Vēlme paslēpties tumšā vietā vienmēr saistīta ar bailēm, kas pamatotas ar pieredzi, instinktiem vai fizioloģiskiem iemesliem. Ja tavs suns kļuvis pārāk noslēgts un lielāko dienas daļu slēpjas – ar ko izskaidrot šādu uzvedību?
Daba
Suņu uzvedības eksperti uzskata, ka viens no šādas uzvedības iemesliem varētu būt tas, ka suņi cēlušies no vilkiem. Vilki rok savu midzeni zemē, un, tā kā suns ir tiešs vilka pēctecis, viņam saglabājušās tās pašas ģenētiskās īpatnības.
Midzenis aizsargā vilku no visām pusēm, tāpat arī suns, kurš palīdis zem gultas, aizsargāts no augšas ar matraci, bet no sāniem ar dzīvokļa vai mājas sienām. Nevajag cīnīties ar dabu, bet pieņemt suņu ģenētiskās īpatnības un nopirkt mīlulim sintepona mājiņu, kas mierīgi varēs aizvietot viņam vilku midzeni.
Bailes
Tā ir ļoti svarīga emocija, lai izdzīvotu, bailes pasargā dzīvnieku no muļķīgām un riskantām darbībām. Tieši bailes ir visizplatītākais iemesls tam, ka suns cenšas paslēpties kādā tumšā vietā. Līdzās vēlmei paslēpties bailēm ir vēl vesela virkne pazīmju: trīcēšana, elsošana, smilkstēšana, rūkšana, ja tuvojas cilvēks utt. Viena no visspilgtākajām baiļu pazīmēm – starp kājām iežmiegta aste. No kā gan var baidīties suns, esot mājās?
- Nepazīstami cilvēki – nav iespējams pateikt, pēc kādām pazīmēm suņi spēj atšķirt labus cilvēkus no ļauniem. Dažas suņu šķirnes, kurām ir tieksme sargāt, var uzbrukt nedraugiem. Dekoratīvie sunīši, kuriem sargāšanas instinkts nav tik attīstīts, var sabīties un paslēpties.
- Troksnis – skaļa mūzika, perforatora skaņas aiz sienas – var izbiedēt suni. Nevajadzētu aizmirst, ka dzirde mūsu mazajiem brāļiem ir daudz jutīgāka nekā mums. Tas, kas mums ir vienkārši skaļi, sunim ausis plēš pušu. Suns var sabīties arī no salūta skaņām un pērkona dārdiem un paslēpties zem gultas.
Pieredze
Pieredze – suņu labākais skolotājs. Daudzi cilvēki dzīvniekus ņem no patversmes kopā ar viņu pagātnes nastu. Lielākā problēma, ka nereti grūti noteikt, kur un kādos apstākļos suns iepriekš dzīvojis.
Pēc adaptācijas perioda saimnieks saskaras ar virkni problēmu, un vairums no tām ir absolūti nepamatotas, skatoties uz suņa dzīvi te un tagad.
Šādā gadījumā palīdzēs tikai suņa uzvedības vērošana. Suņi vienmēr reaģē reflektori, proti – baidās no kaut kā konkrēta. Ja izdosies atklāt likumsakarību, tu varēsi pārraut saiti, kas noved pie bailēm.
Dažus suņus, kas iepriekš pārcietuši vardarbību un cietsirdību, izmainīt neizdodas. Bailes pavada viņus visu atlikušo dzīvi, un ar to vajag samierināties. Ja nekādas korekcijas metodes nepalīdz, mājdzīvnieks tā arī paliek nedrošs un bailīgs, vienīgā alternatīva – gaidīt un atbalstīt mīluli. Gadās, ka dzīvnieks patstāvīgi pārvar savas fobijas, zinot, ka viņu mīl un par viņu rūpējas.
Uztraukums
Tā ir daudzpusīga emocija, kas var novest dzīvnieku līdz depresijai un nervu sabrukumam. Stress nav nekas briesmīgs, ja tas nav ilgstošs. Vienkāršs piemērs: mājā dzīvo mazs bērns un suns.
Četrkājainais ir maigs pret mazuli, bet bērns atļaujas viņam darīt pāri (nepazināti, protams). Suns cieš, cik nu iespējams, taču, kad šādas rotaļas nodara jau sāpes, dzīvnieks slēpjas. Tā tas turpinās dienu no dienas, suns atrodas pastāvīgā stresā un bailēs satrūkstas, jau izdzirdot bērna soļus
Tālāk iespējami divi notikumu attīstības varianti ar vienādu iznākumu: dzīvnieks aizstāvēsies un iekodīs bērnam vai arī cietīs, iegūs psihisku traumu, pārstās sevi kontrolēt un atkal – iekodīs bērnam.
Divi suņi
Ja tev mājās ir divi dažādu izmēru suņi, vienam no viņiem var mainīties uzvedība dominējošā faktora dēļ. Suns, kurš izmēros ir lielāks un stiprāks par otru, vienmēr centīsies uzkundzēties, bet otrs vienkārši baidīsies no viņa. Jāpaiet laikam, lai tavi mīluļi pierastu dzīvot zem viena jumta un kļūtu par draugiem. Ja nu viņi tomēr turpina pastāvīgi kauties, prātīgākais būtu tos nošķirt.
Apstākļu maiņa
Ja suņa saimnieks pārcēlies uz citu māju vai dzīvokli, suņa uzvedība var mainīties. Dod sunim laiku iejusties jaunajā vietā, un suņa psiholoģiskais stāvoklis ieies normālās sliedēs.
Slimība un sāpes
Suns nekā neēd, kūtri kustas, dzer daudz ūdens. Suņa deguns ir silts un sauss. Tās ir drošas pazīmes, ka suns ir sasirdzis. Viņu traucē kņada, TV skaņas un gaisma, tāpēc viņš cenšas paslēpties kādā nomaļā vietā. Izsauc veterinārārstu uz mājām, lai viņš apskata mīluli un izraksta nepieciešamos medikamentus slimības efektīvai ārstēšanai.
Pēc dzemdībām vai pārciestas operācijas mīlulis var izjust sāpes, kas var pastiprināties, anestēzijai samazinoties. Arī tad viņš centīsies nolīst kaut kur pagultē.
Viltus grūsnība
Viltus grūsnība parasti iestājas aptuveni divus mēnešus pēc meklēšanās un izpaužas kā piena dziedzeru pietūkums, no pupiņiem sāk izdalīties piens, kucei pieaug ēstgriba, viņa kļūst gausa un sāk taisīt migu it kā gaidāmajiem kucēniem.
Viltus grūsnības periodā centies iespējami mazāk kucei dot piena produktus, bet vislabāk – vispār uz laiku tos izslēdz no ēdienkartes. Uzliec kucei pēcoperāciju apkakli, lai neļautu viņai laizīt savus pupus, tādējādi stimulējot piena veidošanos. Atceries – šajā laikā kuci nekādā gadījumā nedrīkst sterilizēt, to dara tikai tad, kad beigusies viltus grūsnība. Parasti tā ilgst 1–3 nedēļas.
Rotaļa
Tavs kucēns slēpjas zem gultas? Neuztraucies, viņš vienkārši rotaļājas. Kucēnam vēl nav noformējusies psihe, tāpēc ļoti bieži nevaram izprast viņa uzvedību. Nepaies ilgs laiks, kad kucēns pieaugs un ieradums slēpties zem gultas pazudīs pats no sevis.