Konsultē Jūlija Vilcāne, agronome un mikrobioloģe, augiem.thinkific.com satura veidotāja.
Mazais špikeris – ko augi vēlas?
- Jaunus augļu kokus, ko vēlies ātrāk redzēt lielus, sākumā mēslo ar slāpekli saturošu mēslojumu, piemēram, nitraboru. Tad izmanto komplekso mēslojumu un noslēdz ar patentkāliju. Ziedēšanas un augļu aizmešanās laikā 2–3 reizes var apliet vai apsmidzināt ar šķīstošo vai šķidro mēslojumu.
- Vecākus augļu kokus, kokus, kam svarīgs ārējais izskats un veselība, mēslo ar kombinētajiem minerālmēsliem un patentkāliju.
- Ogulājiem ieteicams sākt ar nitraboru, tad lietot komplekso mēslojumu ar augstu kālija saturu (vismaz 16% un vairāk) vai patentkāliju. Tiem patiks, ja reizēm piebarosi caur lapām, it īpaši, tuvojoties ziedēšanas laikam.
- Skujkokiem vairāk piemērots amonija formas slāpeklis. Tiem paredzētajos mēslojumos sastāvā bieži ir magnija sulfāts, kas piešķir skaistu zaļu krāsu.
- Košumkrūmiem labi der kompleksie mēslojumi, kam pievienoti mikroelementi varš (Cu), cinks (Zn), dzelzs (Fe), arī sērs (S).
- Ziemcietēm ir dažādas vajadzības. Piemēram, peonijām patiks kompleksais mēslojums ar nitrifikācijas inhibitoru un kalcija nitrāts. Hostas papildus kompleksajam mēslojumam būs pateicīgas par nitraboru. Liela auguma ziemcietēm, piemēram, rodžersijām, piemērots organiskais mēslojums. Sausumu mīlošās ziemcietes no cītīgas mēslošanas var iet bojā.
- Viengadīgajām puķēm visbiežāk izmanto šķīstošos mēslojumus. Īpaši svarīgi ir kārtīgi pabarot dēstus. Kastēs un podos tās mēslo katrā laistīšanas reizē, ja vien nav pievienots ilgas iedarbības mēslojums.
- Ikvienam augam universālā formula ir kompleksie minerālmēsli un kalcija nitrāts.