- Ar pelēko puvi avenes un zemenes inficējas jau ziedēšanas laikā. Ogas kļūst mīkstas, viegli birst. Katra sapuvusī oga inficē blakus esošās veselās ogas, tās pārklājas ar pelēcīgu apsarmi… Slimība pārziemo augu atliekās, tāpēc svarīgi ir fitosanitārie darbi.
- Pēc iespējas jāsavāc visas sapuvušās ogas, tās nevar atstāt arī zemē. Ja uzklāta mulča, tas apgrūtina darbu, jo ogas sašķīst un paliek, piemēram, starp šķeldu mulčas gabaliem. Katram gribas pēc iespējas lielāku ražu, tāpēc nereti avenēm atstājam par daudz dzinumu. Šādā sabiezinātā stādījumā nelīdzēs pat ķīmiskie augu aizsardzības līdzekļi.
- Aveņu dzinumi ir jāretina! Tie veicina ne tikai slimību attīstību, bet arī konkurē ar ražojošiem dzinumiem par ūdeni un barības elementiem, kā arī paši savā starpā. Jaunos dzinumus retina, kad tie sasnieguši 20–25 centimetru garumu. Atstāj spēcīgākos! Uz vienu metru nevajadzētu atstāt vairāk par 10–15 jaunajiem dzinumiem. Izņēmums var būt pēdējos gados populārās Rietumeiropas šķirnes, kas bargākā ziemā varētu apsalt vai izsalt, tāpēc pieļaujama gandrīz visu jauno dzinumu atstāšana, retināšanu atliekot uz agru pavasari. Taču nekādā gadījumā nedrīkst atstāt dzinumus ar redzamām slimības pazīmēm.
- Līdz ar puvi avenēm bieži uz to dzinumiem novērojami zilganvioleti vai sarkanbrūni plankumi. Tā ir slimība, ko sauc par avenāju mizas plaisāšanu. Ja infekcija stipra, arī uz lapām var redzēt nekrotiskus plankumus V burta veidā. Nākamajā gadā ražojošo dzinumu miza saplaisā un atlobās, stipri bojāts dzinums nokalst. Arī avenāju iedega parādās jau jūnijā kā sīki plankumiņi uz dzinumiem, bet tā pa īstam to var ievērot tikai vasaras otrajā pusē, kad sīkie plankumiņi kļuvuši lielāki, ar pelēcīgu vidu un brūni violetu apmali. Abas šīs slimības visbiežāk sastopamas pārāk biezā stādījumā. Tātad vēlreiz – dzinumu retināšana! Bojātos dzinumus nekavējoties izgriež un aizvāc no dārza.
- Pēdējā laikā diezgan izplatīta situācija – jau ražojošs aveņu dzinums sakalst, tam nobrūnē lapas. Iemesli varētu būt vairāki – no aveņu pangodiņa līdz sakņu fitoftorajai puvei. Sastopamas vēl vairākas aveņu slimības, tāpēc neskaidras dzinumu novīšanas un sakalšanas gadījumā tos vajag nevis izgriezt, bet izrakt.
Kāpēc pūst avenes un zemenes?
Dārzs
11. jūnijs, 2024
Komentēt
Ilgi gaidītās avenes un zemenes jūnijā dobē bieži atrodam jau daļēji sapuvušas. Ja to piedzīvojam lietainās vasarās, vainojam laikapstākļus, taču tā ne vienmēr ir. Kāpēc tā notiek un ko darīt, lai šī kaite tavu dārzu nepiemeklētu?