Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Kas martā jāsēj, un kas tagad darāms ar telpaugiem, dālijām un atraitnītēm?

    Dārzs
    Anta Sparinska
    3. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ihor Hvozdetskyi / Shutterstock
    Martā puķu dārza saimniekam ir gana daudz darba – jādomā par vasaras puķu sēšanu un dēstu aprūpēšanu, dāliju modināšanu un dārza sakopšanu pēc ziemas. Arī telpaugiem nepieciešamas biežākas rūpes – laistīšana un mēslošana, jo līdz ar saules atgriešanos sākas arī aktīvais augšanas periods.

    Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

    Konsultē Anta Sparinska, Dr. biol., Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes docente.

    • Pārbaudi, vai uz telpaugiem nav kaitēkļu, un atbrīvojies no tiem. Sākoties siltākam laikam, intensīvai augšanai un stādu audzēšanai, mostas arī tīklērces, bruņutis, baltblusiņas, tripši… Ja tie ir pārziemojuši uz telpaugiem, ar stādiem tie var nokļūt arī siltumnīcā un dārzā.
    • Tā kā kļuvis siltāks un gaišāks, telpaugi pēc ziemas miera sākuši augt un biežāk jāmēslo. Taču arī augsne podā izžūst ātrāk. Ja tā ir pavisam sausa, labāk laistīt tikai ar tīru ūdeni. Mēslojumu pievieno nākamajā laistīšanas reizē, kad zeme podā ir mitra.
    • Vēl ir laiks pārstādīt pāraugušos augus lielākos podiņos. Tā kā telpaugi nākuši no dažādām pasaules malām un dažādiem apstākļiem, pirms pārstādīšanas noskaidro, kuram podiņā vajag vairāk grants, kuram patīk lapu trūdzeme un kuram (piemēram, dažām orhidejām) pietiek ar priežu mizu mulču caurspīdīgā podiņā.
    • Marta vidū un beigās sēj samtenes, asteres, lauvmutītes, cinnijas u. c. vasaras puķes dēstiem. Optimālā sēklu dīgšanas temperatūra ir plus 22 grādi, pēc sadīgšanas to vēlams pazemināt līdz plus 16–18 grādiem, jo saules vēl nav pietiekami un pārāk siltos apstākļos augi izstīdzēs. Kad sējeņiem parādās pirmās īstās lapiņas, tos pārstāda kastītēs – retāk un līdz dīgļlapiņām augsnē.
    • Pakāpeniski tiek piegādāti laikus pasūtītie jaunstādi. Bet jātur tik acis un ausis vaļā – gan vairumtirgotāji, gan lielveikali, gan aktīvisti feisbukā piedāvā arī nelielu jaunstādu daudzumu. Sevišķi ērti izmantot jaunstādus cimperlīgo puķu – begoniju, pelargoniju, petūniju, surfīniju u. c. – audzēšanai.
    • Traukos, dobēs un uz balkona stādi atraitnītes. Ja sastādītas jau rudenī, pārbauda, kā pārziemojušas, atjauno stādījumus. Lai arī atraitnītēm tīk vēsums, mūsu ziemas tām parasti par skarbu un pavasarī paiet ilgs laiks, lai tās atkoptos un sāktu bagātīgi ziedēt. Labāk pavasarī iegādāties jau ziedošus stādus. 
    • No pārziemošanas telpām ienes siltumā, notīri, sadali un stādi podos un kastēs dāliju, kannu un begoniju gumus. 
    • Līdz ar pēdējo sniegu, kamēr zeme vēl mitra, uz ziemciešu un sīpolpuķu dobēm izkaisi komplekso mēslojumu, kurā ir pavairāk slāpekļa. 
    • Kad sniegs nokusis, aptīri dobes un nogriez vecos ziemciešu dzinumus. Ja traucē rudenī nobirušās lapas, sagrāb tās zem krūmiem.
    • Sagatavo pavasara darbiem nepieciešamos darbarīkus, uzasini šķēres, aizved uz apkopi zāliena pļaujmašīnu. 

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē