Rūpējies, lai nav lieks mitrums
Februārī visiem kokiem un krūmiem ir beidzies dziļā miera periods, kas aukstā laikā turpinās kā piespiestā miera periods. Stabilos ziemas apstākļos tas pasargā augus no zemas temperatūras bojājumiem. Pēc miera perioda augi jūt temperatūras svārstības, to zarus var izmantot plaucēšanai.
Ja siltāka temperatūra šo miera periodu pārtrauc, atkārtoti tajā ieiet augi nespēj.
Ja augsne ir pārlieku mitra, tas var radīt būtiskus sakņu sistēmas bojājumus. Saknēm ilgi atrodoties ūdenī, bezgaisa elpošanas rezultātā veidojas toksiski savienojumi, izdalās etilēns, kas pavasarī dārziem var pievilināt nevienādo mizgrauzi. Ja vien iespējams, svarīgi būtu stāvošo ūdeni aizvadīt prom no augu saknēm.
Ja sniega kārta uzsnigusi uz nesasalušas zemes, tad pie koku stumbriem to vajadzētu nomīdīt, lai nesautē stumbru.
Pēdējais brīdis kaļķot stumbrus
Ja līdz šim nav pagūts nokaļķot koku stumbrus, tad februāris ir pēdējais brīdis, lai to paveiktu. Vēlāk šādam darbam būs tikai dekoratīva nozīme. Kaļķot nedrīkst sala laikā. Ja jau redzama saplīsusi miza, to apsmērē ar brūču ziedi un ar stingru materiālu (auklu, drānu vai citu) apsien. Laikus apkopta brūce labi saaugs!
Apgriez krūmus un kokus, griez potzarus
Ja nav sals, vari sagriezt potzarus. Izvēlies labi nobriedušus, viengadīgus dzinumus, ideālā variantā no saules puses. Potzarus neņem no ūdenszariem. Ja līdz šim bijuši lielāki sali, tad, iespējams, kauleņkoku zari ir apsaluši, taču pēc skata to grūti noteikt.
Vai februārī veidot koku vainagus? Sala laikā nedrīkst, jo var ciest brūces. Ja sala nav, tad veidot drīkst, bet nekad nevar zināt, kādi laikapstākļi pēc tam sekos.
Ja uznāks stiprs sals, tas var ieviest vēl lielākas korekcijas koku vainagos. Turklāt rēķinies, ka, kokus veidojot ļoti agri, tiem būs izteikta vēlme spēcīgi augt, tāpēc šobrīd nevajadzētu veidot labi augošus, spēcīgus kokus.
Ja vēlu rudenī nav veikta ogu un aveņu krūmu izgriešana, to var sākt darīt jau šobrīd. It īpaši, ja redzami kaitēkļu – piemēram, upeņu pumpuru ērces un avenāju pangodiņa – bojājumi, šos zarus vajadzētu izgriezt un sadedzināt. Ja tos atstāsi dārzā, pavasarī visi kaitēkļi pārvietosies uz augošajiem augiem.
Dzīvnieki un putni dārzā
Lai pavasarī zīlītes, zvirbuļi un citi mazie putni dzīvotos pa koku zariem un meklētu ēdamo saviem bērniem, tie ziemas laikā dārzā jāpiebaro. Putni nav suņi, tos nevar pasaukt un likt dārzu sargāt, kad zaros parādās kaitēkļi. Ja dārzā paviesojušies zaķi, stirnas vai brieži, pārbaudi, vai nevajag apkopt grauzumu, plēsumu un citas brūces.