Jauna produkta iekļaušana vai izmaiņas ēdienkartē var izraisīt gremošanas orgānu darbības traucējumus, tāpēc jebkuras pārmaiņas praksē jāievieš pamazām, bet no dažām jāizvairās vispār.
Produkti, ko šinšillai dot nedrīkst:
- Dzīvnieku valsts produkti. Šinšillas ir veģetārieši!
- Svaigi dārzeņi. Tie grauzējam izraisa gāzes vēderā un caureju, kas sliktākajā gadījumā var beigties pat letāli. Atceries, ka savvaļā, tuksnešainajos Andu kalnos, šinšillām svaigi dārzeņi nav pieejami. Vienīgais izņēmums ir burkāns, ko drīkst pasniegt pa mazam gabaliņam līdz divām reizēm nedēļā.
- Noteikta veida koksne: ķirsis, ciedra, akācija, mandele, aprikoze, persiks, bērzs, dižskābardis, visi citrusaugļu koki, ciprese, plūme, aronija, egle, ozols, eikalipts, plūškoks, mango, kļava, sarkankoks, kadiķis, sveķaina priede, valrieksts, īve. Šinšillas graužamkokam jāizvēlās ābele, osis, papele, vītols, sausa priede bez sveķiem, apse, bambuss, kazene, upene, mežābele, cidonija, goba, zīdkoks, lazda, vīnkoks. Atceries, ka zariem un koksnei jābūt sausiem (zaļus dot nedrīkst), tīriem un neapstrādātiem ar ķīmiskām vielām. Ērtības labad graužamkokus var iegātāties zoopreču veikalos.
Ņem vērā! Iegādājoties koka rotaļlietas, pārliecinies, vai izstrādājums nav no koka, kas šinšillai ir kaitīgs.
- Svaigi un žāvēti augļi pasniedzami miniatūrās devās ne biežāk kā divas reizes nedēļā. Tie satur cukurus, kas var izraisīt zobu un gremošanas slimības, kā arī diabētu. Ja dzīvnieks bez mēra saēdīsies saldus augļus, viņam var sākties ne tikai caureja, bet pat krampji. Daži šinšillu speciālisti uzskata, ka svaigi un žāvēti augļi, kā arī dārzeņi bez izņēmuma ir jāizslēdz no šinšillu diētas.
- Sēklas un rieksti. Tie satur taukus un olbaltumvielas, kas nelabvēlīgi ietekmē aizkuņģa dziedzeri un var izraisīt aknu slimības. Ja sēklas un riekstus dosi reti un pa mazai kripatiņai, nekas ļauns, protams, uzreiz nenotiks, bet nav vērts iekārdināt šinšillu uz to, kas tai nav vēlams.
- Kukurūza, jo tā satur cietes un gremošanas traktam to grūti pārstrādāt. Tā izraisa vēdera uzpūšanos.
- Graudi. Tāpat kā dārzeņi (burkāni), augļi un sēklas, graudi ir tas produkts, bez kā šinšilla lieliski var iztikt. Ja tomēr vēlies grauzēju pacienāt, izvēlies dažādu graudu maisījumu, ko reizi nedēļā servē tējkarotes lieluma porcijā.
- Svaiga, zaļa zāle. Šā iemesla dēļ grauzēju neiesaka laist pagalmā, jo tas var saēsties svaigu zāli. Svaiga zāle radīs gremošanas problēmas, gāzes un caureju.
- Cilvēkiem domātie saldumi. Tā kā viena no šinšillas uzvedības pamatiezīmēm ir vajadzība visu laiku grauzt un dzīvnieks ātri ieinteresējas par jaunām mantiņām un našķiem, šinšillu var viegli pieradināt pie saldumiem. Mīksto siržu īpašniekiem, kas attaisnojas, ka šinšillai šokolāde garšo, jāatgādina, ka dabā neko tādu šie grauzēji neēd, viņu organismam nav nekādas vajadzības pēc cilvēku saldumiem un lielais cukurs mīluli ātri vien aizgādās uz labākiem medību laukiem. Piemēram, šokolāde izraisa nopietnus nervu darbības un gremošanas sistēmas bojājumus.
- Krāna ūdens. Tajā ir ķīmiski elementi, kas šinšillai nav veselīgi. Ja dod dzīvniekam krāna ūdeni, vispirms to uzvāri un atdzesē.
Kā barot šinšillu
Šinšillai vajadzīgs svaigs siens neierobežotā daudzumā katru dienu, augstvērtīga, speciāli šinšillām ražota barība (granulas) līdz divām ēdamkarotēm dienā, kā arī tīrs ūdens, kas jāmaina katru dienu, īpaši karstā laikā.
Ņem vērā! Pasniedzot šinšillai ēdienu un ūdeni, neizmanto plastmasas traukus. Dzīvnieks mīksto plastmasu var sagrauzt.