Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva
Konsultē Ilze Grāvīte, agronome, Dr. agr., Dārzkopības institūta vadošā pētniece un Vineta Radziņa, mežsaimniecības inženiere un ainavu arhitekte, Instagram konta @vineta_radzina autore.
Augļu dārzā
- Jānovāc bojātie augļi gan no kokiem, gan tie, kas sakrituši zem kokiem. Ja kādā zarā ir daudz bojātu augļu, tas jāizgriež, vēlams sadedzināt. Slimību bojātos augļus var bērt kompostā, ja tiek lietots kāds no biokompostētājiem.
- Lai gan pastāvēja uzskats, ka ar bumbieru-kadiķu rūsu bojātos augļus kompostēt nedrīkst, pierādīts, ka slimību ar bojātajiem augļiem un lapām pārnēsāt nav iespējams. Nobirušās lapas var nesavākt, ja uz tām smidzina 3% vara saturošu šķīdumu vai 5% karbamīda šķīdumu. Ja ne, tad vēlams lapas kompostēt ar biokompostētāju.
Košumdārzā
- Ja uz nobirušajām lapām ir slimību pēdas, kukaiņu pangas vai citi postījumi, tās vislabāk tūlīt pat savāc un iznīcini, piemēram, aproc. Ja lapas ir veselīgas, tās būs lielisks papildinājums kompostam. Lapas kompostējot atsevišķi, vari veidot lapu trūdzemi.
- Rudens lapas vari arī sasmalcināt ar zāles pļāvēju un izkliedēt zālienā – šāds dabisks mēslojums tam nāks tikai par labu. Veselas, nesasmalcinātas kritušās lapas gan noteikti nevajadzētu atstāt zālienā! Tās veicinās izsutuma veidošanos un var arī nomākt zāliena augšanu pavasarī.
- Parastā ozola lapas vari izmantot sala jutīgo augu piesegšanai. Tās ziemā nesairs un pavasarī būs viegli noņemamas. Ozola lapas noderēs arī koku un krūmu apdobju mulčēšanai.