Slieku kompostu, ko sauc arī par vermikompostu un biohumusu, izstrādā Kalifornijas sarkanās sliekas kontrolētā vidē. No mūsu sliekām tādu kompostu nevar iegūt, jo tās darbojas lēnāk un nav tik produktīvas.
Sliekas, izlaižot barību caur savu kuņģi, izdala dažādas bioloģiski aktīvas vielas – fermentus, dabiskās antibiotikas, fizioloģiski aktīvus savienojumus. Taču uzskats, ka sliekas uzlabo augsnes mikrobioloģiskās īpašības un tās auglību, neatbilst patiesībai. Tiesa, biohumuss palīdz veidoties augu noturībai pret slimībām, stiprināt to dabisko imunitāti.
Slieku komposts ir lieliska piešprice stādīšanas substrātiem, kā arī pērkot stādus Rietumu stādaudzētavās, lai stiprinātu augu veselību, jo tiem var būt dažādas sakņu slimības.
Biohumusa lietojums ir ļoti plašs, bet visvairāk tas noder, pārstādot pastāvīgā augšanas vietā stādus, kas nāk no kontrolētas augšanas vides. Tas piemērots visām ilggadīgajām kultūrām – gan dekoratīvajām, gan ēdamajām. Izņēmums ir augi, kam vajag skābu vidi, piemēram, krūmmellenes un rododendri. Ērtāks lietošanai ir šķidrais slieku komposta ekstrakts.
Jānis Freibergs, Eko zeme tehniskais direktors
«Ja ir vēlēšanās lietot dabisku mēslojumu, iesaku pārliecināties, vai tas patiešām gatavots no dabiskām izejvielām, kam jābūt norādītam uz iepakojuma, piemēram, mēs slieku kompostu jeb biohumusu ražojam no kompostētiem kūtsmēsliem. Biohumuss var būt gatavots arī no kompostētām augu atliekām, tad tajā mēdz būt labi slāpekļa rādītāji, bet maz fosfora un kālija.
Par slieku kompostu būs pateicīgi visi augi, jo tas satur daudz humīnskābes un bioloģiski aktīvu savienojumu. Tie patiks visiem augiem, kas aug dārzā, īpaši tomātiem. Paši to mājās izmantojam arī sukulentiem, Ziemassvētku kaktusiem un citiem telpaugiem, ik pa laikam šķipsniņu piemaisot substrātam.
Slieku komposts noder arī intensīvajā dārzkopībā, jo uzlabo augsnes auglību, taču, lai iegūtu lielāku ražu, biohumuss jākombinē ar sintētiskajiem mēslošanas līdzekļiem. Jārēķinās, ka dabiskiem produktiem nav iespējams nodrošināt 100% noteiktu barības elementu līdzsvaru.
Slieku komposts, kā tagad mēdz sacīt, ir ilgtspējīgs, tas satur daudz bioloģiski aktīvu savienojumu, kas uztur augsni veselīgu un bagātīgu. Manuprāt, vislabāk to lietot pavasarī pirms augu sēšanas un stādīšanas. Visas sezonas garumā augus var piebarot, ierušinot pa saujiņai biohumusa augsnē.
Savukārt rudenī iesaku iestrādāt augsnē kompostētus kūtsmēslus, lai pavasarī augsne būtu gatava stādīšanai. Slieku komposts ir relatīvi dārgs, tāpēc to nevajag vienkārši bārstīt pa dārzu, bet izmantot mērķtiecīgi, piemēram, pabērt apakšā, stādot tomātus, vai ierušināt augsnē, sējot gurķus. Taču arī šajā gadījumā ir spēkā princips – kas par daudz, tas par skādi. Slieku komposta pārdozēšana kavēs augu attīstību. Neteikšu, ka augi nīkuļos, bet augs negribīgi.»
Ņem vērā!
- Ievērot uz iepakojuma norādītās mēslojuma devas. Nav prātīgi rīkoties pēc principa – jo vairāk, jo labāk. Augu saknes noteiktā laikā spēj uzņemt tikai konkrētu daudzumu barības vielu. Pārējais vienkārši aizskalosies prom, īpaši lietainā laikā.
- Lai augi uzņemtu barības vielas, vajadzīgs ūdens. Sausā augsnē mēslojums nedarbosies un var apdedzināt saknes.