• Ko vēl var paspēt iesēt un ko grib gurķi un tomāti? Dārza darbi jūnijā

    Dārzs
    Mārīte Gailīte
    3. jūnijs, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: mariakray / Shutterstock
    Jūnijā dārzs jau ir tā ieskrējies, ka to būtu grūti apturēt. Joprojām var sēt un stādīt, jaunie dārzeņi aug griezdamies, taču arī nezāles un kaitēkļi nesnauž. Kādi ir svarīgākie sakņu dārza darbi jūnijā?

    Konsultē Mārīte Gailīte, agronome, dārzeņkopības eksperte. 

    • Ar siltummīļu – lauka gurķu, kabaču, ķirbju, arbūzu un meloņu – stādīšanu nav jāsteidzas. Tos drošāk audzēt no dēstiem un laukā stādīt, kad izveidojusies 1–2 īstās lapas. Lielāki dēsti sliktāk pacieš pārstādīšanu. Dēstus ir vieglāk arī neiestādīt par biezu, nekā sējot sēklas tieši augsnē. Lauka gurķiem optimālā biezība ir 5–6 augi uz kvadrātmetru, ķirbjiem un kabačiem 1,2–1,4 augi, arbūziem un melonēm atkarībā no šķirnes 2–4 augi uz kvadrātmetru. Gurķus var stādīt divās rindās, atstājot starp rindām 50–60 cm un starp augiem 20–30 cm, pārējos ķirbjaugus ērtāk stādīt vienā rindā ar pietiekami platām rindstarpām (120–160 cm). Lai atvieglotu augiem iedzīvošanos uz lauka, ir vērts uz dažām dienām apsegt tos ar agrotīklu. Mazināt pārstādīšanas stresu palīdzēs dēstu apsmidzināšana ar līdzekli Lastim Osmo iepriekšējā dienā.
    • Līdz jūnija vidum nebūs par vēlu iesēt agrīno šķirņu burkānus (‘Mokum’ F1, ‘Napoli’ F1). Jāņu burkāni mazāk cieš no burkānu mušas kāpuru un burkānu lapu blusiņas bojājumiem.
    • Kāpostaugus apdraud spradži un cekulkodes. Aizsardzībai pret cekulkodi augu lapas apsmidzina ar NeemAzal-T/S. Savukārt pret spradžiem vislabāk palīdz pietiekama laistīšana, jo mitra augsne ir vēsāka, tāpēc kaitēkļi ir mazāk aktīvi.
    • Var turpināt sēt redīsus (‘Vienna’ F1, ‘Rondeel’) un loku sīpolus (piemēram, ‘Parade’, ‘Savel’). Redīsi būs vācami apmēram pēc mēneša, loku sīpoli – augustā.
    • Ap Jāņiem visi augi strauji sāk augt, arī nezāles. Tāpēc ir svarīgi līdz Jāņiem izravēt sakņu un zemeņu dobes. Uzturēt dobes tīras palīdz mulčēšana ar nopļauto zāli. Tā arī papildina augsnes virskārtu ar mitrumu un minerālvielām.
    • Siltumnīcā gurķi un tomāti aug griezdamies, tāpēc tiem regulāri jāpietin galotnes un jāveido augi. Gurķu galotnes seko saulei, tāpēc tās ir labāk tīt ap auklu pulksteņrādītāja virzienā. Tomātu galotnes ir resnākas, tāpēc tās labāk piestiprināt auklai ar speciāliem klipšiem. 
      Indeterminantiem tomātiem (tiem, kuri aug bez apstājas) veidošana ir vienkārša, pietiek regulāri izņemt visas pazares. Gurķiem jāizņem visas pazares un ziedpumpuri no pirmo piecu lapu žāklēm. Ja parādās tīklērces, gurķi jāapsmidzina ar NeemAzal-T/S un smidzinājums jāatkārto pēc nedēļas. 
      Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē