Atbild Ingūna Gudrupa, Latvijas Universitātes botāniskā dārza telpaugu eksperte. Šī ir diezgan bieža ķibele, un varu droši teikt – ja falenopsim kļūst ļenganas lapas, tas ir signāls, ka problēma ir auga saknēs.
Biežākā kļūda, kāpēc ar saknēm sākas neraža, ir pārlaistīšana, ja telpa ir vēsa (16–18 un mazāk grādu). Arī telpu vēdināšana aukstā laikā, nenoņemot augu no palodzes.
Ko darīt?
- Augs noteikti jāizņem no podiņa un rūpīgi jāaplūko saknes. Vai nu augam bijis par sausu un saknes iežuvušas, vai – tieši otrādi – tas bijis pārlaistīts un saknes sākušas pūt. Bojātās saknes nogriež. Ja falenopsim vēl ir veselas saknes un pie auga pamatnes ir redzams kāds jauns saknes aizmetnis, tad augu vēl var glābt un tam ir iespēja atlabt.
- Pārstādi augu mizu substrātā. Pēc pārstādīšanas uzreiz nelaisti, lai apžūst ievainotās griezto sakņu vietas. Vislabāk orhideju laistīt ar caurliešanas metodi – lej no augšas, lai liekais ūdens iztek cauri. Šajā ziņā noderīgi ir orhidejām domātie kašpo jeb speciālie podiņi, kuriem viducī ir pacēlums. Mēreni aplejot augu, tā saknes nemirkst ūdenī, bet liekais ūdens, kas nedaudz uzkrājies trauka apakšā, iztvaikojot rada gaisa mitrumu telpā.
- Auga lapas regulāri rasini – bet tikai tad, ja temperatūra telpā ir 18 un vairāk grādu.