• Kas izaugs no eksotiska augļa sēkliņas?

    Dārzs
    Rasma Rudzāte
    9. februāris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Kad, ēdot apelsīnus, granātābolus, avokado un citus silto zemju augļus, tajos atrodam sēkliņas un kauliņus, rodas zinātkāre. Vai, iesētas puķu podā, šīs sēklas uzdīgs? Kāds augs no tām izaugs? Vai tas ziedēs un dos augļus? Konsultē Zane Purne, Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja.

    Citrusaugi (Citrus)

    Ja veikalā nopirkts skaists citrusauglis – citrons, apelsīns, mandarīns, laims, greipfrūts vai pamelo –, kas ir sulīgs un garšīgs, tā sēkliņas varam ielikt mitrā bagātinātā kūdras substrātā ar skābu augsnes reakciju (pH 5,5).

    Pēc mēneša vai pusotra izdīgs mazs citrusiņš. Tam vajadzīga apmēram 18 grādu silta, gaiša, saulaina vieta un regulāra laistīšana ar mīkstu ūdeni. Tad citrusiņš pieņemsies spēkā, ar laiku skaisti ziedēs un arī nogatavinās augļus.

    Citrusaugļu sēklu materiāls gan ir ļoti variabls, tāpēc var notikt visādi – varbūt ienāksies augļi, kas būs līdzīgi tam, no kura ņemtas sēkliņas, bet varbūt izaugs mazi, sīki auglīši ar citādām garšas īpašībām.

    Ja gribi izaudzēt šķirnes citrusaugu ar garšīgiem augļiem, tad tas jāaudzē no spraudeņa vai jāpotē līdzīgi kā ābeles – ņem to šķirni, kas garšo, un uzpotē uz sēklaudža.

    Kafijas koks (Coffea arabica)

    Lai kafijas pupiņas uzdīgtu, ir vajadzīgas ļoti svaigas sēklas, kādas pie mums grūti dabūt. Var pasūtīt pēc kataloga, bet arī tad nav garantijas – mēdz gadīties visādi. Ja pupiņas ir svaigas, tās sadīgs aptuveni pēc mēneša. Kafijas koks ir ļoti jutīgs pret temperatūras svārstībām. Vislabāk tas jutīsies 20 grādu siltumā, un vienīgi nakts stundās temperatūra var nokrist par diviem grādiem. Zemāka par 18 grādiem tā nedrīkst būt, jo tad augam brūnēs lapu malas un tas vairs nebūs glīts.

    Ja kafijas koku audzē no sēklas, tas uzziedēs pēc 3–5 gadiem.

    Ziedi ir burvīgi – smaržīgi, sniegbalti. Notiek pašappute, un pēc tam ieriešas sēklas jeb kafijas pupiņas. Sākumā tās ir zaļganas, pēc tam kļūst sarkanbrūnas. Gatavās pupiņas var novākt, uz pannas apgrauzdēt, samalt kafijas dzirnaviņās un pagatavot kafiju. Garša gan nebūs tāda, pie kādas esam pieraduši, lietojot veikalā pirktās pupiņas, toties ir interesanti, ka viesus varam uzcienāt ar pašu audzētu kafiju.

    Banāni (Musa acuminata)

    Ļoti reti, bet gadās, ka, pārgriežot banānu gareniski uz pusēm, tajā var pamanīt sīkas, brūnmelnas sēkliņas. Retums tas ir tāpēc, ka pie mums pārsvarā ieved hibrīdu banānus, kuros sēklu nav. Bet, ja ir laimējies nopirkt banānu ar sēkliņām, tās var likt augsnē un diedzēt.

    Mājas apstākļos banāns var augt ideāli, jo tam, tāpat kā mums, visu gadu vajadzīga 18–20 grādu temperatūra. Augstāka tā var būt, bet zemāka gan ne. Banānam vajadzīga gaiša, saulaina vieta, lai tas uzziedētu. Augam ir lielas, platas lapas, tāpēc nepieciešama arī pietiekami plaša vieta, mazā kaktiņā banānu nevarēs iespiest.

    Pēc pieciem sešiem gadiem tas uzziedēs un nobriedinās augļus. Ja banānu audzē no veikalā pirkta augļa sēklām, tā šķirne, protams, ir nezināma, tāpēc nav arī zināms, cik liels būs augs.

    Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī aug Dwarf Cavendish šķirnes banāns, kas ir cilvēka augumā. Pagājušajā gadā tam ienācās ķekars ar 40–50 augļiem, kuri nogatavojās. Šiem banāniem bija fantastiska garša.

    Avokado (Persea americana)

    Visvieglāk ieaudzējamais. Nopērc auglīti, apēd tā mīkstumu, bet kodolu līdz pusei iestādi mitrā bagātinātas kūdras substrātā. Ja auglis nav cietis no sala, pēc pāris nedēļām no kodola iznāks jaunais dzinums.

    Avokado visu cauru gadu labi jūtas istabas temperatūrā – no 18 līdz 20 grādiem.

    No dzinuma izaugs skaists koks, tas ik pa brītiņam būs jāapgriež, lai veidotu kuplu vainagu. Agri pavasarī – martā, aprīlī – avokado ļoti skaisti uzziedēs ar dzelteniem ziediņiem. Augļus gan tas nenobriedinās, jo ziediem vajadzīga ļoti īpatnēja apputeksnēšanās, kas telpās nenotiek.

    Granātkoks (Punica granatum)

    Veikalā nopirkta granātābola sēkliņas var iesēt, un no tām izaugs granātkociņš, kas, labi kopts, ziedēs un ieriesīs augļus.

    Granātam vajadzīga saulaina, silta vieta ar 22 un vairāk grādu temperatūru. Ziemas mēnešos granātkokam noteikti vajadzīgs miera periods, kurā jānodrošina pazemināta temperatūra – vidēji 14 grādu. Šajā laikā to laista mēreni un nemēslo. Augs daļēji var nomest lapas, bet par to nevajag uztraukties.

    Nacionālajā botāniskajā dārzā aug pundurgranātiņi (Punica granatum Nana), kas ir 0,80–1 metru gari. Tie ļoti skaisti zied spilgtiem, oranži sarkaniem ziediem, pēc tam ierieš mazus, miniatūrus granātiņus, kas garšas ziņā ne ar ko neatšķiras no veikalos nopērkamajiem lielajiem granātāboliem.

    Vīģes (Ficus carica)

    Svaigām vīģēm, ko reizēm redzam lielveikalu plauktos, viducītī ir sēklas. Taču, ja ievestas hibrīdu vīģes, sēklu var nebūt. To var redzēt, augli pārgriežot uz pusēm.

    Vīģes no sēklām var izaudzēt, bet to materiāls ir variabls, tāpēc tās ziedēs, nobriedinās augļus, bet, kādi būs šie augļi, nav zināms. Vīģe ir ārkārtīgi pacietīgs augs.

    Tai vajadzīgi līdzīgi audzēšanas apstākļi kā granātkokam. Ziemas mēnešos arī vīģei ir jāiziet miera periods, kurā tai jānodrošina temperatūra no 10 līdz 14 grādiem. Šajā laikā vīģe nometīs visas lapas, un tas ir dabisks process. Paliks kails krūmiņš. Ar pirmajiem saules stariem februārī, martā tā atkal uzplaucēs lapas, veidos kuplu krūmu, ziedēs un, labi kopta, ieriesīs arī augļus.

    5 galvenās eksotisko augu prasības

    1. Piemērots puķpods. Daudzgadīgajiem mūžzaļajiem augiem nepatīk, ka aiztiek to sakņu sistēmu, tāpēc sēklas vajadzētu likt podā, kurā no tām izdīgušais augs var turpināt augt gadu. Šiem augiem veidojas bagātīga sakņu sistēma, tāpēc piemēroti būs vidēja dziļuma un platuma podi, kas samērojami ar augu lielumu. Vienā podā var likt arī divas un trīs sēkliņas. Ja pēc pusgada redzams, ka pa poda apakšu nāk ārā saknītes, tas nozīmē, ka laiks augus pārstādīt atsevišķos podos.
    2. Augsne. Visiem šiem eksotiskajiem augiem vajadzīga barības vielām bagāta, irdena, gaisu un mitrumu caurlaidīga augsne, kas pēc struktūras ir mīksta un pufīga. To audzēšanai veikalos var nopirkt dēstu zemi vai bagātināto kūdru. Citrusaugiem ir vajadzīgs skābs substrāts (pH 5,5). Ja augsnei nebūs skāba reakcija, citrusaugu lapas cietīs no hlorozes, tās būs dzeltenas, brūnēs lapu malas, lapas nobirs. Pārējiem augiem piemērots substrāts ar neitrālu augsnes reakciju (pH 6,8–7).
    3. Gaisma. Eksotiskie augļi pie mums atceļo no tropu un subtropu klimata joslām, kur ir daudz saules, gaismas, svaiga gaisa, siltuma un mitruma. Tāpēc podiņus ar augiem vislabāk novietot uz palodzēm dienvidaustrumu vai dienvidu pusē.
    4. Mitrums.Eksotiskie augi jālaista vienmērīgi, tie jāsargā gan no pārlaistīšanas, gan iekaltēšanas. Vēlams mīksts ūdens istabas temperatūrā.
    5. Barības vielas. No sēklām audzētus augus sāk barot, kad tiem ir izaugušas īstās lapas, jo dīgstiem sākumā pietiek ar barības vielām, ko satur bagātinātā kūdra un dēstu zeme. Kad augi paaugušies, tos visus var barot ar komplekso mēslojumu. Citrusaugiem ir arī savs specializēts mēslojums. Sākumā dēsti jābaro ar zemas koncentrācijas šķīdumu, pakāpeniski devu palielinot.
    Vēdinot telpas, ļoti svarīgi sargāt šos augus no caurvēja un ledainas gaisa plūsmas gada aukstajos mēnešos.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē