• Kas noteikti jāņem vērā, kad pienācis laiks mainīt logus

    Māja
    Ilze Šķietniece
    22. aprīlis, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Lai ziemā nebūtu jāsalst, jo istabā svilpo vējš, vēl ir laiks nomainīt vecos logus. Ko ņemt vērā, izvēloties jaunus logu rāmjus? Konsultē Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas izpilddirektors IVARS BRANTS, būvniecības arheologs JURIS ZVIEDRĀNS, amatnieks AINĀRS ZINGNIKS un SIA ARBO Windows direktore ZANE KRIĶE.

    Logu nomaiņa arī ir būvniecības process, un to, tāpat kā citas šāda veida darbības, regulē Būvniecības likums un konkrētās pašvaldības saistošie noteikumi. Tas nozīmē, ka, veicot dzīvojamās mājas vai dzīvokļa remontu, nemaz tā vienkārši nedrīkstam izlauzt vecos logus un vietā likt citus. Ja nolemts mainīt logus, vispirms jādodas uz būvvaldi plānotās darbības saskaņot.

    Vai iedzīvotāji to arī dara, tiesīga kontrolēt Valsts un Pašvaldības policija. Tā var pieprasīt dokumentus, kas pierāda saskaņojumu logu nomaiņai. Pilsētās, piemēram, Liepājā un Kuldīgā, kārtības sargi to arī uzrauga, zina teikt Juris Zviedrāns: «Bet ir ļoti daudz pašvaldību, kur neviens to nedara.» Savukārt Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas izpilddirektors Ivars Brants norāda, ka nav normatīvo dokumentu, kas nosaka, kāda veida logus drīkst ievietot kāda tipa ēkās. Ja vien būve nav kultūras piemineklis, rāmju materiāls ir paša saimnieka ziņā.

    Materiālus loga rāmim iespējams arī kombinēt!

    Atjaunojot pagājušā gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados būvētas privātmājas, saimnieki nereti koka logus nomaina pret plastikāta. Deviņdesmitajos gados šādi rīkojās ne vien privātīpašnieki, bet arī pašvaldības, turklāt pat kultūras pieminekļos – muižu un citās vēsturiskās ēkās. «Vēsturiska ēka ar plastmasas logiem izskatās ļoti nožēlojami. Daudz esmu ceļojis pa pasauli, daudzreiz bijis Krievijā, kur redzēju pilnīgu galējību – senatnīgu guļkoku būvi, kam ielikti plastmasas logi,» amatnieks Ainars Zingniks sāji pasmaida.

    Juris Zviedrāns gan novērojis, ka pēdējos desmit gados šāda tendence vērojama aizvien retāk. Privātmājām, īpaši, ja pašas ēkas būvniecībā pārsvarā izmantots kokmateriāls, piemērotāki būtu koka logi. Tomēr no praktiskā viedokļa ērtāki ir PVC rāmji. Koka logi izskatās estētiskāk, elpo labāk, bet ātrāk bojājas, lakojums ik pa laikam jāatjauno – amatnieks Zingniks salīdzina.

    Plastmasas logi ir lētāki, vieglāk un ātrāk pieejami. Pasūtot koka logus, jārēķinās ar garām rindām un arī augstām izmaksām, jo tehnoloģiskais process ir daudz ilgāks. Populārākā koksne logu un durvju izgatavošanai gan vietējā tirgū, gan eksportam, tai skaitā uz Japānu, Zviedriju, Lielbritāniju, ir tepat Latvijā augusi priede, stāsta Zane Kriķe.

    Logu nomaiņai nav svarīgs gadalaiks, bet mitruma līmenis un pieļaujamās temperatūras robežas. taču ērtāk to, protams, darīt siltā laikā. daži ražotāji ziemas pasūtījumam piešķir lielāku atlaidi un logus uzglabā noliktavā līdz pavasarim

    Pieredze rāda, ka, minimāli kopjot, šis materiāls kalpo ļoti labi, ir izturīgs un ilgmūžīgs, turklāt maciņam draudzīgs. Tomēr agresīvākā vidē, ko rada, piemēram, jūras tuvums, pastiprināts mitrums, krasas temperatūras svārstības, koka logus labāk aprīkot ar alumīnija uzlikām no ārpuses. Šis uzlabojums gan tiek panākts ar jūtamu cenas palielinājumu, piebilst Ivars Brants.

    «Manuprāt, iespējama arī dažādu materiālu logu kombinēšana vienā ēkā. Piemēram, izmantot PVC logus dienvidu fasādē un koka logus pārējās, saskaņojot to krāsojumu,» uzskata Brants. «Dienvidu fasādē varētu izmantot arī kombinētos koka logus ar ārējām alumīnija uzlikām.» Šādas izvēles palīdzēs izbēgt no koka aizsargkrāsojuma atjaunināšanas, kas pretējā gadījumā nepieciešama jau septiņus gadus pēc ekspluatācijas sākuma. Krāsot varētu būt sarežģīti arī tāpēc, ka pēdējā laikā tiek izmantoti logi ar kombinētiem veramiem un neveramiem jeb vitrīnas dalījumiem, kas ļauj ekonomēt līdzekļus.

    Ko der zināt par koka logiem?

    • Koka logiem regulāri nepieciešams kopt un atjaunot aizsargpārklājumu.
    • Koka logiem ir lielākas iespējas veidot dizainu, pielāgot tos interjeram, un kopumā tie rada papildu vērtību īpašumam.
    • Pasūtījuma izpilde parasti jāgaida mēnesi, bet vasarā pat sešas septiņas nedēļas.
    • Pirms koka logu pasūtīšanas pārliecinies par rāmja apdari un krāsošanai izmantojamiem materiāliem.
    • Pārdomāti izvēlies logu krāsojuma toni, saskaņojot ar koka salaiduma vietu izpildījumu. Vislabāk, ja iespējams saņemt paraugu no ražotāja.
    • Nevajadzētu pieprasīt līdz galam neapstrādātu produktu ar domu, ka rāmi nokrāsošu pats. Ražotnē veikta apdares tehnoloģija, kas ir speciāli izstrādāta un testēta, nodrošinās produktam ilgāku mūžu.
    • Vislabāk, ja gatavie logi pēc iespējas ātrāk tiek nostiprināti ailās. Laika gaitā gan būs nepieciešama neliela regulācija.
    • Pieņemot lēmumu par futerlogu nomaiņu, atceries, ka vispirms nepieciešams ailas sagatavot jauno logu iebūvei un tikai tad veikt montāžu, nevis tukšās vietas vienkārši aizpūst ar montāžas putām.
    • Vispareizāk būtu izmantot jaunus futerlogus ar mūsdienīgu stiklojumu, saglabājot nemainīgu ēkas fasādes izskatu un reizē panākot siltumenerģijas ekonomiju.

    Kas būtu jāzina par plastikāta logiem?

    • PVC logiem nav nepieciešama īpaša virsmas kopšana, tomēr tas arī nozīmē, ka tos nevaratjaunot. Tātad no putekļiem iekrāsojušies vai nejauši ar krāsu notriepti rāmji nav labojami.
    • Pasūtot PVc logus, atceries, ka viena svarīga loga sastāvdaļa mums paliek neredzama. Tas ir metāla armējums, ko ievieto profila iekšienē konstrukcijas stiprības nodrošināšanai un loga furnitūras nostiprināšanai.

      Šai armatūrai atkarībā no loga izmēra ir jābūt noteiktas konfigurācijas un ar noteiktu sieniņas biezumu (1,5–2 mm). Negodīgiem ražotājiem šeit paveras ļoti plašas iespējas ekonomēt, izmantojot plānāku armatūru vai dažkārt neizmantojot to vispār. Kontroles iespēju pasūtītājam ir visai maz. Atliek vien uzticēties vai meklēt iespēju pašam apmeklēt ražotni.
    • Ja tev svarīgi vides jautājumi, der zināt, ka PVC logu ražošanā tiek patērēts aptuveni astoņreiz vairāk enerģijas nekā tikpat lielu koka logu ražošanā. Turklāt visos posmos – iegūšanā, ražošanā, utilizācijā un pārstrādē – rodas videi un veselībai kaitīgas ķīmiskas vielas.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē