- Ja izgāzušies dzinumi, rūpīgi jāizpēta, kas tam varētu būt par iemeslu. Vispirms jāapskata dzinumi pašā apakšā, kur tie aug ārā no zemes.
- Ja dzinuma apakšā redzams brūnējums, tas vēsta, ka peoniju apsēdusi pelēkā puve – tās skartajā vietā dzinumam zudusi noturība, tāpēc tas izgāzies. Lai puvi apkarotu, dzinumi jāapstrādā ar kādu no preparātiem, kas paredzēti sēnīšu slimību apkarošanai, – tie meklējami dārzkopības veikalos. Apstrādāt vēlams arī veselos dzinumus, jo sēnīšu slimības izplatās ar sporām, turklāt ātri. Vienkāršāk pelēko puvi ir pamanīt agri pavasarī, kad dzinumi tikko sākuši augt: nereti var novērot, ka daļa no tiem tā kā vīst, tā kā netiek citiem līdzi augumā – nereti tas ir pelēkās puves dēļ, un tad slimības skartie dzinumi jāizgriež, bet atlikušie veselie jāmiglo. Vēlāk vasarā sēnīšu slimības vairāk aktivizējas karstā, sutīgā laikā un arī ilgstošās lietavās, tāpēc šajos brīžos peonijas jāuzmana rūpīgāk.
- Peoniju cera izgāšanos var veicināt arī pārmērīga mēslošana ar slāpekli – tā iespaidā dzinumi aug strauji un nesabalansēti un, kaut gan leknāki, vienlaikus ir arī nenoturīgāki. Tādā brīdī, ja vēl palīdz spēcīgāki lieti un vēji, stādījumi var nopietni izgāzties. Ja tā noticis, labākais variants ir veikalos iegādājamie speciālie riņķi, kurus apliek ap ceru, un tie palīdz augam noturēties. Otrs variants: ar aukliņu piesiet pie glītiem mietiņiem.
Kāpēc peoniju krūms gāžas uz visām pusēm?
Dārzs
14. jūnijs
Komentēt
Jautā lasītājs: «Manam lielajam peoniju krūmam šogad daļa lakstu sakrituši gar zemi. Kāpēc tā, un kā peonijai palīdzēt?» Izrādās, ka šo problēmu var izraisīt gan slimība, gan pārlieku centīga mēslošana.