Dzirde kaķim palīdz arī orientēties apkārtnē. Ne reizi vien presē minēti gadījumi, kad no mājām aizvestie kaķi atgriezušies, veicot vairākus simtus kilometru. Tas saistīts ar viņu dzirdes fenomenu – ja kaķis nevarēs uztvert apkārtējos trokšņus, viņš nespēs orientēties un atrast mājas.
Lielākoties visiem kaķiem ausis ir stāvošas un nedaudz noliektas uz priekšu, izņēmums ir skotu nokareno ausu kaķi, kuriem dabīgas mutācijas rezultātā ausis ir noliektas.
Fakts, ka minkas labāk uztver augstas frekvences skaņas, izskaidro to, kāpēc viņi parasti vairāk pieķeras sieviešu kārtas pārstāvēm un bērniem, nevis vīriešiem…
Kaķis spēj uztvert skaņu līdz 65 hercu diapazonā (cilvēks – 20 hercu diapazonā). Tas nozīmē, ka kaķis dzīvo pavisam citā skaņu pasaulē, jo uztver tādas skaņas, ko cilvēks nespēj uztvert. Tas fakts, ka minkas labāk uztver augstas frekvences skaņas, izskaidro to, kāpēc viņi parasti vairāk pieķeras ģimenes sieviešu kārtas pārstāvēm un bērniem, nevis vīriešiem…
Kaķim patīk klusums. Vislabāk viņš jūtas starp cilvēkiem, kas klusi sarunājas, vai piemēram, ja fonā klusi skan radio. Ja kaķis dzīvos vienā mājā ar suni, kas rej, tad, visticamāk, viņš izvairīsies no šā suņa sabiedrības. Ne tāpēc, ka baidīsies, bet lai patvertos no riešanas trokšņa.
Ko mums vēsta kaķa ausis
Ausis kaķim ir ne tikai tāpēc, lai dzirdētu. Tām ir liela nozīme kaķa ķermeņa valodā. Ir pieci ausu pamatsignāli, kas saistīti ar sekojošiem noskaņojumiem: atslābināts, modrs, satraukts, aizstāvēšanās un uzbrūkošs.
- Atslābināts kaķis. Ausu atvērumi pavērsti uz priekšu un nedaudz uz ārpusi.
- Modrs kaķis. Ausis saslienas, kļūst pilnīgi vertikālas un pagriežas tā, lai to atvērumi vērstos uz priekšu. Ausis tā saslietas tiek turētas tik ilgi, kamēr kaķis skatās taisni uz priekšu. Atskanot troksnim no sāniem, auss pagriežas attiecīgajā virzienā, bet galva nepakustas, dzīvnieciņš turpina skatīties uz priekšu.
- Satraukts kaķis. Nervozi rausta ausis.
- Kaķis , kurš aizstāvas, pilnīgi pieglauž ausis. Tās ir cieši piespiestas galvai, lai cīņas laikā tiktu aizsargātas. Ausu pieglaušana padara tās gandrīz neredzamas, dzīvnieku aplūkojot no priekšpuses, un piešķir galvai apaļīgāku izskatu.
- Agresīvs kaķis. Kaķim, kurš ir naidīgi noskaņots, bet ne izbijies, ausis ir pagrieztas, bet nav pilnīgi piekļautas. Skatoties no priekšpuses, kļūst redzama ausu aizmugurējā daļa. Šī pozīcija ir starp modrības un aizsardzības pozīciju. Kaķis it kā saka: Esmu gatavs uzbrukt, bet tu neesi mani nobiedējis tik ļoti, lai es pieglaustu ausis aizsargājoties».
Kaķu mīļotāju zināšanai
- Kaķa ārējai ausij jeb gliemežnīcai ir 27 muskuļi, pateicoties kuriem kaķis, uztverot skaņu, kustina ausis. Kaķis spēj pagriezt ausi pat par 180 grādiem, turklāt katra auss vienlaikus var kustēties citā virzienā.
- Kaķis ļoti precīzi var noteikt, kur atrodas skaņas avots. Piemēram, metra attālumā viņš spēj izšķirt divus skaņas avotus, kas atrodas 8 cm viens no otra.
- Mīts par to, ka balti kaķi ir kurli, ir daļēji patiess, jo kurlums visbiežāk sastopams tieši baltajiem minkām ar zilām acīm. Pie tam, ja viena acs ir zila, bet otra citā krāsā, tad bieži vien arī tās pašas puses, kur zilā acs, auss ir kurla.
- Vislielākās ausis ir Siāmas un Austrumu kaķiem, vismazākās – Persijas kaķiem.