• Kāpēc līki zaru gali?

    Dārzs
    Valda Laugale
    19. oktobris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: pixabay
    Kad upeņu un jāņogu krūmiem īsināju zaru galotnes, ievēroju, ka visas neaug taisnas, bet izlokās, vijas. Vai tā ir slimība? Vai varbūt vainīgi kaitēkļi? Ko varētu paspēt lietas labā izdarīt? Atbild Valda Laugale, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Dārzkopības institūta vadošā pētniece.

    Jāņogu dzinumu galotņu kroplības izraisa laputu sūkumi. Visbiežāk mēs vasarās dārzā ievērojam jāņogulāju sarkanpangu laputu bojājumus, kad lapu virspusē veidojas ķiršsarkanas pangas. Taču jāņogas un citus krūmogulājus var bojāt arī citas laputu sugas: jāņogulāju-mīkstpieņu laputs, jāņogulāju-cietpieņu laputs, ērkšķogulāju laputs, mazā jāņogulāju dzinumu laputs. Laputis sūc no lapām un dzinumiem sulu, īpaši jauno dzinumu galotnēs, kur audi ir mīkstāki.

    Bojātās lapas sačokurojas, un jaunie dzinumi pārstāj augt vai arī aug vājāk un kroplīgāk, kādreiz, ja ir stipri bojāti, pat atmirst.

    Tas samazina arī dzinumu ziemcietību. Laputis ne vien bojā augus, bet arī pārnēsā vīrusslimības un pumpurērces. Daudzas sugas sākumā barojas uz vieniem augiem un pēc tam migrē uz citām sugām. Tās pārziemo oliņu veidā uz jaunajiem dzinumiem.

    Ko darīt profilaktiski, lai laputu izplatību ierobežotu?

    Te var palīdzēt krūmu veidošana, retināšana, nezāļu iznīcināšana ap krūmiem. Augus nav vēlams pārmēslot ar slāpekli, kas veicina pārmērīgu jauno dzinumu pieaugumu un lēnāku nobriešanu, līdz ar to laputīm ir labāki barošanās apstākļi. Laputīm ir arī dabiskie ienaidnieki – mārītes, zeltactiņu kāpuri, spīļastes, zirnekļi un citi –, tāpēc būtu jāsekmē to savairošanās.

    Ja laputis parādījušās, cīņa ar tām jāsāk pēc iespējas agrāk, uzreiz.

    Pēc tam, kad lapas ieritināsies, laputis atradīsies lapu apakšpusē un miglošana ar preparātiem vairs nebūs tik efektīva. Var izmantot insekticīdus, taču tos atļauts lietot tikai – cilvēkiem, kas mācījušies augu aizsardzības līdzekļu lietošanas kursos un ieguvuši atbilstošu apliecību. Par reģistrētajiem preparātiem un devām vari uzzināt Valsts augu aizsardzības dienesta mājaslapā: vaad.gov.lv. Ķīmiskā apstrāde nepieciešama, ja bojāta katra desmitā, divpadsmitā lapa. Jāņem vērā, ka jāsmidzina tieši lapu apakšpuses. Šie preparāti ir bīstami bitēm, tāpēc jālieto vēlās vakara vai agrās rīta stundās, kad bites nelido. No videi draudzīgākiem līdzekļiem pirms un tūlīt pēc ziedēšanas krūmus var miglot ar 2–2,5% zaļo ziepju šķīdumu. Tāpat pret laputīm iesaka dažādus augu uzlējumus, piemēram, samteņu, sīpolu mizu, kartupeļu lakstu, ārstniecības cūkpieņu, paprikas, tabakas vai tomātu lakstu, taču zinātnisku pierādījumu par to efektivitāti nav.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē