Raksts publicēts žurnāla Ievas Māja 2018. gada aprīļa numurā
Konsultē Inese Pauliņa, K Senukai vecākā pārdevēja, Kristaps Steķis, SIA Kājslauķu sistēmas valdes loceklis.
Pēc slaucīšanas veida kājslauķus iedala divās grupās – rupjos netīrumus tīrošie un mitrumu uzsūcošie. Rupjo galvenais uzdevums ir noslaucīt augsnes daļiņas, smiltis un citus lielus netīrumus. Savukārt mitruma uzsūcošie notīrīs putekļus, nelielu smilšu daudzumu un slapjās apavu zoles.
Citi lasa
Dzīvokļu mājām piemērotākie būs maigāka tipa kājslauķi – no sintētiskajām šķiedrām, polipropilēna, gumijas vai poliamīda šķiedru paklājiņi. Savukārt privātmājās, kur ar apavu zolēm ienesam ievērojami vairāk smilšu, skaidu, lapu un citus netīrumus, efektīvāki būs abrazīvāki kājslauķi. Kā durvju ārpusē, tā priekšnamā kājslauķi ir jānovieto pēc iespējas tuvāk durvju pacēlumam – tā, lai neveidotos slidena un netīra josla starp slieksni un kājslauķi.
Novieto vienu aiz otra
Pie dzīvokļa namdurvīm kājslauķis var apvienot gan netīrumu notīrīšanu, gan mitruma uzsūkšanu. Šo labi paveiks abrazīvie un vizuāli pievilcīgie kokosa šķiedru kājslauķi ar gumijas pamatni.
Privātmājā ieteicams divu veidu kājslauķus novietot vienu aiz otra – ārpus durvīm rupjo netīrumu kājslauķi, bet iekšpusē – mitrumu uzsūcošo.
Ja izmantosi tikai rupjo, tas zoles pietiekami nenosusinās, taču, ja apavus slaucīsi tikai uz mitrumu uzsūcošā, tas ātri kļūs slapjš un netīrs. Ar mitrumu pārblīvēts kājslauķis ne vien nenotīrīs apavus, bet arī sasmērēs grīdu.
Pareizais izmērs
Kājslauķu izplatītākie izmēri ir 40 × 60 vai 45 × 75 centimetri. Parasti kājslauķi izvēlas durvju ailes platumā. Vēl svarīgi, cik daudz cilvēku ikdienā izmantos kājslauķi. Ne tikai sabiedriskās ēkās vajag lielu un izturīgu kājslauķi, tas noder arī mājā, kur dzīvo kupla ģimene. Lielāku – vismaz četru soļu vai divu metru garumā – kājslauķi vajag arī mājā, kur iekšā un ārā skraida bērni, kas nemēdz apstāties un rātni noslaucīt kājas uz maza paklājiņa. Kājslauķa platumam būtu jānosedz visa kustības trajektorija. Sadzīves preču lielveikalos iespējams iegādāties arī dažādu platumu āra un iekštelpu kājslauķus, ko, līdzīgi kā grīdas segumus, var nogriezt vajadzīgajā izmērā.
Plāno vai biezo?
Arī kājslauķa biezums ir svarīgs. Veikalos pieejamo kājslauķu biezums var būt no 6, 8, 10, 12 milimetriem līdz pat vairākiem centimetriem. Pirms dodies uz veikalu izvēlēties, nomēri, cik liels attālums ir no durvju pacēluma jeb durvju apakšas līdz grīdai. Ja tie ir tikai pāris milimetri, augstie abrazīvie koka vai biezie gumijas un metāla kājslauķi nederēs. Atliks izvēlēties kādu plānāku modeli, piemēram, gumijas vai sintētiskās šķiedras kājslauķi.
Arī kājslauķis jātīra!
Ja redzami putekļi, saķērušās dzīvnieku spalvas vai citi netīrumi, paklājiņš jāiztīra. Taču arī šķietami tīrs kājslauķis jātīra reizi nedēļā. Tad tas kalpos ilgāk un labāk pildīs savu uzdevumu.
Ja kājslauķis ir režģis bez pamatnes, netīrumi izbirs tam cauri, un pietiks kājslauķi vien regulāri izkratīt un saslaucīt zem tā sakrājušos netīrumus. Plastmasas, poliamīda un gumijas kājslauķus var uzturēt tīrus, tos izkratot, izmazgājot un nožāvējot pirms lietošanas. Savukārt, ja kājslauķim ir gumijas vai cita materiāla pamatne, netīrumi krāsies kājslauķī. Tad paklājiņu vajag izsūkt vai kārtīgi izpurināt. Nereti no šādiem zoļu tīrītājiem visas smiltis neizdodas iztīrīt un tīrīšana ir diezgan netīrs un putekļains darbs. Dabisko šķiedru kājslauķi, īpaši ziemās un lietainā laikā, vajadzētu regulāri žāvēt, citādi tas sasmaks vai sāks pelēt. Sintētisko šķiedru paklāju var mazgāt ar ziepjūdeni vai citu piemērotu līdzekli un izžāvēt.
Jo labāk kājslauķī ķeras netīrumi, jo grūtāk to iztīrīt. Tāpēc, jau iegādājoties kājslauķi, jāizpēta, vai iespējams to ērti un nesabojājot iztīrīt.
Ilgākam laikam – iebūvējamie kājslauķi
Aizvien populārāki pie privātmāju sliekšņiem kļūst arī iebūvējamie kājslauķi. To izmēri ir lielāki – sākot no 69 × 49 centimetriem. Parasti tie ir gatavoti no cinkota metāla vai alumīnija. Metāla restes var papildināt gumijas vai gumijas un plastikāta maisījuma loksnes. Šie kājslauķi labi savu darbu veiks vismaz piecus gadus. To priekšrocība ir iebūvētā bedre jeb padziļinājums, kurā ieguls kājslauķis. Pats kājslauķis būs vienā līmenī ar grīdu, taču netīrumi no zolēm sabirs kājslauķa bedrē. Kājslauķi viegli, bez papildu instrumentiem var izņemt un liekos netīrumus izkratīt. Tad pašu bedri izslaucīt un kājslauķi nolikt atpakaļ. Šāda kājslauķa izbūve gan ir salīdzinoši dārgāka – sākot no aptuveni 100 eiro.
Noderīgi padomi
- Ja ievēro, ka kājslauķa dažādie materiāli nav salīmējušies stingri un kāda maliņa ir atlupusi jau veikalā, izvēlies citu modeli.
- Kājslauķi liec vietā, kur parasti stāvi, atslēdzot durvis. Kājslauķis sāks darbu jau tad, kad uz tā nostāsies.
- Ja caur parādes durvīm jāienes liela mēbelei vai cita smaga lieta, kājslauķi pārvieto – smagums to neglābjami sabojās.
Populārākie kājslauķu veidi
- Pīts jūraszāļu kājslauķis
Notīrīs nelielu smilšu daudzumu.
Piemērots iekštelpām vai vasarnīcām.
Smiltis izbirs cauri, viegli kopjams – var izpurināt. - Plastmasas vai polietilēna kājslauķis
Parasti abrazīvs – labi notīrīs lielus netīrumus.
Var novietot zem klajas debess – mitrums nekaitēs.
Netīrumi izbirs cauri. Var izpurināt un mazgāt, bet dzīvnieku spalvas iztīrīt būs grūti.
Kalpo salīdzinoši ilgi. - Gumijas
Netīrumus notīrīs atkarībā no reljefa.
Mitrumu iztur labi, taču to neuzsūc. Ja kājslauķī krājas ūdens, tam apkārt var izveidoties peļķe, aukstā laikā tas apledos.
Daudz dažādu reljefu, izmēru un biezumu.
Dažiem netīrumi izbirs cauri, bet dažos paliks iekšā. Abus veidus var tīrīt ar suku, izpurināt un mazgāt. - Kokosa šķiedras kājslauķis
Labi notīra netīrumus un uzsūc mitrumu.
Dažādi dizaini un raksti, skaisti izskatīsies gan iekštelpās, gan ārā.
Netīrumi krāsies paklājiņā dziļumā. Var izsūkt ar putekļsūcēju vai izpurināt, taču ne vienmēr izdosies iztīrīt pavisam.
Kalpo salīdzinoši ilgi. - Kombinēti gumijas un kokosšķiedras kājslauķi
Netīrumus notīra vidēji labi, uzsūc mitrumu.
Parasti mājīgs dizains.
Netīrumi paliks iekšā paklājiņā. Visus netīrumus neizdosies iztīrīt. - Sintētiskās šķiedras kājslauķis ar gumijas pamatni vai rakstu
Labi uzsūc mitrumu un notīra netīrumus.
Piemērotāks iekštelpām.
Daudzveidīgs dizains.
Ātri sasmērējas un diezgan ātri nodilst. - Koka kājslauķis ar PVC sariņiem
Netīrumus notīrīs ļoti labi.
Stabils.
Netīrumi izbirs cauri. Var arī mazgāt.
Samērā augsti, tāpēc nebūs piemēroti zemiem sliekšņiem. - Metāla kājslauķis
Kvalitatīvs ražojums tīrīs ļoti labi.
Ja kājslauķis nebūs kvalitatīvs, var apledot un netīrīt vispār.
Ilgmūžīgs, taču smags. - Metāla kājslauķis, kombinēts ar kokosa šķiedrām
Netīrumus notīra ļoti labi, uzsūc mitrumu.
Netīrumi izbirst cauri. Ja restes ir lielas, netīrumus uz grīdas var pamanīt.
Viegli kopt. - Poliamīda kājslauķis
Netīrumus un mitrumu tīra vidēji labi, neuzsūc mitrumu.
Samērā plāns.
Daudzveidīgs dizains.
Diezgan ātri nodilst.