Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Kas tagad jādara ar upenēm, kurus augļu kokus jau var stādīt? Marta darbi augļu dārzā

    Dārzs
    Edgars Rubauskis
    4. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Anastasiia Burlutskaia / Shutterstock
    Marts augļu dārzā ir gan pacietības, gan steigas laiks. Lai ķertos pie augļu koku sakopšanas darbiem, jāvēro laikapstākļi, jo ar tiem labāk nesteigties, savukārt stādīšanai vislabākais laiks ir tieši agrs pavasaris. Kas darāms dārzā martā?

    Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

    Konsultē Edgars Rubauskis, dārznieks, Dr. agr., Dārzkopības institūta vadošais pētnieks.

    • Nepārsteidzies un mazliet nogaidi! Ar zāģi un šķērēm dārzā varēsi doties vēlāk, kad jau būs redzams, kas plaukst un zied, bet kas nosalis. 
    • Pārbaudi, vai savvaļas dzīvnieki nav apskādējuši koku stumbrus un nokoduši zaru galus. Zarus piefrizēsi vēlāk, veidojot vainagu. Bet, ja pie jaunajiem kokiem saimniekojusi pele, apstrādā savainojumus ar brūču ziedi, neļaujot tiem iežūt. Savukārt, ja zaķis pamatīgi apgrauzis stumbriņu, varbūt pat jānogriež viss koks zem bojātās vietas un jāveido no jauna. 
    • Apstaigā upeņu krūmus un nolasi pumpurērču apsēstos pumpurus, kas nu jau vairāk piebrieduši apaļi. Ja uz zara tādu daudz – izgriez zarus. Ja viss krūms apsēsts, nogriezt visu pēc iespējas zemāk un audzē krūmu no jauna.
    • Parūpējies, lai sniega kušanas ūdens neuzkrātos dārza mikroieplakās. Paroc nelielu vadziņu, lai ūdens aizplūst uz kādu zemāku vietu, grāvi. 
    • Miera periods dārzā ir beidzies, un jebkurš siltuma brīdis var likt sulām kustēt un pumpuriem briest. Vietās, kur zeme jau atkususi, steidzies stādīt ogulājus un saldos ķiršus, kas plaukst agri. Pirms pumpuru plaukšanas vēlams iestādīt arī jebkuru augļaugu kailsakņu stādus – tad jau pirmajā gadā tie labi ieaugsies. Veģetatīvi pavairotie augi, kuriem ir pašiem savas saknes, jāstāda dziļāk, nekā tie auguši stādaudzētavā, tad veidosies lielāka sakņu sistēma. Potēto stādu potes vietai pēc iestādīšanas jāpaliek virs augsnes un arī mulčas kārtas. Sausākā laikā jaunie stādījumi jālaista – vismaz spaini (10 l) ūdens uz stādu.
    • Lai labāk ieaugtos un zarotos, pēc iestādīšanas stādi jāapgriež. Viengadīgos augļu koku stādus, kas izskatās kā viciņas bez zariem, saīsina, nogriežot galotni apmēram 1–1,1 m augstumā. Ja stādam jau ir zaru vainadziņš, tad zarus, kas ir vajadzīgā augstumā – ne zemāk par cilvēka ceļgalu augstumu –, un galotni attiecīgi īsina par trešdaļu. Ogulājus vislabāk noīsināt, atstājot virs zemes četrus pumpurus. 
    • Ja rudenī stādīto augļu koku apdobe mulčēta, ar mulčas konusu apberot arī potes vietu, mulča jāizlīdzina 5–10 cm biezā kārtā, kas neļaus izspraukties nezālēm un ilgāk saglabās augsnē mitrumu. 
    • Ja skaidri zināms, ka augļu koki nav cietuši salā, var ķerties pie vainaga veidošanas. Pirms pumpuru plaukšanas veidots augļu koks spēcīgāk augs un zarosies.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē