Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Ko darīt, ja tavs suns pie bļodas kļūst par agresīvu nezvēru

    Mājas mīluļi
    Everita Pāne
    26. aprīlis, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Bieži vien suņi rūc, atņirdz zobus vai cenšas iekost, ja kāds pietuvojas viņu barības traukam maltītes laikā, nejauši to aizskar vai cenšas pacelt ēdiena kumosu, kas nokritis no galda. Reizēm suņi agresiju virza arī pret cilvēku. Kā risināt šo problēmu?

    Agresija ir veids, kā suns var iegūt un kontrolēt sev nepieciešamos resursus, piemēram, ēdienu. Šeit svarīgi ņemt vērā, ka suņa fiziska sodīšana tikai vairos agresiju un pasliktinās jau tā saspīlēto situāciju. Tāpēc saimniekam ir rūpīgi jāizanalizē, kas tieši provocē suņa agresitāti, un jāplāno, kā no šīm situācijām izvairīties. Nereti suns var būt pilnīgi adekvāts līdz brīdim, kad viņam tiek nolikts ēdiena trauks vai pasniegts kauls. Suns vienā acumirklī no šķietami miermīlīgā ģimenes locekļa var pārvērsties bīstamā nezvērā.

    Audzināt no mazotnes

    Lai nenonāktu līdz tik dramatiskām situācijām, ļoti svarīgi mācīt kucēnam galda kultūru jau kopš pirmās dienas, kad viņš ieradies tavās mājās, jo ar pieaugušu agresīvu suni būs daudz grūtāk cīnīties.

    Tieši ēdiena bļoda ir iemesls, kas provocē suni būt agresīvam, tāpēc svarīgi, lai tā sunim nebūtu pieejama visu laiku.

    Nav teikts, ka jebkurš kucēns pie bļodas uzvedīsies agresīvi, taču daļai kucēnu, kas iepriekš dzīvojuši audzētavā un konkurējuši ar citiem brāļiem un māsām, rūkšana jeb cīņa par ēdienu ir pilnīgi normāla uzvedība. Ja pamani, ka tavs kucēns rūc (vai, nedod Dievs, mēģina iekost), kad, piemēram, paglaudāt viņu ēšanas laikā vai vienkārši stāvat blakus, vai pēc tam neļauj paņemt bļodiņu, tad noteikti jāsāk situāciju labot.

    Viens no veidiem, kā barot kucēnu, ir paņemt tukšu bļodiņu, rokā saujiņu barības, pasaukt kucēnu un pa drusciņai birdināt bļodiņā iekšā. Lai kucēns sāk saprast, ka tieši cilvēka roka ir tā, kas sniedz viņam svarīgāko resursu, proti, barību. Lielākā saimnieku kļūda, ko daudzi pieļauj, ņemt sunim nost bļodu vai, bāžot rokas traukā, ņemt no tās ārā ēdienu. Šāda rīcība sunim uzreiz radīs asociāciju (un provocēs agresiju), ka cilvēka roka barību atņem. Tāpēc svarīgi – tiklīdz kucēns jau gandrīz apēdis tevis iebērto barību, pietuvinot roku, piebērt vēl klāt. Tā tu vari izbarot visu ēdienreizes devu, to praktizējot līdz brīdim, kamēr kucēns pie bļodas vairs neizrāda nekādas agresijas izpausmes.

    Likt sunim nopelnīt ēdienu

    Viss, ko tu sunim sniedz tāpat vien, zaudē vērtību viņa acīs. Tāpēc ieteicams likt sunim nopelnīt viņam svarīgos resursus, piemēram, ēdienu.

    Gluži tāpat kā mēs bērnam mācām pateikt lūdzu, pirms viņš saņem kāroto, arī sunim varam likt izpildīt, piemēram, kādu paklausības komandu, tā mācot būt mierīgam ēdiena tuvumā.

    Gluži tāpat kā mēs bērnam mācām pateikt lūdzu, pirms viņš saņem kāroto, arī sunim varam likt izpildīt, piemēram, kādu paklausības komandu, tā mācot būt mierīgam ēdiena tuvumā. Arī man pašai nupat sanāca saskarties ar sava kucēna nevaldāmo uzvedību pirms ēdienreizes. Kad paņēmu rokā bļodiņu, viņš lēca pa gaisu, centās izraut man to no rokām, rēja, pieprasot savu trauku (kā, visticamāk, bija pieradis uzvesties audzētavā, konkurējot ar citiem kucēniem). Sapratu, ka šī uzvedība pēc iespējas ātrāk jālabo. Mans mērķis bija iemācīt kucēnam, ka ēdienu viņš saņems tikai tad, kad uzvedīsies mierīgi. Ar vienu roku pieturot kucēnu, bļodiņu novietoju uz grīdas drošā attālumā, liekot kucēnam sēdēt un dažas sekundes pagaidīt. Tad devu komandu OK (vari izdomāt jebkuru citu tev tīkamu vārdu vai žestu) un laidu kucēnu pie bļodiņas. Šādi patrenējoties tikai vienu dienu, jau acīmredzami bija uzlabojusies kucēna uzvedība. Sākumā ar vienu roku pieturēju kucēnu, bet jau pēc pāris treniņiem kucēns, kad noliku bļodu zemē, sēdēja mierīgi bez pieturēšanas.

    Vēlreiz uzsvēršu, ka nav jāliek sunim sēdēt un gaidīt vairākas minūtes. Pietiks vien ar pāris sekundēm, pakāpeniski gaidīšanas laiku nedaudz paildzinot. Kopš mūsu treniņiem ir pagājušas jau vairākas nedēļas, un ir tik forša sajūta, kad paņem rokā suņa bļodu un viņš jau apsēdies un pacietīgi gaida.

    Ko iesākt ar pieaugušu suni?

    Pieaudzis suns, jo īpaši liela auguma, jau ir daudz bīstamāks par mazu, rūcošu kucēnu. Tāpēc ir jāievēro piesardzība, vēlreiz liekot aiz auss, ka suņa fiziska sodīšana tikai vairos agresiju un apdraudēs tavu drošību.

    Ja tev ir pieaudzis suns, kas neļauj pietuvoties viņa ēdiena traukam, rūc un visādi citādi uzvedas neadekvāti, pirmais, kas tev būtu jādara – jāpārtrauc suni barot no bļodas. Jo tieši bļoda ir iemesls, kas provocē suni būt agresīvam, tāpēc svarīgi, lai tā sunim nebūtu pieejama (ja, protams, neskaita ūdens trauku). Turpmāk sunim dienas ēdiena deva jāsaņem no tavas rokas, proti – tu viņu ik pa laikam piesauc un, liekot izpildīt kādu paklausības komandu, piešķir saujiņu barības, ko viņš apēd no tavas rokas.

    Ar šādu suni ieteicams sākt apmeklēt arī suņu skolu jeb paklausības nodarbības, kurās par labu uzvedību apbalvo suni ar kādu kārumu. Arī kad pēc zināma laika suņa uzvedība uzlabojas un to atkal var atsākt barot no bļodas, svarīgi neļaut sunim kontrolēt ēdienu. Ar to es domāju – NEKAD neatstāj sunim trauku ar ēdienu pieejamu visu laiku. Ja sunim tiek pasniegts trauks un viņš to neēd vai līdz galam neizēd, trauks jānoliek sunim nesasniedzamā vietā līdz nākamajai ēdienreizei.

    Ja sargā kaulu…

    Ja suns, tiklīdz saņēmis kaulu, pārvēršas par nezvēru, turpmāk vienkārši nedod viņam kaulus jeb iemeslu būt agresīvam, un problēma būs atrisināta.      

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē