• Kas ir divgadīgās puķes? 7 jautājumi par divgadīgo augu kopšanu

    Dārzs
    Liene Millere
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ole Schoener / Shutterstock
    Tiklīdz beidzas aktīvā dārza sezona, sākas nākamās plānošana. Noskaidrojam, vai un kāpēc ir vērts papildināt puķu dobes ar divgadīgajām puķēm – uzpirkstītēm, kāršrozēm, neļķītēm un citām. Konsultē Antra Vuškāne, ainavu tehniķe.

    7 jautājumi par divgadīgām puķēm

    1. Kas ir divgadīgie augi, un kāpēc tos tā sauc?
      Divgadīga auga veģetācijas laiks ir ļoti garš – šo posmu var sadalīt divās daļās: pirmajā gadā no sēklām izaug stāds, bet nākamajā, kad augs ir nobriedis, tas zied un ražo sēklas, tāpēc šādus augus sauc par divgadīgiem. Ja dārzs vai košumdobe ir mantota no iepriekšējās paaudzes, tad bieži vien jaunie saimnieki nemaz nezina, ka daļa augu tajā ir divgadīgi. Divgadīgas puķes sasējas dabiski, un rodas iespaids, ka tās ir ziemcietes.
    2. Kādi augšanas apstākļi jānodrošina divgadīgiem augiem?
      Divgadīgi augi savā ziņā ir mazprasīgi. Galvenais ir ievērot to sēšanas un stādīšanas laiku, kā arī nodrošināt ar pietiekamu mitrumu. Ja sēklas iesētas siltumnīcā, jāseko līdzi gaisa temperatūrai.
    3. Vai šie augi ir jāmēslo?
      Jebkuram augam patīk, ja to pamēslo, īpaši puķēm. Pavasarī ap šiem augiem jāuzrušina zeme, lai nodrošinātu ar skābekli, un jāpabaro ar papildmēslojumu, kura sastāvā ir slāpeklis. Arī pirms stādīšanas jāpārliecinās, lai zeme ir labas kvalitātes. Te labs piemērs ir burkāns, kas patiesībā arī ir divgadīgs augs. Tam patīk trūdvielām bagāta zeme un mitrums, tāpēc burkānus sēj jau agrā pavasarī. Līdzīgi ir arī ar divgadīgām puķēm – ja būs laba zeme, tad vēlāk īpašu kopšanu tās vairs neprasīs.
    4. Kāpēc divgadīgie augi mēdz neizaugt?
      Šo augu lielākais bieds ir nelabvēlīgi apstākļi ziemā – kailsals, krasas temperatūras svārstības, kas nepatīk nevienam augam. Lai paglābtu puķes no nosalšanas, lielākā salā tās jāpiesedz ar mulču vai egļu zariem plānā kārtā. 
    5. Kuras divgadnieces sēt vai stādīt saulainā, bet kuras – ēnainā vietā?
      Saulainā dobē vislabāk patiks parastajai kāršrozei, čemurneļķēm (studentu neļķēm), sarkanajām uzpirkstītēm un vidējām pulkstenītēm. Pusēnā un ēnā labi jutīsies alpu neaizmirstulītes, lielziedu atraitnītes un ilggadīgās mārpuķītes.
    6. Kad stāda divgadīgās puķes?
      Jūlijā, augustā un līdz pat septembra vidum, jo visdrīzāk tie būs augi, kas iesēti pavasarī un vasaras otrajā pusē sasnieguši stādu izmēru. Nav obligāti jāpērk stādi – katrs pats var iesēt puķes, jo šie augi parasti nav īpaši prasīgi, līdz ar to pietiks ar labu dārza melnzemi. Zemei jābūt bagātīgai, labi aerētai, ar neitrālu augsnes reakciju. Atkarībā no izvēlētajām puķēm, dārzā tās sēj no maija līdz jūlijam. Ja šis laiks ir nokavēts, sēklas var sēt arī vēlāk, bet tad tas jādara siltumnīcā.
    7. Cik ilgi saglabāsies divgadīgo puķu košums?
      Ja dobē ir noteikts krāsu salikums un rūpīgi veidota kompozīcija, puķu sēklas katru gadu jāpērk veikalā, lai izvairītos no augu saziedēšanās. Šādos gadījumos puķes maina krāsu, piemēram, no baltas krāsas uz zilu, bet pildīts zieds kļūst par vienkāršu vai lielziedu – par sīkziedu. Jāatceras, ka dabisku sēklu izsēšanos mēs tā vienkārši nemaz nevaram kontrolēt. Ja rudenī uznāk lielāks vējš, tad var gadīties, ka puķes nākamajā gadā izaug jau citā vietā, jo tas, ka puķes izsējas pašas, nenozīmē, ka tās to dara tajā pašā vietā, kur līdz šim augušas. 

     

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē