• Kāpēc nezied parūkkoks?

    Dārzs
    Sandra Diedziņa
    13. septembris, 2018
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: shutterstock
    Viss par un ap parūkkoku – krāšņo krūmu no Vidusjūras zemēm, ko iespējams audzēt arī pie mums. Kā palīdzēt parūkkokam uzziedēt, un kas tam patīk un nepatīk?

    Atbild bioloģijas zinātņu doktore, Jāņa Aldermaņa dārzniecības vadītāja Vija Rožukalne. Parastais parūkkoks (Cotinus coggygria) Latvijā biežāk redzēts kā 2–3 metrus augsts krūms, un būtu svarīgi to regulāri ik pēc trim gadiem veidot – jāapgriež 2/3 no iepriekšējā gada pieauguma.

    Neaizmirsti visu krūmu apgriešanas likumu – jo vājāks krūms, jo spēcīgāka apgriešana!
    Parasti to dara pavasarī pirms lapu plaukšanas, bet es iesaku parūkkoku apgriezt pēc lapu plaukšanas. Tāpēc, ka, pumpuriem pamostoties, var redzēt, kas ir pārziemojis un kas ne. Turklāt jāņem vērā, ka parūkkokam ziedi veidojas uz divgadīgajiem dzinumiem. Tātad, ja nogriezīsi visus, ziedus tajā gadā nesagaidīsi.

     Parūkkoks bez ziediem

    Kāpēc vēl nezied parūkkoks?

    • Pirmkārt, tā var notikt, ja augsnei nav pareizs pH, tad neieriešas ziedpumpuri. Parūkkokam nepieciešama sārmaina vai neitrāla augsne (pH 7). Ja augsne skāba, tās kaļķošanai uz 10 kvadrātmetriem jāizmanto 2–4 kilogrami dārza krīta. Ja augsne smagāka, mālaina, tad vajadzīgi 4–6 kilogrami uz 10 kvadrātmetriem.
    • Otrkārt, parūkkokam mēdz nosalt jaunie dzinumi. Manā Berģu piemājas dārzā ir bijis pat tā, ka pēc bargās ziemas viss parūkkoks ir beigts līdz zemei, bet tad ataug arvien skaistāks un nākamajos gados zied. Ļoti spēcīgs dzīvotspars!
    Lai jaunie dzinumi nenosaltu, lai tie pagūtu pārkoksnēties, uzreiz pēc Jāņiem parūkkoku nevajadzētu mēslot ar slāpekli saturošu mēslojumu.
    Turklāt tas noteikti jāstāda saulainā vietā, jo parūkkokam ir garš veģetācijas periods un ēnainā vietā tas līdz salnām nebeidz veģetāciju, tāpēc nosalst.
    • Treškārt, parūkkoks ir ārkārtīgi jutīgs pret augstu gruntsūdens līmeni. Šim augam ir ļoti liela, spēcīga un sazarota sakņu sistēma. Ja ir augsts gruntsūdens, parūkkoks no tā cieš. Tāpat, ja tas iestādīts vietā, kur sakrājas lietus un atkušņu ūdens. Parūkkokam vajadzīga drenēta augsne.
    • Arī liels sausums var būt par iemeslu tam, kāpēc parūkkoks nezied. Tāpēc pavasarī parūkkoku vajag intensīvi apliet, jo bieži vien sausos pavasaros ziedpumpuri izkalst un tas vairs nezied.

    1 komentārs

    Inese Pūce
    Mans parūkkos ir apmēram 7 gadus vecs, otrājā gadā pēc iestādīšanas pat uzziedēja, bet regulāri apsalst un ir apmēram 30 cm augsts. Iestādīts ļoti vējainā, bet saulainā vietā. Varbūt pārstādīt aizvējā? Ar kādu mēslojumu pavasarī piebarot? Vai rudenī vajaga ar rudens mēslojumu piebarot? Varbūt nepārstādīt, bet uz ziemu piesegt ar egļu zariem, lai paglābtu no ziemas asajiem vējiem?

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē