Ziemas sezonā telpās, kas tiek apsildītas ar centrālapkuri (it īpaši mājās ar pakešu logiem), gaiss vairākumam papagaiļu ir par sausu. Viņu apspalvojumam trūkst mitruma, spalvas zaudē veselīgumu, un putni sāk tās plūkāt. Šādos apstākļos papagaiļiem noteikti jādod iespēja pašiem vannoties vai arī viņi jāapsmidzina ar pulverizatoru, bet dažas sugas pat jāmazgā zem tekoša ūdens.
Kādas ūdens procedūras papagaiļiem piedāvāt?
- Ik dienu būrītī ielikt vanniņu ar remdenu ūdeni. Papagailis pats novērtēs, vai vēlas vannoties. Piespiest ar varu nedrīkst, citādi papagailim tā būs psihiska trauma.
- Dažiem papagaiļiem patīk pērties mitrās salātlapās (ziemā jāuzmanās, lai tās nebūtu ķīmiski apstrādātas, jo putns tās noteikti paknābās).
- Vasarā var piedāvāt aprasinātu buķeti ar papagailim nekaitīgiem ziediem, augiem un zaļumiem.
- Ziemā var dot aprasinātu mazdārziņu ar blīvi izdīgušiem asniem (bez zemes).
- Sausā laikā (arī karstā vasarā) ik dienu putnu ieteicams apsmidzināt ar pulverizatoru.
- Dažiem lielajiem papagaiļiem patīk vannoties zem siltas dušas vai tekoša krāna ūdens. To ieteicams darīt reizi nedēļā, putnu pie šīs procedūras pieradinot pamazām. Mazgājoties papagailim ir kārtīgi jāizmirkst līdz ādai. Pēc vannošanās jāuzmanās, lai telpā būtu silts un nebūtu caurvēja. Vēdināt telpu drīkst tikai tad, kad putns ir nožuvis.
Kā pieradināt pie apsmidzināšanas?
- Lai ūdens procedūra jau pašā sākumā papagaili nepārbiedētu, jāsāk ar vienkāršu pastaigāšanos gar būri ar pulverizatoru rokās – lai putns pierastu pie šī priekšmeta.
- Nākamais solis – ar pulverizatoru, papagailim to redzot, jāapsmidzina puķes uz palodzes vai vienkārši jāsmidzina gaisā. Tas jādara vairākas dienas, pamazām smidzinot arvien tuvāk būrim.
- Kad pamani, ka putns uz šo priekšmetu vairs īpaši nereaģē, vari mēģināt no attāluma uzsmidzināt ūdeni būrim, ik dienu šo attālumu samazinot.