Atbild Ivo Baltus, piemājas saimniecības Lielrubeņi saimnieks no Priekuļiem.
- Caurie vidi un smejošie kartupeļi, kad miza ieplaisājusi, ir radušies laika apstākļu ietekmē. Šādi bojājumi rodas, ja ilgstošam sausumam seko lietus periods ar bagātīgu ūdens daudzumu. Dažām šķirnēm šāda reaģēšana ir īpaši izteikta. Taču labā ziņa – šādi klimata maiņās apjukušie kartupeļi ziemos tāpat kā normālie. Tukšie kartupeļu vidi to garšu neietekmē. Vienīgais trūkums – vairāk mīkstuma jāizgriež, gatavojot ēšanai.
- Ražas laikā vairāk jāraizējas par puves pazīmēm. Tas sevišķi aktuāli, ja kartupeļu laukā ilgāk stāvējis ūdens. Ja pamanīts, ka kādam tupenim sākusies puve, apdraudēta ir visa raža. Šādus tupeņus rudenī novāc, apžāvē saulē. Tad rūpīgi pārlasa un saliek kastēs vai saber maisos. Bet neliek uzreiz apcirkņos. Pēc mēneša ražu pārlasa vēlreiz. Šajā laikā puves pazīmes būs redzamas arī tiem inficētajiem tupeņiem, kuriem tūliņ pēc norakšanas tās nebija manāmas.
- Lai kartupeļi un citas saknes labāk glabātos, tos pagrabā apkaisa ar mikrobioloģisko līdzekli Trihodermīns. Tas neapturēs puvi, taču pūt sākušais kartupelis mumificēsies, nevis pūs un tecēs, inficējot pārējos kartupeļus.