Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Ko darīt ar pelniem, un vai tagad var kaļķot kokus? Janvāra darbi augļu dārzā

    Dārzs
    Edgars Rubauskis
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: images72 / Shutterstock
    Janvārī augļu dārza darbi visbiežāk saistīti ar koku sargāšanu no sala un pārlieku bieza sniega, taču jāatvēl laiks arī jaunās sezonas plānošanai.

    Edgars Rubauskis, dārznieks, Dr. agr., Dārzkopības institūta vadošais pētnieks.

    • Laiks pārdomāt, ko dārzā darīt citādi, ko stādīt vai atjaunot. Ja gatavojies stādīt, izpētot un iepazīstot šķirnes kokaudzētavu katalogos, žurnālu rakstos, pievērs uzmanību ziemcietībai, slimībizturībai un augļu garšas īpašībām. 
    • Ja grasies izmēģināt potēšanu, ir īstais brīdis meklēt iekāroto šķirņu potzarus, sevišķi mazāk ziemcietīgajām sugām un šķirnēm, pirms bijis liels sals un paguvis tos traumēt.
    • Iekams saule sāk spēcīgi sildīt, parūpējies par stumbru pasargāšanu no grauzējiem un temperatūras svārstībām. Sevišķi jāsargā kauleņkoki. Jaunāko koku stumbru piesegšanai var izmantot sietus, kas dod ēnu un reizē ir arī pietiekami izturīgi pret zaķiem un sīkajiem grauzējiem. Vecāku koku stumbrus var kaļķot, ja gadās sausa diena, kad temperatūra ir virs nulles.
    • Ja sasnidzis sniegs un vēl zeme nav sasalusi, zem augļu kokiem pieblīvē sniegu, lai zem tā nevarētu skraidīt peles. Tas mazina arī sakņu izsušanas iespēju. 
    • Ja sniega daudz un tas ir slapjš un ķepīgs, smagi liec koku un krūmu zarus, ir vērts paciest sniega dušu un sniegu no zariem nopurināt.
    • Kailsalā koku apdobes mulčē, uzberot irdena, sausa materiāla – kūdras, lapu, skaidu – konusu. Lielākā aukstumā der piesegt – aptīt ar agrotīklu, egļu zariem, biezu papīru – arī jauno kociņu stumbrus. Piesedz arī zemenes. 
    • Ja janvāris bagāts nokrišņiem un atkušņiem, pavēro dārzu – varbūt vajag izrakt grāvīti, lai uz zemākām vietām novadītu ūdeni, kas sāk krāties mikroieplakās. Ūdens traucē saknēm uzņemt skābekli. 
    • Ja kurini ar malku, uzkrāj pelnus. Tie noderēs augsnes ielabošanai – gan mazinot skābumu, gan arī bagātinot augsni ar minerālvielām. Pelni jākaisa izklaidus, nevis jāber vienuviet tieši pie stumbra vai krūmā. Vēlāk pavasarī sakrātos pelnus var izmantot, gatavojot sārmūdeni, kas palīdz nomākt slimību ierosinātājus.
    • Pārskatot krājumus, aizvāc bojātos ābolus un bumbierus, tiklīdz tos pamani, lai mazinātu puves izplatīšanos. Vislabākā temperatūra ābolu glabāšanai ir ap plus 2 grādiem, vajadzīgs arī augsts gaisa mitrums, lai augļi mazāk vīstu. Ziemas šķirņu bumbieri – arī tie, kas nopirkti veikalā, – savukārt kļūs sulīgāki, ja pirms apēšanas pāris dienas tos paturēsi istabas temperatūrā.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē