Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kas augļu dārzā jādara maijā, lai šogad būtu bagātīga augļu un ogu raža?

    Dārzs
    Ilze Grāvīte
    3. maijs, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: g_tech / Shutterstock
    Aprīļa beigas un maija sākums ir koku un krūmu stādīšanas laiks. Tāpat šajā mēnesī laiks nodarboties ar augļu koku potēšanu, mēslošanu un mulčēšanu. Vērts pievērst uzmanību augļu dārza veselībai – kaitēkļi jau ir modušies!

    Konsultē Ilze Grāvīte, Dr. agr., agronome, Dārzkopības institūta vadošā pētniece.

    • Gādā, lai stādāmo augu sakņu sistēma neiežūtu. Konteinerstādiem pirms stādīšanas noteikti izmērcē sakņu kamolu. Ja saknes stipri satinušās, pašķetini un padali, lai tās var augt plašāk. Daudz neīsini sakņu galus, kur sakrājušās barības vielas. Maija beigās, kad augsne kārtīgi iesilusi, stādi vīnogulājus. 
    • Sākoties sulu cirkulācijai, var veikt gan jaunu koku potēšanu, gan arī resnāku zaru pārpotēšanu ābelēm un bumbierēm. Kauleņkokus potē, kad tie gatavojas ziedēt. Tad var novērtēt veselos un salušos zarus un nesanāks uzpotēt uz salā bojātā, uzpotētie zari saņem sulas mitrumu un straujāk pieaug. 
    • Ja ziedēšanas laiks ir vēss (ap plus 5 grādiem) un vējains, nosmidzini augus ar līdzekļiem, kas mazina stresu (tādus piedāvā vairākas firmas). Tas uzlabos gan apputeksnēšanos, gan apaugļošanos un samazinās augļaizmetņu biršanu, īpaši kauleņkokiem.
    • Lai saprastu, kādi kaitēkļi parādījušies dārzos, izmanto Valsts augu aizsardzības dienesta izveidoto novērojumu karti http://noverojumi.vaad.gov.lv/. Tā kā lielu daļu augu aizsardzības līdzekļu var iegādāties tikai ar speciālajām apliecībām, ir svarīgi kaitēkļus ierobežot ar citām metodēm – gan savākt vecās lapas, bojātos augļus un augu daļas, gan apstrādāt augsni, gan izgriezt zarus un izņemt no kokiem kaitēkļu perēkļus, gan izrakt un sadedzināt slimos augus, gan nolasīt vai saspiest kaitēkļu. Jau aprīlī ieteicu gatavot rūgstošo sulu traukus. Maijā ir īstais brīdis tos likt lietā! 
    • Mēslo augļu kokus un ogu krūmus, jo tiem ir aktīvās augšanas laiks. Ja ir pietiekami gari pagājušā gada dzinumi, var izvēlēties mēslošanas līdzekli ar zemāku slāpekļa (N) saturu. Ja viengadīgie dzinumi ir nelieli, tad slāpekļa var būt vairāk. Vieglākā (smilšainākā) augsnē mēslojuma devu vēlams sadalīt divām reizēm, lai barības elementi mazāk izskalotos. Mālainākā augsnē mēslojuma devu var nedalīt. Bīstamāk ir augu pārmēslot nekā nemēslot!
    • Pagājušajā gadā veidotiem kokiem izlauz ūdenszarus. Negriez ar šķērēm, citādi katra zara vietā no snaudošajiem pumpuriem izaugs divi. 
    • Mēneša sākumā, pirms saaugušas nezāles, atjauno mulčas kārtu. Vēlāk nemulčētās apdobes vispirms būs jāravē un tikai tad jāmulčē. 
      Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē