Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva
Konsultē Anta Sparinska, Dr. biol., Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes docente
- Piķē un vēl sēj vasaras puķes. Rūpējas, lai substrāts neizkalst. Lielākos stādus izstāda podiņos. Galotņo agerātus, zemās lauvmutītes, samtenes u. c., lai augi augtu kuplāki.
- Ja laikapstākļi ļauj, aprīlī rozēm un citiem piesegtajiem augiem pakāpeniski noņem segumu. Rozes apgriež. Ja krūmus bojājis sals – dzinumi ir melni vai ar brūnu serdi –, tos nogriež līdz veselai, bāli zaļai serdei. Ja krūmi veselīgi, tad tos veido, apgriežot trešdaļu vai pusi no dzinumu garuma, izgriež vājos un šķībi augošos zarus. Stīgotājrozēm, sevišķi vecajām šķirnēm, apgriež tikai dzinumu galus. Parka rozes griež vēlāk, kad dzinumi sāk augt un var redzēt, kas aug, kas ne. Sāk mēslot ar slāpekli bagātīgi saturošiem minerālmēsliem, kūtsmēsliem, nātru vircu un turpina to darīt katru otro nedēļu līdz jūlija beigām.
- Sagatavo augsni sējai un stādīšanai. Var veikt augsnes analīzi jaunajām dobēm. Kaļķo, iestrādā kūtsmēslus, it īpaši smilts augsnēs.
- Atdur dobju apmales, rušina un tīra. Pirms jaunie ziemciešu dzinumi paaugušies, nogriež vecos lakstus, cik zemu vien var. Izvēlas, vai labāk turēt augsni starp ziemcietēm kailu, to regulāri ravējot un rušinot, vai tomēr mulčēt, tā kavējot nezāļu augšanu, saglabājot mitrumu un augsnes struktūru. Ziemcietēm, kam raksturīga strauja izplešanās, gan mulča nelīdzēs.
- Sēj, labo, aerē un mēslo zālienu. No rudens palikušās lapas pļaujot sasmalcina kopā ar pirmo saaugušo zāli un atstāj uz zāliena, tā nodrošinot barības vielas un mitruma saglabāšanu. Ja sapļautā labuma par daudz, par to priecāsies gan siltumnīca, gan dobes dārzā. Kaltušo lapu un svaigas zāles sajaukums nodrošinās ātru organiskās masas sadalīšanos.
- Sniegpulkstenītes un zilsniedzītes pavairo un pārstāda tūlīt pēc ziedēšanas, kamēr vēl redzamas lapas, citādi vēlāk tās vairs neatrast.
- Pārstāda un sadala vasarā un rudenī ziedošās ziemcietes – krizantēmas, ziemasteres, hostas, helēnijas, čīkstenes. Ar zālainajiem vai sakņu spraudeņiem pavairo flokšus.
- Aprīļa beigās stāda gladiolas – jo agrāk iestādīs, jo agrāk ziedēs.
- Kad naktīs vairs nesalst, pārbauda un sāk darbināt laistīšanas sistēmas. Sāk laistīt, ja zeme paspējusi izžūt un laiks ir silts.
- Uzliec gaismas necaurlaidīgu trauku liellapu hostu ceram un nogaršo jaunos, tumsā augušos dzinumus. Gardāki par sparģeļiem!