Rudens velte siespējams izmantot ļoti dažādos veidos – no matu krāsām un kafijas līdz ziepēm!
- Samteņu safrāns
Izrādās, ka samteņu ziedi ir ēdami. Rudens sākumā tie jāievāc un jāizžāvē, kā arī sīki jāsasmalcina. Tad tos var nolikt glabāties un, kad nepieciešams, izmantot safrāna vietā, piemēram, pie mīklas. Samteņu ziedu pulveris piedod ēdienam īpašu smaržu, krāsu un garšu.
- Dadža sakne kā sēnes
Sakne jānomazgā, jāizžāvē un tad var cept uz pannas kā piedevu ēdienam. Dadža sakne garšo līdzīgi sēnēm, un, protams, to var uzglabāt arī gatavošanai ziemā. Tad dadža sakne pēc izžāvēšanas jāsagriež šķēlītēs vai jāsarīvē un jāglabā stikla burkā, bet ik pa laikam sarīvēto sakni var pievienot ēdieniem kā gardu piedevu.
- Garšas pastiprinātājs no vārpatas
Vārpata ir ļoti salda. Lai sakni lietotu uzturā, tā kārtīgi jānomazgā, jāizžāvē un pēc tam jāsamaļ, līdz izveidojas pulverītis, līdzīgs pazīstamajai Vegetai. Klāt var piemalt arī izžāvētu pienenes sakni, sasmalcinātus žāvētus burkānus – un neviens pat neticēs, ka šādu garšvielu var pagatavot no dārznieku un zemnieku nīstās vārpatas saknes! To zupās un buljonos var izmantot visu ziemu.
- Laiks ozolzīļu kafijai
Kad ievāktas pirmās kritušās ozolzīles, vari pagatavot ozolzīļu kafiju. Zīles jāizžāvē, jāsamaļ, un pulveris gatavs kafijas vārīšanai. Garšas dažādošanai var piejaukt samaltu pieneņu sakni, kā arī maltus rudzu vai miežu graudus. Ar šīm izejvielām var eksperimentēt dažādās proporcijās, lai saprastu, kādas kafijas garšas nianses ir vistīkamākās.
- Marinētas kreses
Jau ierasts, ka ēdamas ir kreses lapas, taču arī kreses zieda pogaļa pēc nogatavošanās ir lietojama uzturā, un tā garšo līdzīgi mārrutkiem. Šīs pogaļas rudenī var iemarinēt, un sanāk garda uzkoda.
- Matu krāsa no cūku pupu pākstīm
Ja esi drosmīga, vari paeksperimentēt ar dabas veltēm matu kopšanā. Piemēram, no cūku pupām, izrādās, sanāk laba matu krāsa. Nevārītas cūku pupas izlobi no pākstīm un gatavo, kā ierasts, bet pākstis sažāvē, līdz tās kļūst tumšas. Tad samal pākstis pulverī, un šis pulveris arī būs krāsa matiem. To var lietot kā hennu – atšķaidīt ar ūdeni un krāsot! Sanāks tumšs, piesātināts tonis, bet svarīgākais – tāda matu krāsa ir absolūti dabiska.
Baldriāna ziepes un veļas mazgāšanas līdzeklis
Baldriāns ir augs, kura pilnīgi visas daļas var izmantot ziepju un mazgāšanas līdzekļa gatavošanā. Sakne būs piemērotāka veļas mazgāšanas līdzekļa pagatavošanai, savukārt no ziediem, lakstiem un stumbra sanāk labas, dabiskas izcelsmes ķermeņa ziepes.
Vajadzēs:
baldriāna saknes vai lakstus
eļļu
ūdeni
Pagatavošana
Pēc novākšanas sasmalcinātas baldriāna saknes vai lakstus aplej ar ūdeni proporcijā 1:1, maisījumu vāra uz lēnas uguns, līdz ūdens kļūst duļķains. Tad savārīto augu maisījumu nokāš bļodā.
Tikmēr citā traukā sagatavo eļļu – tik daudz, cik sanācis augu novārījuma pēc nokāšanas. Eļļu uzkarsē ūdens peldē un tad tai pievieno augu novārījumu. Visu samaisa, salej mazākos trauciņos un ļauj masai sacietēt. Ja vēlas, ziepju masai var pievienot dažādu augu ziedlapiņas vai ēteriskās eļļas. Izvēloties interesantas formas trauciņus, arī baldriānu ziepju gabaliņš pēc sacietēšanas būs glītāks.
IEVĒRO! Ziepes nedrīkst vārīt tajos pašos traukos, kurus izmanto ēdiena gatavošanai. Ziepju gatavošanas gaitā maisījumu nedrīkst atstāt bez uzraudzības, lai kāds no mājiniekiem nepārprot un skaisto, formiņās pildīto masu nepagaršo.