāku, kam kukaiņi mazāk tiek cauri. Šogad nopirkām simtmetrīgu rulli, bet piedāvājumā ir arī mazāki.
Foto: no publicitātes materiāliem - Mežu stādāmais stobrs Sisuputki. Mēs tos izmantojam, stādot kāpostus, ķirbjus, kabačus un citus dārzeņus, un tie kalpo jau gadiem. Ar šādu stādāmo var ļoti daudz sastādīt, ja sāp mugura un ir grūti noliekties. Papildus var nopirkt stādu kastes ar plecu siksnu, ko vēlāk var izmantot arī ražas novākšanā. Arī sējot pupas un zirņus, tos daudz ērtāk nest līdzi nevis spainī, bet plecu kastē.
Foto: no publicitātes materiāliem - Dārznieka šķēres Felco 321. Neviens dārznieks nevar iztikt bez šķērēm, un savā saimniecībā visbiežāk lietojam šīs. Tās ir ļoti ērtas ikdienas darbiem, īpaši tomātu, gurķu, meloņu kopšanā un arī ražu vācot.
Foto: no publicitātes materiāliem - Permakultūras dakša. Mums ar vīru līdz šim nebija izdevies atrast labu dakšu, kas kalpotu patiešām ilgi. Šī dakša gan nav domāta zemes rakšanai, bet augsnes uzcilāšanai. Ar to norokam arī burkānus un bietes – sanāk labāk nekā ar parastajām dakšām.
Foto: no publicitātes materiāliem - Jau gadus desmit lietojam ceļu sargus, jo gribot negribot reizēm kādi darbi jādara rāpus.
Foto: no publicitātes materiāliem - Pilienlaistīšanas lentes. Visas siltumnīcas un dārzu aplaistīt ar lejkannu nav iespējams, tāpēc visur, kur nepieciešams, salikām pilienlaistīšanas lentes, kas ir pieslēgtas ūdens caurulei un darbojas ar sūkni.
Foto: no publicitātes materiāliem - Gajas dārzs – iedvesmojoša grāmata par permakultūras principiem un procesiem dārzā. Autors Tobijs Hemenvejs par augsni runā nevis kā par kaut ko svešu, kas jāiekaro, bet par ko tādu, ar ko sadarbojamies, lai iegūtu sev vēlamo rezultātu. Lai gan piemēri balstīti uz ASV pieredzi, tie gandrīz visi noderēs arī Latvijas dārzniekiem.
Foto: no publicitātes materiāliem
Labāko dārza rīku TOP 10. Iesaka «Absolūts ēd» saimniece Ilze Lipska
