Ne visi papagaiļi padodas apmācībai. Dažkārt gadās, ka tās sugas, kuras tiek uzskatītas par labiem runātājiem, kaut kādu iemeslu dēļ neatbilst šim raksturojumam, bet ir arī īsti pļāpātāji.
Amazones papagailis un žako
Amazones papagaiļi salīdzinoši ātri iemācās izrunāt vārdus. Turklāt viņi demonstrē arī lieliskas vokālās dotības.
Apķērīgie putni ļoti ātri uztver savu saimnieku valodu, tāpēc, ja tu nevēlies no sava putna dzirdēt nepiedienīgus vārdus un izteicienus, būs sevi ļoti jākontrolē.
Amazones papagaiļi var atcerēties vismaz simt vārdu, dažkārt to skaits var sasniegt pat trīs simtus.
Āfrikas pelēkais papagailis jeb žako ir slavens ar savu lielisko spēju iegaumēt dažādus vārdus. Viņa runa ir ļoti skaidra, ja to salīdzina ar citu papagaiļu izrunu.
Tieši žako ir runājošo papagaiļu topa pirmajā vietā. Šo papagaiļu vārdu krājumā ir simtiem sarežģītu izteicienu.
Audzētāji norāda – jo vairāk saimnieks ar putnu strādās, jo lielāka būs atdeve.
Krāmera un mūku papagailis
Pirmie ir spējīgi iemācīties tekstus lielos apjomos. Viņu runa ir tīra un skaidra.
Ir leģenda par to, ka tieši Krāmera jeb gredzenkakla papagaiļus audzēja mūki, un tie atkārtoja lūgšanas, ko dzirdēja dievnamu dārzā.
Putni spēj atcerēties sarežģītus citātus, dzejoļu rindas, aforismus. Krāmera papagaiļi ir lieliska izvēle, jo viņi ne tikai demonstrē lielisku runas prasmi, bet arī izmēros nav pārāk lieli.
Mūku papagaiļi jeb kvakeri ir izmēros mazāki par amazoniem un žako. Arī viņus var ierindot labāko runātāju topa pirmajās vietās.
Vairums kvakeru runāt iemācās sešu mēnešu laikā. Līdztekus parastai vārdu atkārtošanai šie putni ļoti ātri iemācās imitēt sadzīves tehnikas trokšņus.
Viņi bez problēmām kopē tējkannas, putekļsūcēja, mikroviļņu krāsns skaņas.
Viļņainais, smalkais papagailis, korella
Viļņainajiem papagailīšiem, salīdzinot ar citiem, ir visai melodisks balss tembrs. Putns var atcerēties gan atsevišķus vārdus, gan frāzes.
Kopumā šis putns var iemācīties vairāk nekā simt vārdu. Viļņainais papagailis būs piemērots tiem saimniekiem, kam ir neliela dzīvesvieta un kas mīl intelektuālus, mierīgus un klusus draugus.
Smalkie papagaiļi (Eclectus roratus) ir spilgti lielo papagaiļu pārstāvji, kuriem piemīt lieliskas runas spējas. Sistemātiski mācoties, šie putni spējīgi daudzējādā ziņā atdarināt savus saimniekus. Viņi kopē balss tembru, runas tempu, izrunas manieri.
Korellas arī var iepriecināt savu saimnieku ar simtiem vārdu un atsevišķām frāzēm. Šie ir skaņu plaģiāta meistari – telefona zvanu toni, pareiza laika signālu, tējkannas svilpošanu, durvju zvanu viņi kopē ar lielu precizitāti.
Tiesa, jārēķinās, ka šīs sugas pārstāvji ir ļoti skaļi un runātīgi.
Kakadu un ara
Kakadu pārstāv to putnu kategoriju, kas savas runas spējas parādījuši tieši nebrīvē.
Pieredzējuši putnu audzētāji norāda, ka apmācīt viņus nav viegli, taču šiem putniem ir ļoti melodiskas balsis. Viņos ir patīkami klausīties.
Kakadu prot atcerēties ne tikai atsevišķus vārdus, bet arī vienkāršas frāzes. Un vēl šie putni atšķiras ar māku kopēt mājas iemītnieku intonāciju, imitēt runas manieri. Kakadu arī lieliski dzied.
Ara ir vispazīstamākais no papagaiļu saimes. Viņam ir pievilcīga, spilgta spalvu krāsa un lieliskas spējas imitēt cilvēka runu.
Apķērīgie putni spējīgi iemācīties vairāk nekā simt dažādu vārdu. Vairāki sugas pārstāvji ir spējīgi tos izmantot arī kontekstā. Daudzi ļoti ātri iemācās īsas frāzes. Ir arī tādi eksemplāri, kuri priecē savus saimniekus ar fragmentiem no dažādām dziesmām. Izrunas kvalitāte atkarīga no putnu individuālajām īpašībām.
Jāatzīmē, ka daži aras sugas pārstāvji klusē visu dzīvi un nevēlas mācīties runāt.
Padomi:
- Pieredzējuši papagaiļu saimnieki apgalvo, ka runāt ātrāk iemācās tēviņi.
- Visbiežāk papagaiļi atceras frāzes, kurās minēts viņa vārds.
- Ļoti būtiski ir nostiprināt iemācīto un neļaut putnam aizmirst jau apgūtās frāzes.
- Papagailim vieglāk imitēt sievietes balsi. Tāpēc, ja putnu apmāca vīrietis, viņam jācenšas runāt augstākā balss tonī nekā parasti.
- Frāzi, ko vēlies putnam iemācīt, vēlams atkārtot bez variācijām, vienā un tajā pašā intonācijā un augstumā.
- Runā skaļi, lēni, precīzi izrunājot vārdus.
- Katrai nodarbībai nevajadzētu būt ilgākai par 15 minūtēm.
- Vislabākais laiks mācībām – no rīta un vakarā.
- Vislabāk mācās 1–6 mēnešus veci papagaiļi.
- Nesāc papagaili apmācīt runāt jau pirmajās dienās, kopš viņš ieradies tavās mājās. Ļauj viņam adaptēties un tikai tad, ka viņš ir pieradis pie tevis un jaunās mājvietas, vari sākt ar viņu strādāt.
- Ja papagailis neizrāda interesi par nodarbību, pārtrauc to, apmācībai jābūt brīvprātīgai. Tava nepacietība un dusmas tikai izbiedēs putnu, un iznīcinās uzticības pilnās attiecības.
- Ja gribi, lai tavs papagailis runā, jau laikus noskaņojies uz lielu darbu – pacietība un neatlaidība būs tavi galvenie sabiedrotie vairākus mēnešus. Ja nemetīsi uzreiz plinti krūmos, rezultāts noteikti būs.