Konsultē Sandra Stabinge, seno kultūraugu lološanas kustības iniciatore.
Vācot savā dārzā augošo augu sēklas, ilgtermiņā iegūstama labāka raža, jo augi laika gaitā pielāgojas katra dārza augsnei un reģiona klimatam. Tomēr labam rezultātam svarīgi arī vēl citi priekšnoteikumi!
Pašapputes vai svešapputes?
Lai kvalitatīvi ievāktu sēklas un saglabātu augam raksturīgās īpašības, jāzina, vai tas ir svešapputes vai pašapputes augs. Vienkāršāk sēklas iegūt no pašapputes augiem, kas izmanto savus ziedputekšņus, lai apaugļotu ziedus, piemēram, no zirņiem, pupiņām, salātiem, baklažāniem un tomātiem.
Svešapputes augi, kā kāposti, burkāni, ķirbji, galvenokārt izmanto citu augu ziedputekšņus, tāpēc tiem nepieciešama ārēju spēku, piemēram, kukaiņu vai vēja, palīdzība, kas ziedputekšņus pārnes no viena auga uz otru.
Ja gribi ievākt sēklas no svešapputes augiem, šķirnes jāstāda ļoti tālu cita no citas – 10 līdz 200 metru. Tikai tad, iespējams, iegūsi sēklas, no kurām izaugs augi ar šķirnei raksturīgajām īpašībām.
Vai sēklas gatavas?
Lai ievāktu sēklas, tām ir pilnībā jāienākas, tomēr, ja nogaidīsi pārāk ilgi, tās var sākt pelēt vai izbirt. Pati daba parāda, kad sēklas ir gatavas – augs izskatās izžuvis, sauss un sačervelējies, piemēram, pākstis kļūst čaukstošas. No gaiši zaļām pākstīm iegūt sēklu ir riskanti, jo labi nogatavojusies sēkla ir uzkrājusi vairāk barības vielu un tai ir spēcīgāks dīglītis.
Raksta turpinājumā lasiet, no kuriem augiem ievākt sēklas, kā tās tīrīt un glabāt!